vaikka sillä ilmastoystävällisyyttä edistettäisiinkin. Mahtitutkimus! Ruoan hinnan väkisin nostaminen on EPÄSUOSITTUA!!
Kansa nuivaa maksamaan lisää ruoasta,
33
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös se EU.hun juurikin menty siin toivossa että verotus laskisi edes sille yhteiselle tasolle mitä esm. Ranskassa tai muissa EU maissa on? No, kuinka kävi=? Sitä taidetaan maksaa enemmän Veroja kuin mikään EU maa ikinä. ^^ että sillee
- Anonyymi
Ei niin. Poliitikot tiesivät että verotus tulee vain nousemaan.
Mitä muutakaan voisi tapahtua pelkästään jo sen takia, että kansallisen byrokratian lisäksi aletaan maksaa jättimäistä EU byrokratiakoneistoa?
Suurin osa kansasta tietysti toivoi että väitteet hintojen laskusta EU:ssa olisivat totta. Anonyymi kirjoitti:
Ei niin. Poliitikot tiesivät että verotus tulee vain nousemaan.
Mitä muutakaan voisi tapahtua pelkästään jo sen takia, että kansallisen byrokratian lisäksi aletaan maksaa jättimäistä EU byrokratiakoneistoa?
Suurin osa kansasta tietysti toivoi että väitteet hintojen laskusta EU:ssa olisivat totta.Kuka väitti, että hinnat laskee?
- Anonyymi
Silloinen tasavallan presidentti Martti Ahtisaari v.1995.
- Anonyymi
Maksaisivat vähemmän, lopettaisi eläinsyöjät eläinten kahlitsemisesta maksamisen niin oikean ruoan hinta putoaisi eikä kaikkien rahoja tungettaisi täysin tarpeettomiin maataloustukiin ! 4n euron hampurilainen maksaa oikeasti noin 12 euroa, siitä on koko yhteiskunta maksanut veroina tukien muodossa valmiiksi sen kahdeksan euroa, me eläinrakkaat ihmiset joudumme maksamaan myös eläinten vihaajien ruoat! Todella sairasta ja väärin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maksaisivat vähemmän, lopettaisi eläinsyöjät eläinten kahlitsemisesta maksamisen niin oikean ruoan hinta putoaisi eikä kaikkien rahoja tungettaisi täysin tarpeettomiin maataloustukiin ! 4n euron hampurilainen maksaa oikeasti noin 12 euroa, siitä on koko yhteiskunta maksanut veroina tukien muodossa valmiiksi sen kahdeksan euroa, me eläinrakkaat ihmiset joudumme maksamaan myös eläinten vihaajien ruoat! Todella sairasta ja väärin!
Maataloustuki nimeke olisi pitänyt nimetä todellisesti RUUAN HINNAN ALENNUSTUKInimellä. mutta sehän ei käynyt. Ilman tukea ruokq maksaisi yuen verran enemmän. Tämä on FAKTA. Että voimat jotku olla noin sinislmäisiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maataloustuki nimeke olisi pitänyt nimetä todellisesti RUUAN HINNAN ALENNUSTUKInimellä. mutta sehän ei käynyt. Ilman tukea ruokq maksaisi yuen verran enemmän. Tämä on FAKTA. Että voimat jotku olla noin sinislmäisiä.
Ilman korruptiota ja HV-järjestöä ruoan hinta ei olisi EU-maiden korkeimpia (suhteutettuna ostovoimaan tietenkin).
Eivät ne K- ja S-ryhmän ylivallat syntyneet itsestään. Kilpailuviranomainen on aikoinaan päättänyt, että asia on OK. Sen jälkeen on ollut niin, että K- ja S-ryhmät käytännössä sanelevat mitä alkutuottaja saa viljasta, lihasta tai maitotuotteestaan ja mitä kuluttaja siitä joutuu maksamaan?
Onneksi Lidl tuli maahan, se on ainoa mikä on hieman hillinnyt hintojen nousua. "Halppuutimma hintoja", kattia kanssa.. - Anonyymi
Sillei kirjoitti:
Kuka väitti, että hinnat laskee?
kokoomus poliitikotkin kilpaa kailotti eu eduista. eu vaalien alla "hinnat laskee, työttömyys vähenee jne 1994.
- Anonyymi
Ruuan Alv saatava nolla prosenttiin - ainakin kotimaisten osalta.
- Anonyymi
Ei riitä, että on pakattu Suomessa taikka suunniteltu Suomessa. Kotimaisuus asteen oltava sata.
- Anonyymi
Ei onnistu lobaalissa markkinataloudessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei onnistu lobaalissa markkinataloudessa.
Onnistuuko "lobaalissa" markkinataloudessa ylipäätään yhtään mikään? Siis muu, kuin rikkaiden edelleen rikastuminen.
- Anonyymi
Hyvä suomen kielen sana tuo "nuiva". Sääli että ajatuksettomat papukaijat pilaavat senkin. Suomalaisuuden mädättäjät...
Vai on luonto oikein "epäsuosittua"? Voi jumalauta...
Mitä te vempuniskat kuvittelette näillä valheillanne saavuttavanne? Tulevien polvien halveksunnan? Vai jo nykyisten?
Onnea. Ehkä historia tulee muistamaan teidät, niin kauan kuin sitä kirjoitetaan.No anteeksi nyt kovasti, kun meni sanavalinnat täysin pieleen...
Ttuo luonnon mainitsemisesi "epäsuosittuna" jäi kyllä ihmetyttämään...
- Anonyymi
Ei mikään muu maa, eikä edes sokea Reetta vaadi ruoan hinnan nostoa. Tämä ihan suomalaisten sisäsiittoisten viherpöperöiden idea.
- Anonyymi
Ilmastokriitikot voisivat syödä oman *askansa niin maapallo pelastuisi jo sillä.
- Anonyymi
no joko niin tai näin niin kipeitä ratkaisuja joudutaan tekemään, jos ei tämä niin toinen asia. se on faktaa että mitä pidemmälle asiaa viedään tekemättä mitään niin sen kipeämpää se tulee olemaan. nääs tämä ilmastonmuuton ei ole kiva asia ja se ei tuo kivoja asioita mukanaan jos joku sitä ajatteli, valitettavasti valinnanvarat alkaa loppumaan ja sitten otetaan väkisin kun sen aika koittaa. denialistit huomaa 10vuoden päästä olleensa väärässä ja viimeistään silloin aletaan tekemään ja silloin huomataan että olisi pitänyt aloittaa jo nyt.
- Anonyymi
Arvelet siis, että meidän murkinoinneilla olisi jokin merkitys ..ja joku Venäjä ei laita kortta ristiin..
Monta denieriä ehdit kuluttaa... - Anonyymi
Tässä sulle kipeä ratkaisu. Tämän kun/jos ratkaiset niin ilmaston muutos loppuu.
https://www.youtube.com/watch?v=WrLnnbbx0cQ - Anonyymi
seonkatoniinettävaikkasuomiolisipäästötönaluesilläeiolisipaskankaanvaikutustailmastomuutokseen
- Anonyymi
Kansa on paljon viisaampi kuin poliittiset vedättäjät ruoka-asioissa. Ei mene kauaa ennen kuin vedättäjien media ja nämä poliitikot saavat murskatuomion.
- Anonyymi
Tapetaaks sitten kaikki talouseläimet kerta rysäyksellä kun kaikki siirtyvät kasvissyöjiksi?
- Anonyymi
Sitä on aina joskus kyselty ja vastaukset ovat sellaisia, että JOS lisähinta menisi tuottajille, ihmiset maksaisivat. Jotkut jopa mielellään. Samalla unohdetaan se tosiasia, että sillä samalla rahalla maksetaan myös kaikkien muidenkin palkat, mitä koko ketjussa on. Kaikki kuuluvat alipalkattuihin. Voisi tietenkin myös olettaa, että kun menemme torille ja ostamme porkkanamme suoraan tuottajalta, olisi hinta ihan toista luokkaa kuin marketissa. Usein niin onkin, mutta niin päin, että torihinta on korkeampi kuin marketin hinta. Tämä taas johtuu siitä, että keskusliikkeet eivät maksa tuottajille "mitään" ja keräävät voittoina sen, mikä kuuluisi tuottajille, ja myös muille ketjussa toimijoille
- Anonyymi
Jos näin on, niin miksi liityttiin paska Eu:niin. Ruoka pitäisi olla ilmaista hyvinvointiyhteiskunnassa, kuten sähkökin. Pahoinvointi yhteiskunta tällainen on.
- Anonyymi
Euro neuro on kaiken takana, se on vain tehty rikastuttamaan rikkaita ja köydyttämään köyhiä. Loistava järjestelmä.
- Anonyymi
Brasilian sademetsät poltetaan, joten pian suomalaiset saavat sieltä ekologista ja vegaanista ruokaa, kuten soijaa ja avocadoa.
Joten eipä huolta. - Anonyymi
Suomessa on jo Euroopan kallein ruoka ja alhaisin ostovoima... eikö tämä jo riitä!
Osa kansasta on leipäjonoissa ja tulotason mukaan köyhyysrajan alapuolella...- Anonyymi
Arvopohjan mukaan ei riitä. Lihavero on saatava, että vain rikkaat voivat syödä lihaa.
- Anonyymi
No siis Prisma on ainakin kusettanut asiakkaitaan monta kymmentä vuotta, jos niiden nyt on mahdollista kilpaillakkin lidl:n ja Citymarketin kanssa. Toivon todella, että Suomeen tulee A1000 myymälä-ketju myymään halpaa viinaa ja ruokaa.
Ruuan hinta tulee nousemaan vielä ensi vuonna, toivoisi että tescot, juscot ja aldit tulisi myös kilpailemaan markkinoille. - Anonyymi
Ihan samaa uutisoitiin Ruotsista. Kun kysyttiin mitä olisitte valmiit tekemään kestävän kehityksen hyväksi ja ilmastonmuutoksen estämiseksi, niin ruokatottumusten muuttaminen oli ihan viimeisillä sijoilla.
Toki Ruotsissa on lihankulutus laskenut parilla kilolla vuodessa kehtena viime vuotena, mutta edelleen lihan kulutus on yli 80kg/vuosi per nuppi.
Luomumaidon tuotanto on noussut huomattavasti, jopa toistakymmentä prosenttia edellisestä vuodesta, mutta kysyntä ei ole seurannut perässä, ja tuottajat joutuneet tyytymään alempaan hintaan.
Ilmeisesti siis luomumitoa joudutaan myymään 'tavallisena' maitona, ja silloin siitä maksetaan vain 'tavallisen' maidon hinta ilman luomulisää? - Anonyymi
Se on veronkiertoa, jos ruokaan menee alle 250 euroa viikossa!
Kun siirryttiin markoista euroihin, markan tonnikalapurkki maksoi seuraavana päivänä euron, hinnankorotus oli siis 500%. Samoin tapahtui monien muiden elintarikkeiden kohdalla.
Pienimmät eläkkeet sen sijaan nousevat harvoin, ja silloinkin marginaalisesti. Oma eläkkeeni on noussut viimeksi 3 vuotta sitten 6 senttiä kuukaudessa. Elinkustannusten nousu on kohdennettu kaikista rankimmin yhteiskunnan vähäosaisimpiin.
"Jos sinun täytyy varastaa leipä, varasta se köyhältä, ne ovat tottuneet siihen."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.326737- 394182
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1843410- 173356
- 122417
- 302415
- 251952
- 1621946
- 301803
- 1051402