Sanan varsinaisessa merkityksessä. Kaiken maailman kekkereitä on aamusta iltaan ja viikonloput myös. Tilaisuuksia on kirjaston aukiolon aikanakin, mitään rauhaa ei saa lukea tai keskittyä etsimään jotain kirjoista tai lehdistä niinkuin kirjastossa pitäisi olla perinteen ja terveen järjen mukaan.
Nyt on tumpattu liikaa toimintoja kirjaston nimellä kulkevaan taloon joka on jo alkuunkin tehty liian pieneksi. Lisäksi kirjastossa on jokin yleispiste missä saa asioida mitä moninaisissa asioissa. Se on keskellä kirjastosalia. Ei vielä riitä nämäkään, samassa tilassa on ruokala/kahvila. kaupugin kermakin kokoontuu samassa talossa tosin 3 kerroksessa mutta sama sisäänkäynti. Miksi kaikki piti tumpata jo alkuunsa pieneksi osoittautuneeseen taloon?
Nuoret joille piti tehdä oikein oma osasto pitävät mekkalaa työntekijöiden siitä mitään välittämättä, tietenkin pelkäävät sanoa, ettei tule sapiskaa vanhemmilta.
Mene siinä sitten lukemaan lehteä ja yritä keskittyä ja rauhoittua lukemiseen saati nyt sitten lukea kirjaa tai tutki ja hae jotain tietoa teoksista.
Täysin riittämätön tila ja meluisa ja rauhaton, kuin markkinat olisivat menossa.
Lopuksi talossa on kuuma, miksei kun ikkunat ovat noin valtavat ja ilmastoinnista ei tunnu olevan tietoakaan.
Kaarinan uusi kirjasto ei ole kirjasto.
4
124
Vastaukset
- Anonyymi
On se nyt parempi kuin entinen, tosin liian paljon toimintoja tukittu kirjasto nimiseen rakennukseen.
- Anonyymi
Samat on kokemukset. Tilaan mieluummmin kirjan Piikkiöön jos sieltä ei löydy. Eikös rakennuksesta jo suunnitteluvaiheessa käytetty nimiststä "monitoimitalo". En tosin ymmärtänyt sen tarkoittavan kirjaston ja sirkuksen risteytystä...
- Anonyymi
Mielestäni erittäin onnistunut kokonaisuus, mitäköhän nämä minäitse vinkujat oikein haluavat?
- Anonyymi
Ei mitään rauhaa, kuin seurojen talo. Joka päivä jotain kokoontumisia, ihmisiä ramppaa edestakaisin. Sama iltaisin. Lisäksi nuoret lojuvat ja sotkevat siellä heittelemällä karkkipapereita, tyhjiä energiajuomapulloja ja sylkevät nuuskaa lattialle. Ja virkailijat vaan seisovat päätteensä edessä, eivät varmaan uskalla sanoa halaistua sanaa kun pelkäävät nuorten reagointia ja nuorten vanhempia.
Typerää laittaa paljon toimintoja kirjaston yhteyteen. Ja ruokaravintolakin vielä samassa tilassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.662922Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91751- 1111626
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191196- 93923
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil65887- 111874
- 57869
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6805- 34780