Kunnan rekrytoinnit virkatehtäviin

Anonyymi

En tiedä mistä aloittaisi. Kuortaneen kuntaan on vuosien varrella rekrytoitu sellaisia
henkilöitä, jotka eivät ole tehtäviensä tasolla. Viimeaikaiset valinnat ovat olleet ver-taansa vailla. Jopa naapurikunnissakin on asioille naurettu johtoportaassa saakka.
Johtuuko kaikki kunnanjohtajasta, joka kerää ympärillensä kuoluttamatonta henkilöstöä. Itsekään ei ole juuri kouluja käynyt. Yliopistotutkinto olisi pitänyt vaa-
tia jo valintavaiheessa. Tuntuu siltä, että kaikki henkilöt on lessuja tai Alajärveltä jotain samaan lahkoon kuuluvia kavereita. Kunnan etua ei ole ajateltu yhtään.
Ei jumankauta tätä touhua. Kommentoikaa hyvät ihmiset!

18

1562

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvää on henkilökunta Kuortaneella. Eikä näitä kitupiikkiäkään kovin monta ole.

    • Anonyymi

      Vähä hitaanpuoleinen liikuntasihteerikkö kuntaan saatiihin. Keräs hiihtokilometrit kuntalaasilta heinäkuulla. Ei oo vieläkään Viiskuntahan ilmestynyt. Yleensä virkoohin ei oo pitkään aikoihin päässyt kuin kokoomuksen jäsenkirjalla. Sillähän se kunnanjohtajakin tuli.

    • Anonyymi

      Jaa ketkä ei ole tehtävien tasolla
      Ainkin vuoden 2018 tilikauden tulos on 238.884 euroa ylijäämäinen
      Sairauspoissaolot on vähentyneet, mutta työvoimapula on vaivannut yrityksiä
      minä takia verotulot on vähentyneet

      • Anonyymi

        1990-luvun aluus Kuurtanes oli yksi rikkaimpia kokoluokkansa kuntia maakunnas. Oli niin suuri sijootussalakku, jotta sen tuatolla kevennettihin verotusta puoli rosenttia. Verorosentti oli 17,5. Sitten aloitettihin omaisuuden polttaminen Kokoomuksen johdolla. Nyt on rosenttia 21 ja velekaa miljoonakaupalla ja lisää otetaan. Terve koulu lopetettiin ja kersoja alettiin kuskaamaan home-Alvariin. Nyt pitääkin sitte ottaa lisää velekaa ja rakentaa uus koulu, vaikka kersoja ei riitä vanhoohinkaan.


      • Anonyymi

        Tämä on normaali olotila. Ihan väli supliikkeja myöten. Jja tukee yleistä hintojen nousujen ja lasku trendejä. Ja alat nyt vaan vetää eessun taas


    • Anonyymi

      Tottakai sairauspoissaolot vähenee kun pääsairas jää eläkkeelle.

    • Anonyymi

      Olisi rakennustarkastajan paikka auki. Jäikö edellinen eläkkeelle?

      • Anonyymi

        tuulinen paikka. ainakin 5-6 kertaa jo on Kuortaneella vaihtunut. eikö toimi henkilökemiat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        tuulinen paikka. ainakin 5-6 kertaa jo on Kuortaneella vaihtunut. eikö toimi henkilökemiat?

        Tunnustellaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tunnustellaan

        Homma pelaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Homma pelaa

        Täälä ei pelaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täälä ei pelaa

        Virkahomma?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Homma pelaa

        ???


    • Anonyymi

      Eikös ne valinnat mene lautakuntien kautta.

    • Anonyymi

      Saatiinha me veronmaksajat S.joelta rakennusmestari,omasta pítäjästä ei löytynyt,muuttaakohan tänne...?.

      • Anonyymi

        Ei kannata olla omassa pitäjässä rakennusmestari, tai mikään muukaan kunnan virkamies, saati opettaja. Elämä on paljon rauhallisempaa kun ei vapailla ollessa pyöri asiakkaat ympärillä. Jaksaa siinä työssä sitten paljon paremmin, kun saa vapaan olla vapaalla eikä jauhaa työasioista kaupassa käydessä.


    • Anonyymi

      Näinkö on.

    • Anonyymi

      Vaikka alakoulun oppilasmäärä putoaa jatkossa puoleen ja valtionosuus myös, niin kuitenkin sinne perustettiin rehtorin virka, kun tiedossa oli "sopiva" eli kokoomukselainen hakija. Opetustuntien määräkin piti alentaa kahdeksaan, kun ei jaksanut kymmentä pitää. Ei oikein ollut työkykyinen uusi rehtori. No, jää aikaa enemmän räplätä kännykkää konttorin puolella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1795
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      135
      1302
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      115
      1281
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      160
      1257
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1036
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      872
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      723
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      671
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      122
      600
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      21
      593
    Aihe