Kokoomus-sdp vartiainen on postin hallintoneuvostossa !
Posti on selvitystilassa.
Arki on iskenyt markkinaliberalistin tielle.
Nyt on näytön paikka !!
Vartiaisella suu vinossa jo, toispuoleinen halvaus.
Markkinaliberalismi ei toimi.
Sexuaalinen liberalismi ei toimi.
Suhde ruotsin anders borgiin katkolla? tms ongelmaa ?
Muistutuksena markkina liberalisteille.
Hiki päässä sinun tulee leipäsi ansaita.
Raada selkä vääränä.
Kärsimys kaunistaa.
Työ vie voittoon.
Maksa veroja.
Elätä politikot ja papit.
Tue ulkomaalaisia turisti lepääjiä,
tue korruptoitunutta pakolais turismia,
Tue kehitysapua jossa raha häviää korruptioon.
Tue Ek, Mtk etuja ja rikkaiden vero-alea.
Tue asumisella keinottelua.
Tässä Sinulla on tehtävä, tee työtä, raada, maksa veroja.
Posti on selvitystilassa.
Arki on iskenyt markkinaliberalistin tielle.
Nyt on näytön paikka !!
Vartiaisella suu vinossa jo, toispuoleinen halvaus.
Markkinaliberalismi ei toimi.
Sexuaalinen liberalismi ei toimi.
Suhde ruotsin anders borgiin katkolla? tms ongelmaa ?
Muistutuksena markkina liberalisteille.
Hiki päässä sinun tulee leipäsi ansaita.
Raada selkä vääränä.
Kärsimys kaunistaa.
Työ vie voittoon.
Maksa veroja.
Elätä politikot ja papit.
Tue ulkomaalaisia turisti lepääjiä,
tue korruptoitunutta pakolais turismia,
Tue kehitysapua jossa raha häviää korruptioon.
Tue Ek, Mtk etuja ja rikkaiden vero-alea.
Tue asumisella keinottelua.
Tässä Sinulla on tehtävä, tee työtä, raada, maksa veroja.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Markkina liberalistit on yleensä pääoman puolella, siis ne nauttivat toisten työn hedelmää.
Markkinaliberalisti ei tee hikistä työtä.
Markkinaliberalisti on kuin oman uskontonsa pappi, joka saa elintasoa hyödyntäen muiden hikistä työtä ja kurjuutta ja pelkoa.
Tätsin samat keinot kuin muissakin uskonnoissa.
"Posti on selvitystilassa."
No ei ole, vaan tuottaa voittoa valtiolle, mutta se ettäs e on tehty palveluja huonontamalla ja palkkoja heikentämällä on aivan eri asia.
Vartiainen taas yrittää selittää poltiikkaa ja taloutta ymärtämättömille kuinka talous toimii nykyisen EU ja globalisatiopolitiikan aikana jolloin valtioilla ei enää ole valtaa omiin asioihinsa juuri ollenkaan. Tuolal on kommenteissakin asiaa selitetty jonkin verran:
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/235683-juhana-vartiainen-vastaa-antti-rinteelle-taman-takia-tyovoimareservi-vain-40-000
Valitettavasti ja ilmeisesti nuo asialliset kommentit tuolta usarista poistuvat muutaman päivän sisällä, kun lehti uudistaa toimintaansa lehdet/omistukset keskittyvät ja muuttuvat kopioiksi toisistaan.
unkarilaiset oli oikeassa !!
- suomi ei ole enää oikeusvaltio, ja tiedonvälitys on harvain käsissä,
siio tiedpnvälitys on suomessa hallinto propagandaa !!
Noin taitaa olla ainakin median suhteen.
sosiaalidemokraatit eivät ole liberalisteja vaan liberalismin vihollisia
liberalismin mukaan sdp:n johtajat tulee ottaa kiinni ja asettaa vastuuseen ihmisoikeusrikoksista
Se on ideologista yksityistämistä, markkinaLiberalismia !!
Se on ajatelma ketju, Kuin uskonto.
Kokoomus kepu rkp on onnistunut jo aiemmin haaskaaman valtion omaisuutta erittäin halvalla ulkomaille.
Vaikuttaa siltä, että kokoomus kepu piirissä nämä valtion omaisuuden haaskaajat ovat yksinkertaisia ja lahjottuja. Ja vas. vihreät ovat syvästi ymmärtämätöntä idealisti väkeä myös.
Muuten tällaista alasajo toimintaa ei voi ymmärtää!
( vrt... venäjän yksityistämiset, jossa kansan omaisuus siirrettiin usein rikollisille..).
Vernäjä totteli samoja komentajia silloin kuin Suomi nyt, teemme juurikin niitä samoja rakenneuudistuksia joita Venäjä teki silloin Jeltsinin aikoina, niihin kuului myös tuo oligarkkien synnyttäminen. Uudistuksia vaati IMF ja ne niiden kaverit siellä, eli silloista uudistamista pyöritettiin aivan län ne saneluiden mukaan ja lännestä oli omia olikarkkeja siellä mukana saaliinjaolla, sama jatkuu nyt Suomessa...EU pyörittää nyt sitä.
http://maailmantalous.net/fi/abc/washingtonin-konsensus
https://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/washingtonin-konsensus-oli-talousresepti-etela-amerikan-maille/22086/
Markinatalous tuo suomeenkin halpatyön.
Köyhyys lisääntyy.
Postit yms. alkaa tehdä halpatyötä.
Ei ole mistä maksaa palkanlisää.
Julkinen sektori, kunnat valtio ja yritykset kilpailee halpatyöllä,
Kun oma päätäntävalta, talous ja itsenäisyys on menetetty, ollaan täysin rinnoin maailmamarkkinoiden ja keinottelun uhreina !
ja tätä on itse haluttu.
"ja tätä on itse haluttu. "
Ei sitä haluttu ole,mutta isoisemmat sitä vaativat, ne puhuivat ja käskyttivät IMF:n WTO:n OECD: ja nyt myös EU:n kautta, myös taustalla painosteltiin kaikenlaisella pienellä, kuten kauppasodilla j aptenttioikeuksilla uhkaamalla, Suomikin liittui sitten sellaisella painostuksella ja käskytyksellä CoCom-sopimukseen (Oli salainen vuoteen 2014 asti jos oikein muistaa).
"Tämä on "globalisaationa" tuskallisen tutuksi tullut oireyhtymä, joka on vain imperialismin viimeisin muodonmuutos, kapitalistisen kasvun ja kontrollin luonnollista laajentumista; Muutamia vuosia sitten, kun me kaikki puuhastelimme omien pikku arkielämiemme parissa, paikalle ilmaantui kourallinen suuryrityksiä ja vaihe vaiheelta he ostivat maailman ja ripustivat oveen "avoinna liiketoiminnalle" kyltin ja ovat siitä lähtien ymmärrettävästi vaatineet omistusoikeuksia."
-Willian Blum-