Politiikasta tippuneet raakit, joihin kansalaiset eivät enää ole luottaneet sijoitetaan korkeapalkkaisiin virkoihin ja muihin ns. töihin. Kyseessä on korruptio, jolta olemme sulkeneet silmämme. Ei ole mitään syytä hurrata, että Suomessa ei ole korruptiota. Sitä on ja paljon.
Korruptio Suomessa
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Posti on hyvä esimerkki suomalaisesta korruptiosta. Postin hallitus siunaa johdon ylisuuret palkat ja omat ylisuuret hallituspalkkiot.
Hyvävelikorroptio.. Palkkiovirat.. Voi Anttipaha!
Yritetään kateudella kuittailla ,kun kansalaisia suututtaa ylisuuret palkat ja erilaiset palkkiot. Kyse ei ole kateudesta, kyllä kunnon palkka pitää maksaa niille, jotka todella saavat aikaan jotakin hyödyllistä. Mutta nämä oligarkit, joille maksetaan tyhjästä ovat korruption ilmentymä.
Eliitti elää omaa elämää veronmaksajien rahoilla , haukkuen työttömiä loisiksi. Mitä muuta on virkamiehet , merimiehet , maanomistajat jne. kuin verovaroilla loisivia.
Suomen hallituksen hyväksymät työajat!
Tyypillinen työ-aika:Työviikko on kahtena päivänä töitä 10h ja kolmena 9h.
Sidonnaisaika saataa venyä jopa 15h vuorokaudessa.(Silti 40h palkka)
Pääministeri voisi mennä itseensä ja todeta mitä on ollut tekemässä
aikoinaan, tehdesään työehtosopimuksia.
Tyypillistä Korruptiota.