Johnsonilla ikioma "takapiru"!

Anonyymi

BRITANNIAN parlamentti kokoontuu tällä viikolla kesätauon jälkeen varsin sekavissa tunnelmissa. Britannian pääministeri Boris Johnson ilmoitti viime viikolla, että parlamentin istuntokausi keskeytetään. Ilmoitus otettiin kovan brexitin vastustajien keskuudessa tyrmistyneinä vastaan, sillä käytännössä parlamentilla on vain nelisen viikkoa aikaa väitellä brexitistä ennen eropäivää 31. lokakuuta.

The Guardianin mukaan kohupäätöksen taustalla vaikutti Johnsonin neuvonantaja Dominic Cummings, 47, joka oli suunnitellut parlamentin työn jäädyttämistä jo viikkoja.

Politicon lähteiden mukaan Cummings on ”vaikutusvaltaisin mies Downing Streetillä” ja ”se, joka antaa suunnan”.

Cummingsia on kuvailtu myös pääministerin Downing Streetillä sijaitsevan virka-asunnon hirmuvaltiaaksi, The Guardian uutisoi. Jotkut lehden lähteistä kertoivat olevansa huolissaan Cummingsin saamasta vallasta.

– Cummings on ilman vaaleja valittu takahuoneen neuvonantaja ja on olemassa huoli siitä, että pääministeristä tulee vain hänen ideologisten suunnitelmiensa kulissi.

4

132

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      The Guardian on marxilainen media ja siksi puolustaa kulttuurimarxistista Brysselin eliitin valtaa.

      Turha on lukeakaan tuon aviisin uutisointia. Pelkkää vasuripropagandaa.

      • Parlamentilla on riittävästi aikaa, mutta tuskin riittävästi yksimielisyyttä ja harkintaa.
        Vihervasurien provosoima katumellakointi on pahinta mitä sellaiseen osallistuva voi maalleen tehdä. EU ei ainakaan silloin tee mitään myönnytyksiä kohtuuttomaan erotarjoukseensa, vaan naureskelee maan joutuessa polvilleen anarkian vuoksi.


      • Anonyymi

        The Guardian on luotettava media. EU-vihaajilla menee aina huonot housuihin totuuden edessä.

        Mielenosoittajat antavat itse asiassa aika lailla pontta huomenna kokoontuvalle parlamentille. Toinen asia on sitten, pystyykö se mihinkään päätöksiin edes tässä tilanteessa.Vain viikko on aikaa.

        EU on hyväksynyt neuvotellun sopimuksen ja valmis sopimaan Irlantien backstopista, jos Britannia tekee hyväksyttävän tarjouksen.
        Se asia on hallituksen käsissä.Sopimuksen lopullinen hyväksyminen tapahtuu parlamentissa, jos sellainen koskaan käsittelyyn tulee.

        Johnson ajaa kovaa brexitiä.


    • Anonyymi

      KRIITIKOT ovat myös kutsuneet Cummingsia Johnsonin ”Rasputiniksi” ja häntä on verrattu Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin neuvonantajana toimineeseen Stephen Bannoniin ja jopa South Park -sarjan Cartmaniin, The Washington Post kertoo.

      Poliittinen lahjoittaja Stuart Wheeler, joka kehotti Cummingsia ottamaan johtoonsa brexit-kampanjan vuonna 2015, sanoi Cummingsin ”ehdottomasti” toimivan Johnsonin takapiruna.

      – Hänellä on valtavasti päättäväisyyttä ja energiaa ja valmiutta suututtaa kuka tahansa, oli hän sitten kuinka tärkeä, Wheeler kuvaili amerikkalaislehdelle.

      Yksi esimerkki Cummingsin pelottomuudesta nostattaa myrsky saatiin viime viikolla, kun miehen kerrottiin antaneen potkut valtiovarainministeri Sajid Javidin neuvonantajalle. Useat poliitikot ovat vaatineet selvitystä siitä, miten Cummings pystyi irtisanomaan neuvonantajan ilman, että Javid oli potkuista tietoinen, ja miten Cummings saattoi määrätä aseistautuneen poliisin saattamaan neuvonantajan ulos.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      81
      1334
    2. 72
      1194
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      79
      1061
    4. 95
      889
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      839
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      30
      760
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      693
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      679
    10. 44
      622
    Aihe