Saipas taas eräs henkilö tekosyyn pistää välit poikki muhun

Anonyymi

On varmaan ylpeä itsestään... Tätä ennen oli ehdottanut kuukauden taukoa, minkä tiesin et oli vaan loistava tekosyy päästä musta eroon, no ei tarvinnut odottaa niin kauan meni välit poikki alle viikko sen jälkeen tänään ennen kuin tuo kuukausi kielto oli kulunut...

Näin tapahtunut usein mulle, ihmiset kyllästyy muhun ja pistää välit poikki. Kukaan ei välitä masentuneesta, yksinäisestä ja syrjäutyneestä ihmisestä.

Samaa paskaa vaan jatkan. Ei edes jeesus auta vaikka moni kertoo kuinka 'jumala' auttanut yliluonnollisella tavalla. No eipä oo... Äidin sairaus pahentunut, mut itsemurha ajatukset lisääntynyt jne.

Ei niitä kavereita tai ystäviä saa, olen kohta 30,ihmisluonto on sanoinkuvaamattoman häijy

8

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totuus on se, että masentuneen ja itsevihaa potevan ihmisen kanssa on erittäin raskas olla. On ymmärrettävää että toinen ei jaksa, varsinkaan jos mitään muutosta parempaan ei näy.
      Masentuneen vastuulla on hakea apua ja ottaa sitä vastaan. Olla aktiivinen oman hoitonsa suhteen ja haluta parempaa. Kukaan ei hyvää oloa ja onnea toiselle voi kantaa, itse se on löydettävä. Omaan napaan tuijottelu, itsesääli ja itseviha on toisen ihmisen vaikea kestää. Kukaan ei vapaaehtoisesti halua sukeltaa sinun kanssasi siihen kaivoon. Hae apua ja se vanha kunnon ota itseäsi niskasta pätee tässä kyllä hyvin siinä mielessä että itsestä lähtee paraneminen! Vaikka vain pienin askelin mutta itsellesi peräänantamatta.

      • Anonyymi

        Tämä on totta. Itse lopetin yhteydenpidon erääseen henkilöön, kun tuntui, että jouduin aina toimimaan hänen ilmaisena terapeuttinaan. Kävi liian raskaaksi. Jos joskus yritin jutella jostain vähän kevyemmästä, niin hän täräytti, ettei jaksa noita pinnallisia juttuja. Minun kuulumiset oli pinnallisia, hänen itsesääli ja samojen asioiden vatkaaminen sitä syvällistä keskustelua. En vain jaksanut.


      • Anonyymi

        Joo,hyvin tuttua. Itse muutamaan samanlaiseen joutunut pistämään välit poikki . Tuntuu,että imivät energiaa vaan. Ei itselläkään helppoa niin raskasta on olla toisten roskasanko tai terapeutti. Ja monet ripustautuu. Eräs alkoi soitella joka päivä monta kertaa ja laitteli viestejä Missä olet mikset vastaa. Estin hänet joka mahdollisessa somekanavassa ja numeron myös watsupissa. Jopas loppui häirintä.


    • Anonyymi

      Rakkaat tuntemattomat ystävät, minä olen jo 42. Eronnut. Lapset isoja,osa aikuisia. Olen tottunut "yksinäisyyteen" tai siis en edes halua tai jaksa parisuhdetta enää. Mutta en sano Ei koskaan. EI vaan näy horisontissa ihmistä,jota jaksaisin tai joka jaksaisi minua. Minulla on aina ollut vähän ailahteleva luonne ja masennus todettu vuosia sitten. Pms on myös voimakas. Tälläkin hetkellä itken ja katson harju ja pöntinen kanavaa ja kuuntelen iskelmiä. Älkää lannistuko. Ette ole ainoita yksin olevia .

    • Anonyymi

      27-vuotiaana lopetin lopullisesti mielestelemään kaikkia ihmisiä. Mitä tästä seurasi? Olen edelleen yksin ja ikää on jo 51-vuotta. En ole kuitenkaan mikään kusipää enkä idiootti. Pikemminkin olin aiemmin liian kiltti ihmis-suhteissani. Saa nähdä, kauanko tätä vielä jaksaa? Halu päästä pois täältä turhuuden markkinoilta kasvaa vuosi vuodelta.

    • Anonyymi

      Mulla sama juttu ketään ei välitä. Ei ole kavereita, oon yksinäinen. Kukaan ei soita ei pääse kylää,naiset on jättäny mut. Kaikki vaan vihaa mua ja haluu musta eroon. En löydä tyttöystävää ja kaikkee.

      • Anonyymi

        En ole saanut naisia treffeille, naiset ei haluu nähdä, enkä ole saanut kavereita todellaki täs masentuu, päivisin vaan yksin.


    • Anonyymi

      ???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      79
      2786
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1666
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      73
      1441
    4. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      64
      1385
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      129
      1335
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      146
      1236
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      158
      1200
    8. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      74
      1107
    9. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      76
      1098
    10. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      90
      1089
    Aihe