Hyvin valikoivaa kiintiöiden vaatimista!?

Anonyymi

Katselin videon, jossa epävirallisen mieasialiikkeen eräs johtohamo Jordan Peterson väitteli erään femakkojohtajan kanssa. Hän toi esiin oivallisen esimerkin nykyisten feministien ajattelutavasta ja taktiikasta.

Petrson sanoi, että esimerkiksi muurareista 99% on miehiä. Mutta feministit eivät kuitenkaan vaadi naiskiintiöitä ja 50%:n edustusta tuossa ammatissa!? Eikä muissakaan vähänarvostetuissa ja raskaissa ammateissa?

Feministit ovat olleet kinostuneita vaatimaan sukupuolikiintiöitä VAIN hyviin ammatteihin ja virkoihin! Ja etenkin huippupaikoille, joiden kaikki "lasikatot" ovat jo hajonneet. Jos joku on vielä jäljellä, niin huuto naissorrosta on kova.

Ja kuten hyvin tiedämme, niin sukupuolinen tasa-arvo ja tasaveroisuus unohtuvat femakoilta heti, kun miehet ovat heikommassa asemassa jossain hyvässä ammatissa, virassa tai asemassa!?

10

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä.

      Femakkojen mielestä maailma on kohdallaan, kun miehet tekevät välttämättömät, mutta raskaat ja heikosti palkatut duunarihommat.

      Ja naiset tekevät kevyet, hyvin palkatut ja arvostetut työt. Sekä tietenkin johtopaikat kuuluvat vain naisille.

      Todella häikäilemätöntä sakkia...

      • Anonyymi

        Tää yhteiskunnan alennustila johtuu osittain myös akkavallan noususta. Ajatellaans, et akat saa täyden päätäntävallan ja hyvät hommat ja miehet paskaduunit. Ei toimi vaan tulee kova romahdus ja akat kärsii eniten, mutta saavatkin kärsiä, itse ovat syypäitä.


    • Anonyymi

      Feminismi on elitististä. Hyvin toimeentulevat naiset ovat kiinnostuneita hyviintoimeentulevien "ongelmista".

      Feministit väittävät ajavansa sukupuolten tasa-arvoa, mutta miksi se, että 95% vangeista on miehiä ei ole tasa-arvo-ongelma? Se, että USA:ssa mustat ovat yliedustettuina vankiloissa on sosiologien valtaenemmistön mielestä yksi osoitus rodullisesta epätasa-arvosta. Se, että vankiloiden sukupuolijakauma on äärimmäisen vino ei ole feministien mielestä osoitus mistään?

      Miksi se, että koulupudokkaiden ehdoton enemmistö on poikia ei ole feministien mielestä tasa-arvo-ongelma? Tai se, että vuosikymmeniä miesten työttömyys oli korkeampaa kuin naisten? Tai se lopulta aika äärimmäinen ero, että Suomessa miehet kuolevat nuorempina, samalla kun naiset käyttävät valtaosan julkisista terveydenhoitovaroista?

      Jos otetaan vertailukohta taas USA:sta, niin siellä mustien alempi elinajanodote on monen tutkijan mielestä selvä merkki rodullisesta epätasa-arvosta. Feministien mielestä se, että miehet kuolevat keskimäärin nuorempina Suomessa on taas niille sioille ihan oikein. Mitäs elävät epäterveellisesti.

      • Anonyymi

        Hyvin kiteytit muutamia asioita nykyisestä feminismistä.


      • Ei pidä ajatella, että yksi aate kumoaisi muita ongelmia.
        Kuten vaikka että feminismi poistaisi rasismin, tai että feminismi ei pidä sisällään rasismia.


      • Anonyymi
        Femen kirjoitti:

        Ei pidä ajatella, että yksi aate kumoaisi muita ongelmia.
        Kuten vaikka että feminismi poistaisi rasismin, tai että feminismi ei pidä sisällään rasismia.

        Feminismihän julistaa olevansa nykyään monikulttuurista ja antirasistista. Ja tietenkin se on vinoutunut kaikessa mitä se edustaa esim rasismi valkoisia tai ikärasismi "setämiehiä" kohtaan ovat hyvinkin voimakkaasti kannatettuja liikkeessä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Feminismihän julistaa olevansa nykyään monikulttuurista ja antirasistista. Ja tietenkin se on vinoutunut kaikessa mitä se edustaa esim rasismi valkoisia tai ikärasismi "setämiehiä" kohtaan ovat hyvinkin voimakkaasti kannatettuja liikkeessä.

        Minua häiritsee feminismisssä sen älyllinen heikkotasoisuus.

        Helsingin Sanomat kirjoitti taas paljon kikkiä palkkaeroista.
        Koskahan toimittajat Elli-Alina Hiilamo ja Päivi Ala-Risku oppivat, että palkka ja ansio eivät ole synonyymejä?


    • "Petrson sanoi, että esimerkiksi muurareista 99% on miehiä. Mutta feministit eivät kuitenkaan vaadi naiskiintiöitä ja 50%:n edustusta tuossa ammatissa!? Eikä muissakaan vähänarvostetuissa ja raskaissa ammateissa?"

      Hesarin(4.9.19A13) mukaan Tehy ja Super "vaativat palkkatasa-arvoa niin, että hoitoalojen palkkoja nostettaisiin joka vuosi 1,8 prosenttiyksikköä enemmän kun miesvaltaisten alojen."

      Erikoinen vaade.
      Taitane toteuttaa edes perustuslakia.

      Kertoo myös näiden ammattiliittojen realismin tajuttomuudesta.

      Miten sitten määritellään se "miesvalatainen ala" jota käytetään referenssinä?
      Miten ko alalla työskentelevät ihmiset voivat saada mitään palkankorotusta, kun seuraus on, että heidän sopimus vaikuttaa käytännössä koko maan talouteen?

      Lisäksi hoitoalalla on mielestäni palkka ja ansiotaso vallan hyvällä tasolla.
      Sairaanhoitajat tienaavat käsitykseni mukaan about keskituloisesti.
      Eikä muutkaan jää nuolemaan näppejään.
      Jos verrokkina käytetään vaikkapa juuri nyt kuumaa perunaa, eli postilaisten tuloja, hoitoalalla ollaan kroisoksia.

    • Anonyymi

      Tiedotan.

      Jordan Peterson on Toronton yliopiston psykologian professori, joka on keskittynyt tuomaan esiin uusmarxismin (kulttuurimarxismin) vaikutuksia länsimaissa.

      Hänen YouTube-videonsa on hyvin suosittuja, erityisesti nuorten oppineiden miesten keskuudessa. Erästä on katsottu jopa 12 miljoonaa kertaa.

      JP kävi taannoin Suomessakin luennoimassa HY:ssa. Mutta valtamedia ja vasemmistolaiset yhteiskuntatieteilijät jättivät hänet täysin huomioimatta tai halveerasivat kovasti.

      Nykyinen feminismihän on oleellinen osa tuota arvomädätys-aatetta. Kuten vähemmistöjä puolustavat(?) liikkeetkin. Heitä kutsutaankin "hyväuskoisiksi idioteiksi" kuten Leninkin kutsui länsimaiden vasurieliittiä.

    • Anonyymi

      Feminismi EI aja tasa-arvoa, vaan etuoikeuksia naisille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3909
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      52
      2778
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      77
      1350
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1266
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1189
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      20
      971
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      954
    8. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      48
      901
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      217
      863
    10. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      107
      686
    Aihe