Näkemiin, VBScript!
13. elokuuta 2019 Microsoft poisti VBScriptin oletuksena Internet Explorerissa Windows 7, 8 ja 8.1 -järjestelmissä Patch Tuesday -päivityksen avulla. Microsoft julkaisi samanlaisen päivityksen Windows 10: lle 9. heinäkuuta 2019. Nyt kaikissa tuetuissa Windows-järjestelmissä, joissa on asennettuna uusimmat päivitykset, VBScript poistetaan oletuksena.
VBScript oli jo pääosin poissa. Microsoft ei koskaan tukenut VBScriptiä Microsoft Edgessä, mikä tarkoitti sen rajoittumista Internet Explorer 11: ään. Muut selaimet, kuten Mozilla Firefox, Google Chrome ja Apple Safari, eivät myöskään koskaan toteuttaneet VBScriptiä.
VBScript kilpaili JavaScriptin kanssa
VBScript oli skriptikieli, jonka malli oli Microsoftin Visual Basic. Sen täydellinen nimi on ”Microsoft Visual Basic Scripting Edition.”
Tämä kieli ilmestyi kuluttajatuotteeseen ensimmäisen kerran vuonna 1996, kun se lisättiin Internet Explorer -sovellukseen. Verkkosivustot voivat käyttää VBScriptiä samoin kuin JavaScriptiä, ja Internet Explorer tuki molempia. VBScript toimi kuitenkin vain Internet Explorerissa, kun taas JavaScript oli selainten välinen ratkaisu, joka toimi myös muissa selaimissa. Se on suuri syy siihen, miksi JavaScript voitti, ja useimmat verkkosivut eivät koskaan ottaneet käyttöön VBScriptiä asiakaspuolen skripteille.
Microsoft poisti käytöstä VBScriptin selaimessa. Internet Explorer 11 ei oletuksena enää enää suorita verkkosivuilta löytyvää VBScriptiä. Sitä käytettiin harvoin, mutta voi silti olla joitain vanhoja sisäisiä yrityssivustoja, jotka luottavat VBScriptiin JavaScriptin sijasta.
Microsoftin Edge-selaintiimi kirjoitti ” hyvästit ” VBScriptille ja muille vanhoille tekniikoille, kuten ActiveX, jo vuonna 2015, ja huomautti, että “JavaScript on tullut verkkosivun tosiasialliseksi kieleksi.” Edge ei ole koskaan tukenut VBScriptiä.
VBScript, ja miksi Microsoft vain tappoi sen?
3
100
Vastaukset
- Anonyymi
Microsoftilla on ärsyttävä tapa toteuttaa asioita toisin. Ei siis välttämättä paremmin, mutta toisin kuin muut ja toisin kuin Microsoft itse aikaisemmin. VBScript on vain esimerkki tästä ärsyttävästä toimintatavasta. Ja vain koska JavaScript oli NIH, siihen ei voitu tukeutua.
Ilmeisesti muut selainvalmistajat ja sovelluskehittäjät näkivät tilanteen eivätkä lähteneet tukemaan VBScriptiä. Näin ollen se saakin mennä, tuskin kukaan jää kaipaamaan. - Anonyymi
vbscriptiä voi suorittaa windowsissa.
javasriptiä ei .
Nykyisin taidetaan windowsissa suositella kaikkeen powershelliä. "VBScript, ja miksi Microsoft vain tappoi sen? "
Vaikka siksi että saisi turhaa koodia pois mitä pitää ylläpitää, missä on omat turvareikänsä ja mikä vie muistia miljoonien ihmisten tietokoneista.
VBScript tosin oli muuallekin kuin selaimeen, että sillä skriptattiin myös Windowsia itseään. Tämä korvaantui toki ajat sitten Powershellissä 12 vuotta sitten, että se on ollut 12 vuotta lähinnä turhaa roinaa mitä pidetty Windowsissa yhteensopivuussyistä.
Toisin sanoen, on paska puhetta että Microsoft rikkoo kaiken päivityksissä. Ei se niin tee, vaan kaikkia vanhoja sotkuja raahataan todella pitkään mukana että on aikaa siirtyä niistä pois.
Se on vain tietty porukka mikä ei päivitä ikinä mitään ja itse aiheuttavat harminsa tällä tavalla, vaikka pitäisi kaikkia viritelmiä aina uusia vähitellen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812326- 1831944
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1711784Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1141603Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311545- 1131345
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771093Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1601078Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591035