Luther uskoi tonttuihin ja peikkoihin

Vasta aloin lukemaan Lutherin elämäkertaa, kirj. Roland Bainton. Jo muutaman kymmenen sivun perusteella voi sanoa että onpa siinä ollut yksi tonttu äijäksi.

Luther siis.

14

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun uskoo asioihin, joiden olemassaoloon ei mikään viittaa niin hankala siinä on uskoa vain yhteen sellaiseen. Jos hyväksyy jonkin jumalan olemassaoleon ei oikein voi kieltää myöskään tonttuja, peikkoja, menninkäisiä, yksisarvisia ja ties mitä.

      • Anonyymi

        Unohdit jumalan se valheista suurin.


    • Miksei Luther olisi ollut "aikansa lapsi"? Eihän hän mikään profeetta tai yli-ihminen ollut.
      Noihin aikoihin uskottiin myös noituuteen. Protestanttisissakin maissa tuomittiin ihmisiä kuolemaan noitaoikeudenkäynneissä. Niinpä siis noitia tuomittiin Ruotsin valtakunnassakin, johon Suomi kuului. Noitia esiintyi erityisesti 1600-luvulla, puhdasoppisuuden aikakaudella.
      Outoa, ettei noitia ole nykyään. Onkohan lainkuuliaisuus parantunut?

      • >> Outoa, ettei noitia ole nykyään. Onkohan lainkuuliaisuus parantunut? <<

        Kyllä noitina itseään pitäviä ja noituuteen uskovia vielä löytyy ympäri maailmaa. Välillä Euroopassakin nousevat otsikoihin kun etniset kulttuurinrikastuttajat saavat päähänsä alkaa toteuttaa oppejaan.


      • Jos sinun mielestä noitausko on vanhentunutta niin mikseipä samantien jumaluskokin.


      • >Outoa, ettei noitia ole nykyään.

        Ei lainkaan, heidäthän tapettiin joten siinä meni perinnölliset noidankyvyt samalla.

        Ilman noitavainoja noitia olisi jokaisen naapurustossa ja elämämme ihan helvettiä. 😱


      • Anonyymi

        Iski huumorintajuun, heh - kyllä varmasti sukupuuttoonkin kuolemista tapahtui, mutta noitavainojen aika on niin lähellä, että ihmiset ovat varmasti vieläkin visusti hiljaa kyvyistään.

        Mutta jos se lohduttaa - oikean luomiskertomuksen tulkinnan mukaan - niin yliluonnolliset kyvyt on suojattu (ikuisen elämänpuu) okkultisilta voimilta tulisella miekalla ja kerubein, joten pahalla silmällä katsomisesta ei ole vaaraa.


      • Anonyymi

        Noitakokeissahan käytettiin nimenomaan Jeesuksen kerrottua kykyä kävellä vettenpäällä eli levitointia, ja noita heitettiin säkissä vettn. Jos pysyi hengissä levitoi, ja oli noita ja poltettiin roviolla, tai muuten sitten tietysti kuoli hukkumalla. Tämä kertoo sen, että on tiedetty kyllä tarkkaan, että mitä Jeesus olisi opettanut, ellei häntä olisi tuomittu harhaoppiseksi jo 300-luvulla ja vaatittu hänen alkuperäisi opetuksia hävitettäviksi.


      • Anonyymi

        Jeesushan sanoo alkuperäisissä opetuksissaan, jotka Paavali kirosi, että kun kuuntelee hänen opetuksiaan, niin muuttuu, ja kun muuttuu niin hallitsee kaiken ja tekee ihmeitä. Siinä oli valtaapitävillä omat pelkonsa - syntioppi oli ihmisten alistamiseen paljon parempi tehdä Jeesuksen kuolemalla Kristuksena. Tämä pitää aika visusti edelleenkin piilossa Jeesuksen alkuperäiset opetukset - ateistit ovat keskittyneet vain vastustamaan uskovaisia, ja uskovaiset eivät missään nimessä halua edes kuulla, että Jeesus opettikin jotakin muuta ja heitä on huijattu.


      • kekek-kekek kirjoitti:

        >> Outoa, ettei noitia ole nykyään. Onkohan lainkuuliaisuus parantunut? <<

        Kyllä noitina itseään pitäviä ja noituuteen uskovia vielä löytyy ympäri maailmaa. Välillä Euroopassakin nousevat otsikoihin kun etniset kulttuurinrikastuttajat saavat päähänsä alkaa toteuttaa oppejaan.

        Höh, kommenttini oli tarkoitettu sarkastiseksi. Tietysti noitia on, mutta nyt heitä suvaitaan. Länsimainen oikeusjärjestelmämme ei tutki eikä tuomitse ihmisiä sen perusteella, että he ovat noitia.

        Jollen toimi muulla tavoin lainvastaisesti, voin tarvittaessa pyytää apua ja neuvoa noidalta, mikäli onnistun löytämään sellaisen. Minun on syytä myös olla varuillani, ettei joku noita aiheuta minulle "etäpahaa" syystä tai toisesta. Nykyisen linsäädännön puitteissahan en voi syyttää ihmistä siitä, että hän jossakin tekee taikoja pääni menoksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jeesushan sanoo alkuperäisissä opetuksissaan, jotka Paavali kirosi, että kun kuuntelee hänen opetuksiaan, niin muuttuu, ja kun muuttuu niin hallitsee kaiken ja tekee ihmeitä. Siinä oli valtaapitävillä omat pelkonsa - syntioppi oli ihmisten alistamiseen paljon parempi tehdä Jeesuksen kuolemalla Kristuksena. Tämä pitää aika visusti edelleenkin piilossa Jeesuksen alkuperäiset opetukset - ateistit ovat keskittyneet vain vastustamaan uskovaisia, ja uskovaiset eivät missään nimessä halua edes kuulla, että Jeesus opettikin jotakin muuta ja heitä on huijattu.

        Ei Paavali ollut opetuslapsi. Hän ei itse kuullut opetuksia.


    • Anonyymi

      Pudis55, varmasti, hänhän oli paitsi skitsofreenikko niin myös alkoholisti. Kyllä tuossa tilassa olevalla mielikuvituskavereita riittää.

    • Luther oli myös fundamentalisti. Luterilaisuus siis on fundamentalismia, ja siitä poikkeaminen luterilaisuuden suhteen kerettiläisyyttä.

    • Eikö Luther ollut tosinoita, hän manasi juutalaisia ja Hitler oli Noidan oppipoika ja manausten toteuttaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1146
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      257
      997
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      869
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      32
      758
    Aihe