Ihmisten tuotantokustannuksista

Esimerkiksi banaaneja on halvempi tuottaa tropiikissa kuin Suomessa. Siksi nykyään Suomeen tuodaankin banaaneja, vaikka niitä on aiemmin täälläkin kasvatettu.
Olisiko lapsien tuotannossa sama kulurakenne, jolloin ihmisiä kannattaa tuoda Suomeen muualta, koska se on halvempaa sillä tavalla?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Suomeen ei kannata ottaa kuin täysi-ikäisiä huippukoulutettuja koneinsinöörejä kaukomailta joilta on johtimet katkaistu sillä lasten kouluttaminen on kovin kallista.
Postin palkkalistoille vaan 5:llä eurolla tunti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Esimerkiksi banaaneja on halvempi tuottaa tropiikissa kuin Suomessa. Siksi nykyään Suomeen tuodaankin banaaneja, vaikka niitä on aiemmin täälläkin kasvatettu.
Olisiko lapsien tuotannossa sama kulurakenne, jolloin ihmisiä kannattaa tuoda Suomeen muualta, koska se on halvempaa sillä tavalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu