liikaa eläinlääkäreitä

Anonyymi

Olisiko aika puolittaa eläinlääkärikoulutus ja siirtää sieltä rahat hyödyllisempään, esim vanhusten hoitoon. Karjstilat alkaa olla historiaa ja kunnissa ei tarvita samassa mitassa eläinlääkäreitä. Nyt kun niitä ylikoulutetaan niin ne keksivät itselleen lisää töitä esim valvontaan. Lisäksi koulutukseen hakeutuu kaupunkilaisia, jotka eivät älyä mistään mitään.
Hoidetaan ensin vanhukset, jotka rakentaneet tämän yhteiskunnan ja sitten kantturat.

16

135

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      karjatiloille käy vähän samoin mitä turkistiloille määrä vähenee mutta tilakoot kasvavat huomattavasti eli eläinlääkärit ovat tarpeen edelleen,tosin ideologisuus voisi olla syytä määrittää monellakin lääkärillä ja ohjata kettutytöt pääkaupunkiseudulle hoitamaan naapuruston kissoja ja kilpikonnia.

      • Anonyymi

        Luin jostakin, että EU alkaa suosimaan pieniä karjatiloja, koska eläinten hoito on ekologisempaa pienillä tiloilla kuin suurilla tiloilla.
        Täytyykö nyt sitten alkaakin laittamaan pieniä tiloja ja suuret tilat lopettavat? Silloinhan eläinlääkäreitä tarvittaisiin paljon enemmän - tietenkin tuotantoeläimiin erikoistuneet eläinlääkärit.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luin jostakin, että EU alkaa suosimaan pieniä karjatiloja, koska eläinten hoito on ekologisempaa pienillä tiloilla kuin suurilla tiloilla.
        Täytyykö nyt sitten alkaakin laittamaan pieniä tiloja ja suuret tilat lopettavat? Silloinhan eläinlääkäreitä tarvittaisiin paljon enemmän - tietenkin tuotantoeläimiin erikoistuneet eläinlääkärit.

        eu suosii mitä sattuu,ei tule tapahtumaan ellei eu tule antamaan rahaa tuottajille mahdollistaakseen moisen ja sitähän eu ei tule tekemään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        eu suosii mitä sattuu,ei tule tapahtumaan ellei eu tule antamaan rahaa tuottajille mahdollistaakseen moisen ja sitähän eu ei tule tekemään.

        Saahan saksalaiset siantuottajat erityishintaa saparollisista sioista. Suomessa saparoita ei saa typistää, koska saparostahan näkee sian hyvinvoinnin. Kun saparo on kippurassa, niin sika voi omasta mielestään hyvin.

        Onhan selvää, että pienillä tiloilla eläinten hoito on yksilöllisempää siis eettisesti. Eläimet laiduntavat pitkän kesän, isoissa karjoissa ei ole pakko laiduntaa. Eläimet ovat sisällä vuoden ympäriinsä , koska saavat vapaasti liikkua ympyrää....
        Vaikka laki ei vaadikaan talvijaloittelua, niin nykyään pienet karjat pääsevät talvisin jaloittelutarhaan. Saavat siis toteuttaa lajityypillistä käyttäytymistä.


    • Anonyymi

      Eläinlääkäreiden määrää on vähennettävä, sillä eläinlääkärit vain pyrkivät rikastumaan eläinten sairauksien kustannuksella.
      Lisäksi he määräävät turhia kontrollikäyntejä saadakseen lisää rahaa.

      Peruspalveluministeri tulee varmasti puuttumaan tähän ja siirtämään eläinlääkärikoulutukseen osoitettuja rahoja mm. sosiaaliseen tulonsiirtoon.

      • Anonyymi

        Sairaille eläimille on annettava hoitoa samoin kuin ihmisillekin. Sehän on eläinrääkkäystä, jos eläin ei saa hoitoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sairaille eläimille on annettava hoitoa samoin kuin ihmisillekin. Sehän on eläinrääkkäystä, jos eläin ei saa hoitoa.

        Luonnossa esiintyy paljon eläinrääkkäystä.


    • Anonyymi

      Mitä se on kun ihminen ei saa hoitoa. Mitä se on kun vanhus makaa ulosteissaan.

      • Anonyymi

        Jonninjoutavaa tuo ylenmäräinen kissojen ja koirien hoito. Piikkilopetus ensisijaisedti, jos on isompi diagnoosi.
        Ennen vei kissan tie äkkiä pölkylle tai haulikon eteen.


      • Anonyymi

        Eläinrääkkääjät saakin maata ulosteissaan.


    • Anonyymi

      Kyllähän eläinlääkäreitä tarvitaan ja nimenomaan hyviä sellaisia,jotka ymmärtävät niin tuotanto-kuin lemmikkieläimistä.Valitettavasti kunnaaneläinlääkäreissä on monia,jotka ovat vaan tuotantoeläimiin perehtyneet,tämän olen kokenut henkilökohtaisesti.Ei hyvä kun lähin lemmikeistä tietävä eläinlääkäri löytyy n.100 km päästä.
      Toki vanhukset ja lapsetkin täytyy hoitaa,mutta niin myös eläimet.Eli eläinlääkärikoulutukseen lisää vuosia,että ehtivät kaikki opiskella,eiköhän koulutuksen pidentäminen jo karsi pyrkijöitä.

      • Anonyymi

        Eläinlääkärille koulutuksen pakollinen kaksi vuotta käytännön eläintenhoitotyötä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eläinlääkärille koulutuksen pakollinen kaksi vuotta käytännön eläintenhoitotyötä

        Jospa pitenisi edes kolmeen vuoteen,niin voisi vähän auttaa tietämykseen.


    • Anonyymi

      Voi kun elinlääkärit ihan oikeesti olisi vähän enemmän eläinsuojelu-myönteisiä!Monille asia on valitettavasti samantekevää,onko siis oikeesti alalla eläinten vai rahan takia?

      • Anonyymi

        Kaikkihan työtä rahan vuoksi. Paitsi tieten vihreet hakee sossusta, kun kolhoosia ei Suomessa.


    • Anonyymi

      Erittäin ajankohtainen kysymys .Kunnassa voi olla useampi ell. on kunnan ell,valvonta ell ja elintarvike ell ja pieni velkainen kunta .Valitettavasti olen istunut jonkin aikaa ympäristölautakunnassa ja jonka johtaja totesi "ollaan pysytty hyvin budjetissa koska ollaan lisätty tarkastuksia ja nostettu tarkastusmaksuja" eli koulutetaan eläinlääkäreita ja sitten palkataan jotta saadaan työllisyys tilanne näyttämään heidän osaltaan parempaa ja lopuksi keksitään tehtäviä ja yleensä ne o n toimijoita häiritseviä ja turhanpäiväisiä ,jotka voivat jopa tuhota esim.alkutuottajan toiminnan ja elämän,sillä moni pienyrittäjä nimenomaan henkilöityy tähän.

      Tähän pitää MTK.n ja Valtiovallan puuttua sekä tietysti työmarkkina järjestöjen sillä vaikeuttaahan tämä ylim. valvonta palkansaajiakin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      91
      7432
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3582
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1836
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1040
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      913
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      901
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      797
    8. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      722
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      652
    Aihe