Yölliset hurjastelut ja hengenmenot

Anonyymi

Joka kerta kun vastaavanlainen liikenneonnettomuus tapahtuu yöllä, tai aauyöllä, kuten viime yönä kolmen kuollessa auton suistuessa, sitä arvaa mitä on tapahtunut ja minkälainen vauhti on ollut tilanteessa ja minkä ikäisiä ovat kuolleet. Nytkin aika pian varmistui tämäkin onnettomuus TYYPPITAPAUKSEKSI.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006227939.html

29

<50

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jotain tarttis tehdä!

    • Olisikohan koko valtakunnan asenneilmastossa huomattavasti korjattavaa, vai onko työ niin suuri, ettei siihen löydy enää mistään "konsulttia", joka sen pystyisi tekemään? Mahtaisiko kataisella olla joku kaveri joka tekisi siitä tutkielman?

      Nyt on menty jo vuosikymmeniä korruption ja veronkierron ehdoilla tarjoten kansalle kaikki mahdollinen halpaviihde, mitä ikinä on myyntiin tarjottu, samalla tuhottu kaikki perusarvot, oletukset ja todennäköisesti odotuksetkin ihmisen kehittymisestä vastuulliseksi oikeasti aikuiseksi.
      Vai tuottaako tämä subjektiivinen, DDR-mallinen kasvatus täysin holtittomia, vastuuttomia minä-minä kansalaisia, joilta ei ole mitään syytäkään olettaa mitään muuta?

      Mediaseksikkäästi on otettu maan rikkaimpien ja eliitin työväestön halveksuntakin julkiseksi "uutisoinnin" aiheeksi, mitä se kertoo maan hallinnon ja eliitin moraalista, tosin taitaa olla koko sana olla jo poistettu suomenkielestä, lieneekö peräti rasistinen sana.

    • Anonyymi

      Jos ajetaan liian kovaa niin voi käydä huonosti.

      • Anonyymi

        Viime vuosina nämä maaseudulla tapahtuneet onnettomuudet ovat lähes poikkeuksetta liittyneet, KUN (!) on ajettu hullunvauhtia ja usein alkoholin vaikutuksen alaisen ja "kavereitten" kanssa. Miten tästä eteenpäin?


    • Anonyymi

      Kannatta harkita useampaan kertaan kenen kyytiin lähtee.

    • Anonyymi

      Eiköhän vaadita nopeusrajoituksen laskua?

    • Anonyymi

      Ei se nopeus vielä kipeää tee vaan se äkkipysähdys.

      • Anonyymi

        Nopeus kuitenkin vaikuttaa äkkipysähdyksen voimakkuuteen. - Nm. Fysiikan lait


    • Anonyymi

      Maaseutunuorten harrastukset ovat eriytyneet kaupunkilaisnuorten harrastuksista.

      • Anonyymi

        Niin, kaupungeissa kuollaan enemmän yliannostukseen kuin liikenteessä.


      • Anonyymi

        Kyllä ne kaupunkilaisetkin kaahaavat sähköpotkulaudoilla.


    • Anonyymi

      Koko kulttuuri ihailee niitä, jotka ajavat autolla kovaa. Kukaan ei ihaile, niitä jotka ajavat hiljaa.

      Itsekin sain nuorilta sukulaisiltani lahjaksi Hotakaisen kirjan ”Tuntematon Kimi Räikkönen”. Ilmeisesti parasta mitä he keksivät iäkkäälle tädilleen.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tuskinpa ajanut sallittua 80km/h kovempaa kun ei puuhun ole tuon enempää jälkeä tullut palamisen lisäksi, kovassa vauhdissa olisi kakennut. Vesiliirtoon vaan lähtenyt ja valitettavasti syttynyt palamaan. Tainnut olla 2-ovinen kun ei takapenkiltäkään ole pystynyt pelastautumaan, etuovat ilmeisesti jääneet jumiin. Jos turvavyöt ei ole olleet kiinni, voi loukkaantua jo törmäyksessäkin pahemmin, mutta liikettä ollut sisällä lähellä asuneiden tullessa paikalle. En osaa kuvitella pahempaa tapaa kuolla kuin tulipalossa.

    • Anonyymi

      Sillälailla! 12 v ratissa! Juu ja kevyt autot kehiin ja eiköhän anneta ajokortti jo 10- vuotiaille !?? Näin Suomessa!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      On aivan käsittämätöntä, että tämä meno saa jatkua. Seuraava yö kun on se pahin; lauantain ja sunnuntain välissä. On läheisillä odottelemista sunnuntaiaamun uusisiksi! "JOTAIN TARTTIS TEHDÄ".

    • Anonyymi

      Autokortin ikärajaksi tulee laittaa 30 vuotta tai sitten 80 lätkää tulee pitää tähän ikävuoteen saakka.

      • Anonyymi

        Lätkä ei auta, kielto pikkupojille, alle 30 v. heidän itsensä suojelemiseksi. Menkööt polkupyrällä, tai kävellen.


    • Anonyymi

      Ja jälleen kuoli kolme nuorta. Kyllä nyt viimeistään on jokaisen alle 30 vuotiaan autoon laitettava joku sellainen mukaan viikonloppuisin, joka jo ymmärtää edes jonkin verran, miksi liikenteessä nuoret kuolevat viikonloppuisin keskiyön jälkeisinä tunteina.

    • Anonyymi

      Auto keksittiin yli 120 vuotta sitten niin ei voi kuin ihmetellä miksi sillä pitää aina vaan kilpailla ja kokeilla huippunopeutta? Mistä tämä taantumuksellisuus kumpuaa? Mikä on vanhempien vastuu? Vai ovatko nämä nuoret vanhempiensa hylkäämiä? Valtion hallinnon tulee vihdoinkin tehdä päätös maalaisten hurjastelun lopettamiseksi, koska ennen pitkää täysin ulkopuoliset joutuvat syyttöminä kuolemaan näitten nuorten vuoksi, joitten aivotoiminta on kehittymättä vastaamaan liikenteessä tarvittavaa ymmärtämistä.

      • Anonyymi

        He olivat vielä minuutti sitten kuolemattomia, mutta kuolivat kuitenkin.


    • Anonyymi

      Kuluneen viikon loppupuolta on leimannut liikenneonnettomuuksien suma. Muun muassa torstaina Ikaalisissa yksi henkilö kuoli ja kolme loukkaantui henkilöauton ulosajossa. Kyydissä oli neljä 20-vuotiasta nuorta.

      Perjantaiaamuna henkilöauto ajautui vastaantulijoiden kaistalle ja törmäsi ajoneuvoyhdistelmään Kirkkonummen ja Siuntion rajalla. Onnettomuudessa menehtyi henkilöauton kuljettaja.

      Myöhemmin perjantaina poliisi tiedotti (siirryt toiseen palveluun) yhden menehtyneen liikennonnettomuudessa Espoon Soukassa. Moottoripyöräilijä kuoli henkilöauton kanssa sattuneessa kolarissa.

      Lauantaina kolmen auton yhteentörmäys Muuramessa johti seitsemän henkilön kuljetukseen Keski-Suomen keskussairaalaan.

    • Anonyymi

      Rallikansa kuolee tätä menoa sukupuuttoon silkkaa umpijunttiuttaan. Peruskoulu oli viimeinen niitti, kun ei osata laskea enää keskipakovoimaa ja kitkaa eli eroteta rallikaaraa pappatojotasta. Jalkakin taipuu vain yhteen asentoon, kun on luistettu hikijumpasta.

    • Anonyymi

      Alle 30 vuotiaille ulkonaliikkumiskielto autoilla kello 21:00 jälkeen ja viikonloppuisin 18:00 jälkeen. Se vähentää surua.

    • Anonyymi

      elektroninen rattilukko tuon alkoholi mittarin lisänä.

      elektroniseen pitäs ajokorttia vilauttaa, jos lukee sen koodi vaikka,
      lisäksi puhelimella vielä tekstiviesti joku hyväksyntä koodi naputella.

      maalla ja merillä on vaaransa, kun liikenteessä ''syvissä vesissä'' ...

      mopo pojille nämä hurjastelijat on esikuvia ja hvyiä tyyppejä, heidän arvostelijat joutuu kaikenlaisen sabotaasin ja uhkailujen kohteeksi aina.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      111
      6916
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      388
      6577
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3317
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2869
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2460
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1940
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe