SVT uutisoi eilen, että Filipstadin kunta on taloudellisissa vaikeuksissa, ja huutaa nyt maan hallitusta apuun.. Vähän aikaa se pakolaisista valtiolta saatu raha lämmitti, niin kuin housuihin poissaaminen pakkasella. Mutta nyt on vastaanottokeskukset lopettaneet toimintansa kunnassa, ja helpon rahan tulo valtiolta loppu.
Kunta otti paljon pakolaisia kunnan asukaslukuun suhteutettuna. Sen jälkeen kunnasta on muuttanut pois paljon kantaruotsalaisia, jolloin jäi paljon työpaikkoja vapaaksi, mutta niitä ei pakolaisilla pystytä täyttämään.
Kunta otti paljon pakolaisia kunnan asukaslukuun suhteutettuna. Sen jälkeen kunnasta on muuttanut pois paljon kantaruotsalaisia, jolloin jäi paljon työpaikkoja vapaaksi, mutta niitä ei pakolaisilla pystytä täyttämään.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Noinhan se menee. Suomessakin syrjäseutujen pikkukunnat haalivat mamuja VOK:eihinsa. Saivat työpaikkoja ja mamut käyttivät rahaa kunnassa. Lisäksi valtio(veronmaksajat) maksoi kolmen vuoden kaikki mahdolliset mamukustannukset.
MUTTA kun VOKit suljettiin ja kolme vuotta oli kulunut, niin mamut passitettiin etelän suurkaupunkeihin. Eli nuo kunnat vain kivasti rahastivat valtiota muutaman vuoden mamuilla ja sitten olivat mamuvapaita.
Mamutusmediamme kyllä jaksoi tehdä montakin juttua, kuinka mamut hyödyttivät noita kuntia rahalliesti!? Mutta "unohtivat" kertoa mitä tapahtui sen kolmen vuoden jälkeen...
Niinpä. Mutta kun kyse on suuremmasta kaupungista, niin mamut eivät enää koskaan lähde sieltä! Kuten Filipstadin esimerkki osoittaa.
Parempi ratkaisu olisi jättää koko kunta muuttajille ja rikollisille näin koko homma olisi ratkaistu. Ilmeisesti itse alkuperäiset asukkaat muuttavat pois, mutta jos asuntoja ei saa myytyä niin aika pahassa liemessä he ovat.
Ruotsi on muuttunut aivan totaalisesti pienessä ajassa kuka osaa vastata mistä muutos johtuu ?
Hyvin ruotsalaisilla pyyhkii, vaikka joku pikkukunta on talousvaikeuksissa.
Suomessa lähes kaikki pikkukunnat ovat talousvaikeuksissa.
"Hyvin ruotsalaisilla pyyhkii, vaikka joku pikkukunta on talousvaikeuksissa."
Tukholma alkaa olla jo kuin villilänsi eikä tilanne muissakaan suurissa kunnissa ole yhtään parempi ja tilanne muuttuu nopeasti huonompaan suuntaan. Oikeasti naapurimme on jo vaarallinen matkailukohteena ja Venäjä on jo paljon turvallisempi kohde matkustaa.
Pätevän laskelman mukaan Ruotsi muutuu nopeiten muslimienemmistöiseksi maaksi Euroopassa.
Jo noin 30 vuoden päästä. Sitä ennen tietysti mamuenemmistöiseksi.
Joten nykyisillä ruotsalaislapsilla EI tule pyyhkimään vanhempana hyvin...
Laittakaa ruotsalaiset se rupusakki tänne Suomeen, Ohisalo kumppaneineen antaa heille hienon elämän, tosin meidän suomalaisten kustannuksella.
Suomessa vastaavaa ei vastaavaa pääse tapahtumaan sillä heti kun silmä välttää karkaa matut pk-seudulle jossa suvakkihuorat odottavat reidet levällään heitä.
Kyllähän nämä suurimmat ongelmat niin rikollisuuden kuin myös maahanmuuttajien tuomien taloudellisten rasitteiden osalta kaatuvat suomessa lähinnä pääkaupunkiseudun ja isojen kaupunkien veronmaksajien harteille.
Ikävä kyllä.
Suomalaistaustaiset Porvoon poliisinampujat radikalisoituivat Ruotsissa asuessaan.
Siinä olisi hupaisa otsikko lööppiin. Vähän pitkä, myönnetään.
Ahneella on paskanen loppu! Eikös se näin ole!
Sitä sa mitä tilaa