Näin kirkui valeuutisten pää- äänenkannattaja Helsingin Sanomat viitaten Amazonin metsäpaloihin.
Nämä ovat kuitenkin karmeaa ja todellista valeuutisointia.
Tässä pohdintaa asian tiimoilta:
https://www.youtube.com/watch?v=0ijN7ffrM8I
Loppuuko mailmasta happi?
22
76
Vastaukset 22
- Anonyymi
Muista tehdä foliohattuusi reikä suun kohdalle, niin et tukehdu, ja happi riittää.
Kiitän asiantuntevasta neuvosta.
Olisin kuitenkin odottanut hieman asiantuntevampaa vastaväitettä.
Tosin et sitten katsonut linkkiäni edes sekuntiakaan.
- Anonyymi
Noudata nazi esikuviesi esimerkkiä ja seuraa Johtajaa tuonpuoleiseen omakätisesti.
- Anonyymi
Näin ohimennen muuten tuli mieleen että mitä sana "nazi" tarkoittaa ?
Kiitos kysymästä.
Kommunistiviherpiiperot ovat ottaneet sanan käyttöönsä kuvatakseen sillä ihmisryhmää jolle ovat Isänmaallisuus, omien kansallisten arvojemme, rajojemme ja itsenäisen päätöksentekomme tärkeitä asioita.
Sanalla pyritään halventamaan tätä kansamme hiljaista enemmistöä.- Anonyymi
Joskus tämä natsi väitti ton tarkoittavan pähkinää, eikä sitä ihmisroskaryhmää.
nazi kirjoitti:
Kiitos kysymästä.
Kommunistiviherpiiperot ovat ottaneet sanan käyttöönsä kuvatakseen sillä ihmisryhmää jolle ovat Isänmaallisuus, omien kansallisten arvojemme, rajojemme ja itsenäisen päätöksentekomme tärkeitä asioita.
Sanalla pyritään halventamaan tätä kansamme hiljaista enemmistöä.Hitlerin puoluettaan NSDAP varten luoma aatehirviö Nazionalsozialismus eli kansallissosialismi. Sen kannattaja on lyhyesti nazi.
Kyllähän HS tosiaan on ilmastonmuutoshysterian ja ilmastoahdistuksen päälevittäjä maassamme. Onko se oikealla asialla, sen tiedämme vasta vuosikymmenien kuluttua. Mutta on syytä epäillä päinvastaistakin.
Olen iloisesti yllättynyt arvostamani hra Pähkäilijän kommentista.
Tervetuloa meidän iloisten salaliittoteoreetikkojen joukkoon.
Meidän vastustajamme ovatkin aina naamat norsun vituilla....- Anonyymi
Riippumatta onko ilmastonmuutos ihmisen ansiota, sehän on joka tapauksessa aivan älytöntä vähentää saasteita, ja vaikka muovia merissä. Lohikin maistuu paljon paremmalta mikromuovilla kyllästettynä. Otetaan mallia äiti Venäjästä ja kaikki myrkyt mitä ei voi polttaa taivaalle, voidaan heittää jokiin.
- Anonyymi
Mutta Amazonin polttamisessa ei ole mitään väärää?
Anonyymi kirjoitti:
Mutta Amazonin polttamisessa ei ole mitään väärää?
Pyydän kohteliaimmin katsomaan aloitukseni linkkivideon; siitä edes hieman alkua.
- Anonyymi
nazi kirjoitti:
Pyydän kohteliaimmin katsomaan aloitukseni linkkivideon; siitä edes hieman alkua.
Lopetin 3 sekunnin jälkeen. Joku red-neck autossaan tuskin on mikään asiantuntija sanomaan mitään jolla olisi jotain merkitystä.
Mutta hyvä jos Amazon siis ei ole tulessa, ne savupilvetkin Sao Paulossa oli vain paikallisesta grillijuhlasta. Selvyyden vuoksi: minulle tärkein syy epäileväisyyteen on se, että tulevaisuuden ennustaminen on epävarmaa puuhaa. Tätä perustetta tuskin kukaan voi kiistää, mutta sen juuri esimekriksi HS jättää huomiotta ja luottaa näköjään ehdottomasti ennusteihin. Ehdoton usko mihin tahansa on aina varomatonta ja voi olla vahingollista.
- Anonyymi
Nykytutkimuksen valossa Amazonin tuottama happi kuluu vanhan puumassan hajoamisessa, joten sen osuus maailman hapentuotannossa on /- 0. Yllättävää, mutta totta!
- Anonyymi
Pistä linkki tommoseen tutkimukseen kuullostaa ihan rumpin ajatuksilta
Anonyymi kirjoitti:
Pistä linkki tommoseen tutkimukseen kuullostaa ihan rumpin ajatuksilta
Olisiko Trump tosiaan kaapannut tämänkin valeuutistensa välittäjäksi? Minä en tiedä:
https://www.nationalgeographic.com/environment/2019/08/why-amazon-doesnt-produce-20-percent-worlds-oxygen/pähkäilijä kirjoitti:
Olisiko Trump tosiaan kaapannut tämänkin valeuutistensa välittäjäksi? Minä en tiedä:
https://www.nationalgeographic.com/environment/2019/08/why-amazon-doesnt-produce-20-percent-worlds-oxygen/Ja tämänkin:
https://interestingengineering.com/no-the-amazon-rainforest-does-not-produce-20-of-the-planets-oxygennazi kirjoitti:
Olen myös sitä mieltä ettei roskia pidä heitellä luontoon.
Saako mielestäsi siis luonnon heittää roskiin?
- Anonyymi
Vammainen myös uskoo että maa on litteä
Amazonissa ei ole tänä vuonna syttynyt yli 77 000 tahallaan sytytettyä metsäpaloa tänä vuonna, 83% enemmän kuin vastaavasti viime vuonna?
Ihme sätkyukko pressana siellä kun lähettää 44 000 sotilasta sammutamaan olemattomia metsäpaloja ja määrää 60 päivän kaskeamiskiellon päälle, vaikkei kukaan missään mitään ole edes polttanut. Semmosta se on banaanivaltioissa. Asiallisiin hommiin ei riitä resursseja kun rahat tuhlataan tyhjän perässä juoksemiseen ja vaalilupausten pettämiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1291526Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1431358Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak109834Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen
800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja123799- 66745
- 53711
- 37571
Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?
Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero144569Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt287540- 6525
