Nyt taitaa alkaa muuttoliike toisinpäin?

Ihmiset alkavat kyllästyä pääkaupungin jatkuvaan hälinään, liikenteeseen , asumisen kalleuteen ja turvattomuuteen.
https://yle.fi/uutiset/3-10945005
Nyt on ostajan markkinat, yksiöllä omakotitalo ja oma rauha.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Paljon parani elämä jo muuttaessani 30 km Hesan keskustasta pohjoiseen. Helsinkiin ei syksyn 2014 jälkeen ole ollut muuta asiaa kuin toissaviikolla tulostuttamaan VR:n verkkokaupassa ostettu ja maksettu sarjalippu.
(Viisi vuotta olen tulostanut vihreillä automaateilla, mutta nyt tulostutettava lippuluukulla. Arkisin ovatkin auki, viikonvaihteessa pääsääntöisesti eivät.)

Äänestä

Andykin muutti.

Äänestä

Medialukutaitoa! Kyse tässä ulostulossa on on Katri Kulmunin kampanjasta Keskustan puheenjohtajaksi. Todellisuudessa tehdään selvitys jonka lopputulos on, että vaikeeta on.

Pakkohajasijoituksia on yritetty ja kokeiltu ja tulos on ollut, että veronmaksajien rahaa palaa, mutta työpaikkoja ei juuri siirry.

Äänestä
  • En näe yhtään syytä miksi valtion virastojen pitäisi sijaita Helsingissä. Kallista ja tehotonta!

    Työpaikat siirtyvät tasan tarkkaan sinne minne virastokin. Hyväpalkkaisiin valtion virkoihin löytyy aina halukkaita. Täysin yhdentekevää missä ne sijaitsevat!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En näe yhtään syytä miksi valtion virastojen pitäisi sijaita Helsingissä. Kallista ja tehotonta!

    Työpaikat siirtyvät tasan tarkkaan sinne minne virastokin. Hyväpalkkaisiin valtion virkoihin löytyy aina halukkaita. Täysin yhdentekevää missä ne sijaitsevat!

    Osaava työvoima on SE syy miksi niin suuri osa työpaikoista on muutamassa kasvukeskuksessa. Kuka haluaa nykyisessä työkulttuurissa, jossa työpaikka on varma seuraaviin YT-neuvotteluihin, muuttaa jonnekin pikkupaikkakunnalle jossa on yksi työpaikka joka tarjoaa oman alan töitä?

    Äänestä

Mikähän se tuossakin niin vaikeaa olisi, näin tietotekniikan aikakautena?

Äänestä

Meillä myös sama homma. Asumme pakosta PK seudulla ja muutamme heti pois täältä, kun edes toinen perheenjäsen saa hyvän työpaikan maakunnista. Maakunnissa saa samalla rahalla paljon paremman elintason, kuin täällä Kehä III:n sisällä.

Veikkaan, että kaltaisiani ihmisiä asuu täällä paljon! Ainut syy täällä asumiseen on typerä keskittämispolitiikka, joka "ajaa" kaikki työpaikat tänne. Se taas ei ole kenenkään etu!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ihmiset alkavat kyllästyä pääkaupungin jatkuvaan hälinään, liikenteeseen , asumisen kalleuteen ja turvattomuuteen.
https://yle.fi/uutiset/3-10945005
Nyt on ostajan markkinat, yksiöllä omakotitalo ja oma rauha.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu