Suomeen metsävero jokaiselle

Kokaiselle suomalaiselle 500€ vodessa metsäveroa. On väärin että metsissä saa kulkea ja poimia sieniä sekä marjoja ilmaiseksi. Sama periaate kuin yle-verossakin
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyllä jokamiehenoikeus on ihan hyvä asia, mutta se pitäisi koskea vain suomen kansalaisia. Ei ole oikein, että koko maailma tulee suomeen raiskaamaan suomen luontoa ilmaiseksi.

Suomessa pitäisi myös terävöittää ihmisille, että mitä noihin jokamiehenoikeuksiin kuuluu. Kaupungeissa porukka luulee, että he voivat tehdä toisten metsissä mitä he haluavat. Käytännössä tuo oikeus on ainoastaan liikkua luonnossa "jälkiä jättämättä".

Eli jos menet jonkun toisen omistamaan metsään fatbikellä "revittelemään", niin olet jo ylittänyt oikeutesi. Itse pidän tuota ihan täysin samana, kuin joku kävisi motocross pyörällään metsässäni revittelemässä. Heittäkää ne hemmetin pyörät suohon ja menkää patikoimaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kokaiselle suomalaiselle 500€ vodessa metsäveroa. On väärin että metsissä saa kulkea ja poimia sieniä sekä marjoja ilmaiseksi. Sama periaate kuin yle-verossakin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu