Johnsonilla ikioma "takapiru"!

Anonyymi

BRITANNIAN parlamentti kokoontuu tällä viikolla kesätauon jälkeen varsin sekavissa tunnelmissa. Britannian pääministeri Boris Johnson ilmoitti viime viikolla, että parlamentin istuntokausi keskeytetään. Ilmoitus otettiin kovan brexitin vastustajien keskuudessa tyrmistyneinä vastaan, sillä käytännössä parlamentilla on vain nelisen viikkoa aikaa väitellä brexitistä ennen eropäivää 31. lokakuuta.

The Guardianin mukaan kohupäätöksen taustalla vaikutti Johnsonin neuvonantaja Dominic Cummings, 47, joka oli suunnitellut parlamentin työn jäädyttämistä jo viikkoja.

Politicon lähteiden mukaan Cummings on ”vaikutusvaltaisin mies Downing Streetillä” ja ”se, joka antaa suunnan”.

Cummingsia on kuvailtu myös pääministerin Downing Streetillä sijaitsevan virka-asunnon hirmuvaltiaaksi, The Guardian uutisoi. Jotkut lehden lähteistä kertoivat olevansa huolissaan Cummingsin saamasta vallasta.

– Cummings on ilman vaaleja valittu takahuoneen neuvonantaja ja on olemassa huoli siitä, että pääministeristä tulee vain hänen ideologisten suunnitelmiensa kulissi.

4

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      The Guardian on marxilainen media ja siksi puolustaa kulttuurimarxistista Brysselin eliitin valtaa.

      Turha on lukeakaan tuon aviisin uutisointia. Pelkkää vasuripropagandaa.

      • Parlamentilla on riittävästi aikaa, mutta tuskin riittävästi yksimielisyyttä ja harkintaa.
        Vihervasurien provosoima katumellakointi on pahinta mitä sellaiseen osallistuva voi maalleen tehdä. EU ei ainakaan silloin tee mitään myönnytyksiä kohtuuttomaan erotarjoukseensa, vaan naureskelee maan joutuessa polvilleen anarkian vuoksi.


      • Anonyymi

        The Guardian on luotettava media. EU-vihaajilla menee aina huonot housuihin totuuden edessä.

        Mielenosoittajat antavat itse asiassa aika lailla pontta huomenna kokoontuvalle parlamentille. Toinen asia on sitten, pystyykö se mihinkään päätöksiin edes tässä tilanteessa.Vain viikko on aikaa.

        EU on hyväksynyt neuvotellun sopimuksen ja valmis sopimaan Irlantien backstopista, jos Britannia tekee hyväksyttävän tarjouksen.
        Se asia on hallituksen käsissä.Sopimuksen lopullinen hyväksyminen tapahtuu parlamentissa, jos sellainen koskaan käsittelyyn tulee.

        Johnson ajaa kovaa brexitiä.


    • Anonyymi

      KRIITIKOT ovat myös kutsuneet Cummingsia Johnsonin ”Rasputiniksi” ja häntä on verrattu Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin neuvonantajana toimineeseen Stephen Bannoniin ja jopa South Park -sarjan Cartmaniin, The Washington Post kertoo.

      Poliittinen lahjoittaja Stuart Wheeler, joka kehotti Cummingsia ottamaan johtoonsa brexit-kampanjan vuonna 2015, sanoi Cummingsin ”ehdottomasti” toimivan Johnsonin takapiruna.

      – Hänellä on valtavasti päättäväisyyttä ja energiaa ja valmiutta suututtaa kuka tahansa, oli hän sitten kuinka tärkeä, Wheeler kuvaili amerikkalaislehdelle.

      Yksi esimerkki Cummingsin pelottomuudesta nostattaa myrsky saatiin viime viikolla, kun miehen kerrottiin antaneen potkut valtiovarainministeri Sajid Javidin neuvonantajalle. Useat poliitikot ovat vaatineet selvitystä siitä, miten Cummings pystyi irtisanomaan neuvonantajan ilman, että Javid oli potkuista tietoinen, ja miten Cummings saattoi määrätä aseistautuneen poliisin saattamaan neuvonantajan ulos.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      154
      13424
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      89
      3736
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      136
      3037
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      272
      1483
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      47
      1438
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      157
      1395
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1304
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1264
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1091
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      207
      1022
    Aihe