Saipas taas eräs henkilö tekosyyn pistää välit poikki muhun

Anonyymi

On varmaan ylpeä itsestään... Tätä ennen oli ehdottanut kuukauden taukoa, minkä tiesin et oli vaan loistava tekosyy päästä musta eroon, no ei tarvinnut odottaa niin kauan meni välit poikki alle viikko sen jälkeen tänään ennen kuin tuo kuukausi kielto oli kulunut...

Näin tapahtunut usein mulle, ihmiset kyllästyy muhun ja pistää välit poikki. Kukaan ei välitä masentuneesta, yksinäisestä ja syrjäutyneestä ihmisestä.

Samaa paskaa vaan jatkan. Ei edes jeesus auta vaikka moni kertoo kuinka 'jumala' auttanut yliluonnollisella tavalla. No eipä oo... Äidin sairaus pahentunut, mut itsemurha ajatukset lisääntynyt jne.

Ei niitä kavereita tai ystäviä saa, olen kohta 30,ihmisluonto on sanoinkuvaamattoman häijy

8

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totuus on se, että masentuneen ja itsevihaa potevan ihmisen kanssa on erittäin raskas olla. On ymmärrettävää että toinen ei jaksa, varsinkaan jos mitään muutosta parempaan ei näy.
      Masentuneen vastuulla on hakea apua ja ottaa sitä vastaan. Olla aktiivinen oman hoitonsa suhteen ja haluta parempaa. Kukaan ei hyvää oloa ja onnea toiselle voi kantaa, itse se on löydettävä. Omaan napaan tuijottelu, itsesääli ja itseviha on toisen ihmisen vaikea kestää. Kukaan ei vapaaehtoisesti halua sukeltaa sinun kanssasi siihen kaivoon. Hae apua ja se vanha kunnon ota itseäsi niskasta pätee tässä kyllä hyvin siinä mielessä että itsestä lähtee paraneminen! Vaikka vain pienin askelin mutta itsellesi peräänantamatta.

      • Anonyymi

        Tämä on totta. Itse lopetin yhteydenpidon erääseen henkilöön, kun tuntui, että jouduin aina toimimaan hänen ilmaisena terapeuttinaan. Kävi liian raskaaksi. Jos joskus yritin jutella jostain vähän kevyemmästä, niin hän täräytti, ettei jaksa noita pinnallisia juttuja. Minun kuulumiset oli pinnallisia, hänen itsesääli ja samojen asioiden vatkaaminen sitä syvällistä keskustelua. En vain jaksanut.


      • Anonyymi

        Joo,hyvin tuttua. Itse muutamaan samanlaiseen joutunut pistämään välit poikki . Tuntuu,että imivät energiaa vaan. Ei itselläkään helppoa niin raskasta on olla toisten roskasanko tai terapeutti. Ja monet ripustautuu. Eräs alkoi soitella joka päivä monta kertaa ja laitteli viestejä Missä olet mikset vastaa. Estin hänet joka mahdollisessa somekanavassa ja numeron myös watsupissa. Jopas loppui häirintä.


    • Anonyymi

      Rakkaat tuntemattomat ystävät, minä olen jo 42. Eronnut. Lapset isoja,osa aikuisia. Olen tottunut "yksinäisyyteen" tai siis en edes halua tai jaksa parisuhdetta enää. Mutta en sano Ei koskaan. EI vaan näy horisontissa ihmistä,jota jaksaisin tai joka jaksaisi minua. Minulla on aina ollut vähän ailahteleva luonne ja masennus todettu vuosia sitten. Pms on myös voimakas. Tälläkin hetkellä itken ja katson harju ja pöntinen kanavaa ja kuuntelen iskelmiä. Älkää lannistuko. Ette ole ainoita yksin olevia .

    • Anonyymi

      27-vuotiaana lopetin lopullisesti mielestelemään kaikkia ihmisiä. Mitä tästä seurasi? Olen edelleen yksin ja ikää on jo 51-vuotta. En ole kuitenkaan mikään kusipää enkä idiootti. Pikemminkin olin aiemmin liian kiltti ihmis-suhteissani. Saa nähdä, kauanko tätä vielä jaksaa? Halu päästä pois täältä turhuuden markkinoilta kasvaa vuosi vuodelta.

    • Anonyymi

      Mulla sama juttu ketään ei välitä. Ei ole kavereita, oon yksinäinen. Kukaan ei soita ei pääse kylää,naiset on jättäny mut. Kaikki vaan vihaa mua ja haluu musta eroon. En löydä tyttöystävää ja kaikkee.

      • Anonyymi

        En ole saanut naisia treffeille, naiset ei haluu nähdä, enkä ole saanut kavereita todellaki täs masentuu, päivisin vaan yksin.


    • Anonyymi

      ???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2283
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1936
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1591
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1222
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1217
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1046
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1043
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      66
      1028
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      930
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    Aihe