Luther uskoi tonttuihin ja peikkoihin

Vasta aloin lukemaan Lutherin elämäkertaa, kirj. Roland Bainton. Jo muutaman kymmenen sivun perusteella voi sanoa että onpa siinä ollut yksi tonttu äijäksi.

Luther siis.

14

97

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun uskoo asioihin, joiden olemassaoloon ei mikään viittaa niin hankala siinä on uskoa vain yhteen sellaiseen. Jos hyväksyy jonkin jumalan olemassaoleon ei oikein voi kieltää myöskään tonttuja, peikkoja, menninkäisiä, yksisarvisia ja ties mitä.

      • Anonyymi

        Unohdit jumalan se valheista suurin.


    • Miksei Luther olisi ollut "aikansa lapsi"? Eihän hän mikään profeetta tai yli-ihminen ollut.
      Noihin aikoihin uskottiin myös noituuteen. Protestanttisissakin maissa tuomittiin ihmisiä kuolemaan noitaoikeudenkäynneissä. Niinpä siis noitia tuomittiin Ruotsin valtakunnassakin, johon Suomi kuului. Noitia esiintyi erityisesti 1600-luvulla, puhdasoppisuuden aikakaudella.
      Outoa, ettei noitia ole nykyään. Onkohan lainkuuliaisuus parantunut?

      • >> Outoa, ettei noitia ole nykyään. Onkohan lainkuuliaisuus parantunut? <<

        Kyllä noitina itseään pitäviä ja noituuteen uskovia vielä löytyy ympäri maailmaa. Välillä Euroopassakin nousevat otsikoihin kun etniset kulttuurinrikastuttajat saavat päähänsä alkaa toteuttaa oppejaan.


      • Jos sinun mielestä noitausko on vanhentunutta niin mikseipä samantien jumaluskokin.


      • >Outoa, ettei noitia ole nykyään.

        Ei lainkaan, heidäthän tapettiin joten siinä meni perinnölliset noidankyvyt samalla.

        Ilman noitavainoja noitia olisi jokaisen naapurustossa ja elämämme ihan helvettiä. 😱


      • Anonyymi

        Iski huumorintajuun, heh - kyllä varmasti sukupuuttoonkin kuolemista tapahtui, mutta noitavainojen aika on niin lähellä, että ihmiset ovat varmasti vieläkin visusti hiljaa kyvyistään.

        Mutta jos se lohduttaa - oikean luomiskertomuksen tulkinnan mukaan - niin yliluonnolliset kyvyt on suojattu (ikuisen elämänpuu) okkultisilta voimilta tulisella miekalla ja kerubein, joten pahalla silmällä katsomisesta ei ole vaaraa.


      • Anonyymi

        Noitakokeissahan käytettiin nimenomaan Jeesuksen kerrottua kykyä kävellä vettenpäällä eli levitointia, ja noita heitettiin säkissä vettn. Jos pysyi hengissä levitoi, ja oli noita ja poltettiin roviolla, tai muuten sitten tietysti kuoli hukkumalla. Tämä kertoo sen, että on tiedetty kyllä tarkkaan, että mitä Jeesus olisi opettanut, ellei häntä olisi tuomittu harhaoppiseksi jo 300-luvulla ja vaatittu hänen alkuperäisi opetuksia hävitettäviksi.


      • Anonyymi

        Jeesushan sanoo alkuperäisissä opetuksissaan, jotka Paavali kirosi, että kun kuuntelee hänen opetuksiaan, niin muuttuu, ja kun muuttuu niin hallitsee kaiken ja tekee ihmeitä. Siinä oli valtaapitävillä omat pelkonsa - syntioppi oli ihmisten alistamiseen paljon parempi tehdä Jeesuksen kuolemalla Kristuksena. Tämä pitää aika visusti edelleenkin piilossa Jeesuksen alkuperäiset opetukset - ateistit ovat keskittyneet vain vastustamaan uskovaisia, ja uskovaiset eivät missään nimessä halua edes kuulla, että Jeesus opettikin jotakin muuta ja heitä on huijattu.


      • kekek-kekek kirjoitti:

        >> Outoa, ettei noitia ole nykyään. Onkohan lainkuuliaisuus parantunut? <<

        Kyllä noitina itseään pitäviä ja noituuteen uskovia vielä löytyy ympäri maailmaa. Välillä Euroopassakin nousevat otsikoihin kun etniset kulttuurinrikastuttajat saavat päähänsä alkaa toteuttaa oppejaan.

        Höh, kommenttini oli tarkoitettu sarkastiseksi. Tietysti noitia on, mutta nyt heitä suvaitaan. Länsimainen oikeusjärjestelmämme ei tutki eikä tuomitse ihmisiä sen perusteella, että he ovat noitia.

        Jollen toimi muulla tavoin lainvastaisesti, voin tarvittaessa pyytää apua ja neuvoa noidalta, mikäli onnistun löytämään sellaisen. Minun on syytä myös olla varuillani, ettei joku noita aiheuta minulle "etäpahaa" syystä tai toisesta. Nykyisen linsäädännön puitteissahan en voi syyttää ihmistä siitä, että hän jossakin tekee taikoja pääni menoksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jeesushan sanoo alkuperäisissä opetuksissaan, jotka Paavali kirosi, että kun kuuntelee hänen opetuksiaan, niin muuttuu, ja kun muuttuu niin hallitsee kaiken ja tekee ihmeitä. Siinä oli valtaapitävillä omat pelkonsa - syntioppi oli ihmisten alistamiseen paljon parempi tehdä Jeesuksen kuolemalla Kristuksena. Tämä pitää aika visusti edelleenkin piilossa Jeesuksen alkuperäiset opetukset - ateistit ovat keskittyneet vain vastustamaan uskovaisia, ja uskovaiset eivät missään nimessä halua edes kuulla, että Jeesus opettikin jotakin muuta ja heitä on huijattu.

        Ei Paavali ollut opetuslapsi. Hän ei itse kuullut opetuksia.


    • Anonyymi

      Pudis55, varmasti, hänhän oli paitsi skitsofreenikko niin myös alkoholisti. Kyllä tuossa tilassa olevalla mielikuvituskavereita riittää.

    • Luther oli myös fundamentalisti. Luterilaisuus siis on fundamentalismia, ja siitä poikkeaminen luterilaisuuden suhteen kerettiläisyyttä.

    • Eikö Luther ollut tosinoita, hän manasi juutalaisia ja Hitler oli Noidan oppipoika ja manausten toteuttaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      130
      1403
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      473
      1166
    3. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      165
      706
    4. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      49
      617
    5. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      190
      607
    6. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      44
      607
    7. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      596
    8. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      74
      553
    9. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      21
      549
    10. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      40
      547
    Aihe