Venäjä salainen sotilasbudjetti paljastui

The Moscow Times lehden mukaan Venäjä käyttää sotilasmenoihinsa yli kaksi kertaa enemmän kuin virallinen valtion budetti ilmoittaa. Virallinen budjetti on 66,3 miljardia dollaria, mutta salaisiksi luokiteltujen menojen osuus on 73 miljardia. Yhteensä sotilasmenot ovat siis noin 140 miljardia $.

Venäjän bruttokansantuote on noin 1500 miljardia, joten sotilasmenot sieppaavat siitä vajaan 9 %. Vertailun vuoksi mainittakoon, että Suomen puolustusbudjetti on 1,4 % bruttokansantuotteesta, USA:n 3,2 % ja (suomalaisten mukaan) sotahullun Israelin 4,3 %.

Venäjällä on tietysti siihen varaa, kun ei tarvitse huolehtia vesien tai ilman puhdistamisesta, eläkkeistä, teistä tai juuri muustakaan infrastruktuurista joiden kustannukset jäytävät demokratioita.

https://www.themoscowtimes.com/2019/08/28/5-of-the-russian-economy-is-classified-spending-reports-say-a67047

8

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kolminkertainen uraa-huuto suurelle isänmaallemme ja jatkuvia, myrskyisiä suosionosoituksia jotka laajenevat kunnianosoitukseksi.

    • Anonyymi

      Kyllä jenkitkin enemmän käyttää, kuin 3,2% . Trumpin mukaa 4,2%
      President Trump's insult tour through the NATO summit peaked (so far) Wednesday with his suggestion that not only should member countries meet their obligation to spend 2% of their gross domestic products on defense spending, they should actually double it to 4%.

      His reasoning was that the US spends 4.2% of its GDP on defense in "actual numbers," so the other member countries should pony up.

      • Anonyymi

        Eli luotettava lähteesi on... Donald Trump!


      • Anonyymi

        Pidätkö sitten Putinia luotettavana lähteenä tässä asiassa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pidätkö sitten Putinia luotettavana lähteenä tässä asiassa?

        En. Mutta Moscow Timesin uutinen vaikuttaa oikean suuntaiselta.


    • Anonyymi

      Putin aikoo tehdä Bresnevit ja varustella maansa vararikkoon.

    • Anonyymi

      Neuvostoliitto käytti jo ja Venäjä käyttää parhaillaan niin paljon maanpuolustukseen, että kohta ei ole mitään puolustettavaa.

    • Anonyymi

      Ei ne opi historiasta mitään, eiköhän Putinkin ole kohta myös historiaa.

      Toivottavasti pitää loppuun asti Latvialaisen hotellin vastaanottoapulaisen tekohymyn.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      71
      7133
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      84
      5674
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      39
      3806
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      111
      2935
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      95
      2774
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      42
      2750
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      2061
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1796
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      237
      1676
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      156
      1404
    Aihe