Ne ovat rahassa jo kylpevien ökypohattojen kerjäyslaareja joihin köyhät latovat viimeisetkin penninsä, vaikka tilanteen pitäisi järkiperäisesti ajateltuna olla ihan toisin päin.
Miten joku postipohattakin nostaa tollasia liksoja ja bonuksia ja ne raskaan työnraatajat ei tienaa edes minimipalkkaa? Ylipäätänsä kaikkien firmojen johtajia ja heidän "vastuutaan" liioitellaan saatikka sitten niitä työmääriä. Ei Veikkauksen pääjohtajan tartte tehdä muuta kuin hoitaa ja voidella koneisto niin, että rahaa tulvii ovista ja ikkunoista taloon. Kansa maksaa hänenkin koko elämänsä. Veikkauksen hallituksessa sitten istuu näitä jo muilla elämänaloilla menestyneitä ja vaurastuneita ahneuden perikuvia, jotka pukee solmion aamulla, käyvät kerran viikkoon tai kahteen istumassa tunnin parin kokouksessa ja nettoavat veikkaajien rahoja kymmeniä tuhansia vuodessa tekemättä käytännössä yhtään mitään.
Kaiken tämän keskellä sitten ollaan verottamassa mm. pullonkerääjien "huipputuloja" jne.. HAH HAH!!
Tää yhteiskuntajärjestelmä on kyllä syvältä perseestä! Kaikkein vähävaraisimpia ja köyhimpiä kyykytetään armotta. Ilmankos köyhiä ja työttömiä halutaan pakottaa töihin lakkauttamalla tukiaisia, koska sehän on ökyporvareilta pois, jos sopulit eivät kanna pähkinöitä herrojen pöytään.
Se mikä on herroille ilmaista olkoon rahvaalle ja köyhälistöllekin ilmaista. Ihmiset ovat tasaveroisia maailmassa. Kansalaispalkka niille, jotka haluaa sitkutella elämäntapatyöttömänä ja kunnon tuntuva palkanalennus kaikille pyrkyreille. Sama raha siten riittää budjetissa niin kuin ennenkin.
Totuus rahapeliautomaateista!
4
162
Vastaukset
- Anonyymi
Veikkauksen johto kokoomuslaisia monopolin kannattajia, sietäisi saada monoa ahteriinsa. Lieneekö kaikki muutkin ylimitoitettujen palkkojen saajat kokoomuslaisia vai löytyykö muiden puolueen porsaita? Valtio velkaantuu kun maksetaan moisia palkkoja ja bonuksia ym, mutta kas kummaa on Kokoomuskin aivan hiljaa kun velkaantuminen tapahtuu omien ukkojensa ja akkojensa ylisuurien palkkojen vuoksi. Velkarahalla maksetaan ylisuuret palkatkin ja Veikkaus sen lisäksihuijaa pelaajia ohjelmoiduilla peleillään. Syy miksi peleistä ei voittoja tipu on ohjelmointi joka takaa että pelaaja jää vain tappiolle.
- Anonyymi
Eikös se tässä ole tullut jo selväksi: sinne peliautomaatille pitää mennä HÄVIÄMÄÄN JA PALJON. Jokaikinen pelaaja ja ennen kaikkea peliongelmainen, hop hop nyt varmistamaan että se kioski, kauppa ja huoltoasema pysyy pystyssä. Se on teidän velvollisuus! Siis peliautomaatit eivät ole olemassa siksi, että pelaajat voittaisivat vaan niillä kerätään vuokranmaksurahat ja avustukset työntekijöiden palkkojen maksuun. Pyydä sitten vaikka ruoka-apua siltä kaupalta, jonka peliautomaattiin olet hävinnyt rahasi. Kyllä ne tonnin häviötä kohti voivat vähän vanhentuneita elintarvikkeita antaa, jotta pysyt hengissä pelataksesi seuraavassakin kuussa.
Kuuntele ja lue Veikkaus-juttuja: koko ajan muistutetaan, että ihmisten halutaan HÄVIÄVÄN nimenomaan Veikkaukselle. Kaupat. poliitikot ja eri järjestöt ovat huolissaan, että lakkaat häviämästä Veikkaukselle. Pelaajan voitoista ei ole niin väliä. Vieläkö huvittaa pelata Veikkauksen peliautomaatteja? - Anonyymi
Liian helppoa keskitetysti säädellä niitä voittoprosentteja vaikka päivittäin. Kestäisiköhän päivänvaloa moinen toiminta?
Ei niitä mitenkään saadellä aina se sama on 90%:n pinnassa. Pitkää toki paikaansa se, että veikkaus siinä voittaa aina jos pelaat pelaat ja vielä kerran pelaat. Eli jos pelaat vaikka päivittäin. Joku päivä voit voittaa,mutta jos lasket pelikerrat vaikka vuodenainaikana jokaiselta päivältä yhteen olet varmasti miinuksella ja voittaja on veikkaus johtajineen ja edunsaaajineen.
Peliautomaattien pelaaminen ei siis pidemmänpäälle kannata vaikka joku ykisttäin pelikerta tai pelipäivä voi jäädäkkin plussalle, mutta koko vuoden aikainen pelaaminen kaikilta pelipäiviltä menee varmasti miinukselle 0,90 odotusarvolla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky635152Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2524198Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty573808Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1372196Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.171551Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar601176Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6929- 93872
entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137847Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii31827