Suomen Kuvalehti teet tutkimuksen suomalaisten rasismista. Tuossa otteita tutkimusraportista:
"SK:n kyselyn mukaan rasistisesti ajattelevien osuus on perussuomalaisissa siis noin kolminkertainen verrattuna koko vastaajajoukkoon. Yhtä selvää on, että kaikki tuota puoluetta kannattavat eivät näe ihonvärikysymystä syrjivällä tavalla."
"Mutta kuinka paljon Suomessa on tällä hetkellä rasisteja? Jyrkkiä rasisteja suomalaisista on Rahkosen tämän päivän arvion mukaan kaikista suomalaisista ehkä noin viisi prosenttia, avoimesti rasistisia lisäksi toiset viisi prosenttia ja ehkä 20–30 prosenttia vähintään hiljaisesti hyväksyy rasismin."
Kun rasisteja on jonkun verran muissakin puolueissa, niin aika hyvin prosenttimäärä täsmää perussuomalaisten kannatukseen. Ei voida sanoa, että kaikki perusuomalaiset ja heidän kannatajansa olisivat rasisteja, mutta aivan ylivoimainen osuus rasisteista on perussuomalaisia tai sen kannattajia.
Otteet poimittu tuolta:
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/286288-nakokulma-suomessa-paljon-rasismia-ja-perussuomalaisissa-tutkitusti-eniten-rasisteja
"SK:n kyselyn mukaan rasistisesti ajattelevien osuus on perussuomalaisissa siis noin kolminkertainen verrattuna koko vastaajajoukkoon. Yhtä selvää on, että kaikki tuota puoluetta kannattavat eivät näe ihonvärikysymystä syrjivällä tavalla."
"Mutta kuinka paljon Suomessa on tällä hetkellä rasisteja? Jyrkkiä rasisteja suomalaisista on Rahkosen tämän päivän arvion mukaan kaikista suomalaisista ehkä noin viisi prosenttia, avoimesti rasistisia lisäksi toiset viisi prosenttia ja ehkä 20–30 prosenttia vähintään hiljaisesti hyväksyy rasismin."
Kun rasisteja on jonkun verran muissakin puolueissa, niin aika hyvin prosenttimäärä täsmää perussuomalaisten kannatukseen. Ei voida sanoa, että kaikki perusuomalaiset ja heidän kannatajansa olisivat rasisteja, mutta aivan ylivoimainen osuus rasisteista on perussuomalaisia tai sen kannattajia.
Otteet poimittu tuolta:
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/286288-nakokulma-suomessa-paljon-rasismia-ja-perussuomalaisissa-tutkitusti-eniten-rasisteja
Vastaukset 152
Vanhimmat
Entä sitten? Onko rasismi sun mielestä huono asia? Mieti nyt jos joutuisit naimisiin jonku mamun kanssa?
Rasismi on huono asia, asennevamma. Miten niin "joutuisit"? En minä ainakaan väristä valitä, jos muuten synkkaa, ja naimiseen menen ihan vapaaehtoisesti. Mutta ensin tupa ja takka, sitten vasta akka, sanoo vanha kansa.
Vihervassukomusvedu 25 wee
Se on sinun poliittinen mielipiteesi ja tämä on minun. Kai mulla on oikeus omaan mielipiteeseen?
On on. Kunnioitettavaa sinänsä., että suoraan kerrot olevasi rasisti.
Et pelkästään sen takia. Suurin osa suomalaisista ei-rasisteina
ei ole naimisissa mamun kanssa. Älä heittäydy tyhmäksi!
Turkin pressa uhkaa eu:ta 3,6 miljoonalla siirtolaisella
https://www.theguardian.com/world/2019/sep/05/erdogan-ill-let-syrian-refugees-leave-turkey-for-west-unless-safe-zone-set-up?CMP=Share_AndroidApp_Gmail
Se ei itesasiassa ole rasismia vaan lajioppia. Rasismi on vasemmistolaisten keksimä termi. Me oikeistolaiset puhumme lajiopista.
Taas persu puhuu paskaa. Rasismia on ollut iät ja ajat ennen vasemmistoa:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Rasismi
Kyllä on koska se on täysin normaali ihmiskäyttäytymistä. Vasemmisto teki siitä poliittisen aseen omien tavoitteiden saavuttamiseksi.
💪🏼😎TerminaattoriPersu💪🏼😎 on kuvernaattori. Kato mun habaa 😘
Sananvapaus ei tarkoita, etteikö "mielipiteen" sanomisesta tule seurauksia, jos se niin sanottu "mielipide" on vihapuhetta/rasisimia.
Kaikki fiksut ihmiset, jotka osaavat käyttää nettiä, tietävät mitä on rasismi. Lajioppi ei ole mikään oikea asia.
Sellainen Husu-tutkimus.
Ei se mikään Husu-tutkimus ole. Siinä mielessä kyllä on, että käsittelee samaa asiaa Husun purkausksen kanssa. Husu tietysti liioitteli sanoessaan, että kaikki persut ja kannattajat ovat rasisteja. Tutkimuksen valossa Husun liioittelu kuitemkin mahtuu virhemarginaaliin :-). Enemmän oli oikeassa kuin väärässä.
Kyllä tuollainen menee Husuilun piikkiin. On kaikenlaisia kyselyjä, kyselijöitä ja tulkintoja niihin. En kovinkaan pitkälle meneviä johtopäätöksiä tuollaisista tekisi.
Tulokset ovat yksiselitteisen selkeitä. Tutkimus tehtiin ennen kohua aiheuttanutta Husun purkausta.
Sana Rasismi on vasemmiston luokkasodankäyntiin keksimä sana
Tämä on täysin husu tutkimus, millä ei ole mitään muuta virkaa, kuin halu mustamaalata perussuomalaisia.
Jos halutaan puuttua rasismiin, miksi puhutaan perussuomalaisista? Ei perussuomalaiset puolueena kannata rasismia ollenkaan.
Vallitsevassa tilanteessa se on ihan loogista, että perussuomalaisten "kannattajissa" on hieman rasisteja enempi kuin muissa puoleissa, koska muita vakavasti otettavia maahanmuuttokriittisiä puoleita ei ole, mutta eihän se ole perussuomalaisten vika puolueena.
Samalla tavalla kun ei vihreätkään voi mitään sille, että ympäristöasioissa he saavat kannattajikseen myös kaikkea muuta, jotka hihhuloi ihan muista syistä kuin ympäristösyistä.
Puolue ei voi valita kannattajiaan, mutta puolue voi valita oman linjansa ja perussuomalaisten linja ei ole rasistinen. Perussuomalaiset puolueena ei kannata minkäänlaista rotuun tai etniseen taustaan pohjautuvaa syrjintää.
Perussuomalaiset kannattaa maahanmuuton järkeistämistä.
Täytyy olla poliittisesti täysi taukki, jos kuvittelee, että persupuolue on jotain muuta kuin äärioikeistolainen ja rasistinen poppoo.
Onhan se laajasti tajuttu jo ennenkin, mutta nyt ihan kunnon tutkimuksella osoitettu todeksi.
Niin, se on kätevää havaita, miksi näihin "kansallismielisten ampumaleireihin" ja natsimarsseihin osallistuu vain ja ainoastaan persuja. Taitaa olla puolueelle ylivoimaista hallita kuulapääosastonsa touhuja tai sitten niillä on hiljainen hyväksyntä. Pirkanmaalla pidetyssä kansallismielisten leirillä, jossa oli ammuttu jousipyssyllä poliitikojen kuvia, osallistuneelle persulle oli puolueen ilmoituksen mukaan pidetty puhuttelu, mutta eipä julkaistu nuhteen saajaa. Sitten itse riekkuvat poliisin pimittävän tietoja mm. hiljattain Porvoossa tapahtuneessa ampumavälikohtauksessa.
Ruoveden "aluekonttorilla" oli sisustusta myöten tuotu esiin "aatehenkeä".
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006177939.html
Perusnuorissa koulutetaan tätä "aatehenkeä"?
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006158171.html
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/taman-vuoksi-perussuomalaisten-nuorten-valtionavustukset-ovat-vaarassa-lapin-piirin-puheenjohtajan-julkinen-twitter-viesti-kuohuttaa-ei-ole-tummaihoisia-suomalaisia/7418044#gs.18mj3b
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/historiallinen-paatos-perussuomalaiset-nuoret-menettivat-sadantuhannen-avustuksen-kohutviitin-takia-yli-50-000-euroa-peritaan-takaisin/7454598#gs.18mu6v
Mikähän se "kunnon tutkimus" on, ja missä sellainen olisi nähtävissä ?
Lue aloituksen linkki!
Kyllä täälä kuulee usein sanottavat että Persut aina uhriutuu. Mites tuo uhriutuminen sitten sopii yhteen tuon ääri-oikesto väitteen kanssa. Eikös uhritutuminen ole ääri-ajattelun, eli vastakohta väkivallankäytölle poliittisena välineenä?
Lopettakaa Suomen Kuvalehden tilaus, jos teillä sellainen on. Turha lukeakaan, vaikka ilmaiseksi saisi.
Tuo valemedia näköjään ostaa rahalla perusuomalaisia solvaavia rasistisia muka-tutkimustuloksia.
Viesti 1:19 kertoo persun rasistisesta suhtautumisesta kaiken. Rasistinen persu ei näe rasismia kielteiseksi ilmiöksi ollenkaan. Samoin natsit eivät nähneet sairasta juutalaisvihaansa kielteiseksi ilmiöksi ollenkaan.
Rasismi on ihan normaalia ihmiskäyttäytymistä. Ei se ole niinkuin joku sairaus tai asennevamma josta voisi jotenkin parantua.
Siihen tuo tutkimus ei ota kantaa.
Jos on tutkinut vähänkin historiaa, tietää kyllä, mistä NYKYpersujen arvomaailman juuret juontavat:
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006205991.html
Hesari on Bilderbergiläisten globalistien valemedia
Miksi te persut olette ainoita, joilla on tuollaisia käsityksiä? Populismin seurausta vaiko puhdasta vainoharhaisuutta?
Kysymyksesi on puhdasta rasistista vasemmisto-populismia, luokkavihaa vailla älyä.
Höpö höpö.
No nytkö ne vastakommentit yllättäen loppuivatkin puna-rasistilta???
Teidän viha-argumentit ovat siis vain tuota höpö-höpöä ???
Jännää että vihervassujen harjoittama rasismi on hyväksyttävää. .. ..
Rajat auki, niin loppuu rasismi!
Nehän on auki, tollo
Rinnehän lupasi laittaa rajat kunnolla auki.
Olivat kuulemma aivan liikaa kiinni persujen aikana.
Suomalainen pääsee eläkeputkeen.
Mamut pääsee elatusputkeen.
... heh heh hehheheh ... heh heh hehheheh ... heh heh hehheheh
Umpitollon hekotusta. Ei liity aloituksen asiaan.
Itsepeukutus paljasti sinut persu.
Jännää että vihervassujen harjoittama rasismi on hyväksyttävää. . . .
Kuka niin on sanonut? Rasismi on asennevamma puoluekannatuksesta riippumatta.
Rasismi oli marginaalinen ilmiö Suomessa, kunnes nämä tietyt tahot päättivät määritellä rasismin uudelleen. Yhtäkkiä rasisteja oli massoittain joka puolella, jotka edes katsoi väärin, tai joilla oli väärä mielipide. Turvapaikanhakijoiden rikoksien kritisointi muutettiin rasismiksi, ja heidän mukanaan tulevien uhkien kritisointi. Sosiaalikulujen valtavan nousun kritisointikin on rasismia.
Sitten nämä tahot kopioi "vihapuheen" Amerikasta ja teki siitä uuden lyömäaseen. "Väärät" mielipiteet ja niiden esittäjät piti saada oikein huolella häpäistyä, joten älämölöpakettiin lisättiin vielä natsismi, fasismi, äärioikeistolaisuus, putinismi, taantuneisuus yms. joita on tuputettu joka kanavasta. Samalla nämä tahot markkinoi kiihkomielisellä populismilla omaa "totuuttaan". Se haluttiin ainoaksi vaihtoehdoksi, johon muotittaa "kansainvälisyyttä" hinkuva Suomi.
Nyt kaikenlaista pitää Suvaita ja julkisesti ylistää, vaikka siihen liittyisikin vakavia uhkia ja vaikka se olisikin epärealistista, ristiriitaista tai kaksinaismoralistista, sekä täyttää muutkin vaaditut ominaisuudet, jotta saat hyväksytty -leiman. Ja sitten puhutaan, että Suonessa on sananvapaus, kunhan ensin karsittiin ideologiaan sopimaton keskustelu vihapuhe- ja rasismitekosyillä.
Sillä ei ole väliä, että näiden "kansainvälistäjien" kampanjointi on ollut vihamielistä, epätasa-arvoista, maalittavaa, vääristelevää, ja myös rikoksen täyttävää, vaan sillä, että he päättivät itsekkäästi käyttää ala-arvoisia keinoja, koska rasismi. Tosin heidän itsensä määrittelemä rasismi, joka on valheellinen, mikä kertoo motiivien ja luonteen vinoutuneisuudesta. Ja kuitenkin nämä tahot kehtaavat peräänkuuluttaa inhimillisyyttä, moraalia yms.
Mutta sitten oli käydä ohraisesti, kun PS oli lähellä vaalivoittoa. Pieni onnenkantamoinen mahdollisti jatkossakin PS;n pitämisen oppositiossa. Se oli päätetty 2017.
Aikaiswmmin oli muukalaisia niin vähän, etteirasismiaa päästy kunnolla tuomaan esiin:
https://www.youtube.com/watch?v=WeTWNvra_F4
Rasismi on asenne, joka liittyy läheisesti yleiseen ennakkoluuloisuuteen ja kaiken vieraan alitajuiseen pelkoon. Asenne oli rasisteilla olemassa jo ennen kuin maahan tuli enemmän ulkomaalaisia. Niiden tulo teki vain asenteen näkyväksi.
Rasismi on luonnollinen osa ihmisyyttä
Ei kaikilla, vain ennakkoluuloisilla ja pelkureilla.
En pidä tutkimustulosta luotettavana koska nykyisin rasismin käsite on niin epäselvä. Husu ja moni muukin on stä mieltä että esim. maahanmuuttopolitiikan kritisoiminen on rasismia ja sitähän se ei ole. Meillä on Suomen kouluissa maahanmuuttajataustaisia oppilaita jotka syyttävät opettajaa rasistiksi kun tämä huomauttaa heitä tekemättömistä tehtävistä. Pitäisi varmaan ensin määritellä uudelleen mitä rasisimi oikeasti on ja tutkia vasta sitten kuinka moni todellisuudessa on rasisti.
Et pidä luotettavana, koska tulos sinulle epälmieluinen. Tuomitset tutkimuksen lukematta sitä.
Jännää että vihervassujen harjoittama rasismi on hyväksyttävää. ...
En ole tuominnut tutkimusta ja suhtautumiseni tulokseen on neutraali. Sanoin vaan että tutkimus ei mielestäni ole luotettava lun rasismin käsitekin pitää nykyään sisällään ihan mitä milloinkin.
"mutta aivan ylivoimainen osuus rasisteista on perussuomalaisia tai sen kannattajia."
Tällaisia sairaita ja valheellisia syytöksiä levittelee Suomen kansalle viherpunaliike.
Ei, vaan näin toteaa tutkimus.
https://www.suomenuutiset.fi/vallin-facebook-muuttunut-poliittiseksi-vaikuttajaksi/
montaa mieltä
Off topic eli asian vierestä.
Putinismia, äärikoikeistolaisuutta ja rasismia voi tukea persuja äänestämällä, jopa "mummo" joka ei edes tiedä mitä ne tarkoittaa?!
Vassarin pitää käsitellä sairas ja pakkomielteinen katkeruutensa, kaunansa ja rasistisen vihansa Perussuomalaisia kohtaan jossain muualla kuin tällä keskustelupalstalla.
Esimerkiksi pätevällä psykiatrialla.
Pakkomielteinen jankuttaja taas äänessä.
Jännää, ettei Demarien rasismi ole minkäänlainen ongelma vihervassuille.
Terveisin Antti, Dan, Husu, Hussein ja Näkkis ;DDDDD
Rasismi on nyt pop. Siksi persujen kannatus nousee ja vasureiden laskee.
Kertoo siis, että persut ovat juuri se natsihenkisille kovin mieluisa rasistinen poppoo joka on nyt in.
Vassarin pitää käsitellä sairas ja pakkomielteinen katkeruutensa, kaunansa ja rasistisen vihansa Perussuomalaisia kohtaan jossain muualla kuin tällä keskustelupalstalla.
Esimerkiksi pätevällä psykiatrialla. ..
Jännää, ettei Demarien rasismi ole minkäänlainen ongelma vihervassuille.
Terveisin Antti, Dan, Husu, Hussein ja Näkkis ;DDDDD
Nythän Antti palkitsee puolueensa rasistit parin kuukauden sairaslomalla meidän veronmaksajien piikkiin.
Demarirasismi on siis pop!!!
Tuossa tutkimuksessahan tutkitan kaikkien puoluiden kannattajienrasistisuutta, myös demari.en. Rasismi on ongelma puolueesta riippumatta.
No sittenhän on edelleen todella kummallista, ettei Demarien rasismi ole minkäänlainen ongelma vihervassuille.
Nythän Antti palkitsee puolueensa rasistit parin kuukauden sairaslomalla meidän veronmaksajien piikkiin.
Demarirasismi on siis pop!!!
Missä mailman maassa ei ole rasismia? Kantasuomalainen menee Aasiaan, Afrikkaan tai minne vain saa kokea rasismia.
Rasismi on rajaton riemi. Se ei kuitenkaaan tee sitä hyväksyttäväkai.
Jännää että vihervassujen harjoittama rasismi on hyväksyttävää.
Rasismin+määrä+riippuu+sitä,+miten+se+määritellään.+Kun+rasistiksi+leimaamisella+on+poliittista+käyttöä+niin+se+voidaan+myös+määritellä+poliittisesti+tarkoituksenmukaisesti,+esim+massamaahanmuuton+vastustaminen+=+rasismi.++Näinhän+Suomessa+on+tehty+ihan+puoluepoliittisessa+tarkoituksessa.+
Poliittisesti+rasisteja+on+kolmea+luokkaa+tai+astetta:+ääriliberaalien+mielestä+rajoittamatonta+maahanmuuttoa+vastustavat+ovat+siis+kaikki+rasisteja,+tämän+määritelmän+mukaan+rasisteja+on+suomalaisista+vähintäin+neljännes+koko+kansasta,+mahdollisesti+jopa+enemmistö.+Sitten+on+toinen+luokka,+ulkomaalaisvastaisuus,+jolle+on+hieno+sana,+xenofobia,+vieraan+pelko.+Xenofiastakin+tehdään+poliittisesti+rasismia+vaikka+se+kohdistuisi+esim+lähi-idästä+tulleisiin+valkoihoisiin+arabeihin,+venäläisiin+tai+jopa+virolaisiin.+Xenofobiaa+on+varmaan+vähäisemmässä+määrin+monissakin+suomalaisissa,+mutta+poliittisesti+merkittävää+se+ehkä+on+n.+10-20%:lla.+Alkuperäisessä+suppeassa+merkityksessä+rasismi+tarkoittaa+ihmisten+luokittelua+selkeiden+-+tai+siis+ulospäin+näkyvien+-+ominaisuuksien+kuten+ihonvärin+perusteella+ja+"alempirotuisiin"+kohdistuvaa+syrjintää+ja+sortoa.+Tällaisen++rasismin+kannattajia+Suomessa+tuskin+on+montaakaan+prosenttia,+mutta+sen+ilmentymät+kuten+tämä+geeniperimää+korostava+"etnonationalismi"+ovat+silti+huolestuttavia.
Poliittisesti tarkoitushakuisesti laajennetun "rasismin" ja rotuoppeihin perustuvan alkuperäisen rasismi-käsitteen ero ilmenee huvittavalla tavalla siitä, että englanniksi valkoiseen rotuun kuuluva on "caucasian", mikä juontaa siitä, että joku rotutieteilijä piti kaukasialaisia ihmisiä puhtaimpina valkoisen rodun edustajina. No, nythän kaukasialainen voi olla islaminuskoinen azeri tai tsetseeni, joten heihin "islamofobian" perusteella kohdistuva vihamielisyys ja syrjintä on valkoisista valkoisimppin kohdistuvaa rasismia. Onks tossa mitään järkeä, voi joku kysyä. No ei oo, järkeä ei ole sen paremmin rotuopeissa kuin laajennetussa rasismi-käsitteessäkään. Poliittisesti "rasismista" kuitenkin on joillekin hyötyä, suuntaan tai toiseen.
Persuus perustuu rasismiin ja vihanlietsontaan. Persu haluaa vihata ja vainota. Suomelle käy huonosti, jos persuja ei saada pois Suomesta. Pahuutta eli persuja ei saa päästää voitolle. Toivottavasti ihmiset järkiintyvät. Ihmettelen, kuka haluaa kannattaa persujen edustamaa pahuutta. Ei ainakaan kukaan kunnon kristitty.
Pakkomielteinen jankuttaja taas äänessä. ...
Mutta onneksi vihervasemmiston rasismi ei haittaa ketään.
Vihervasemmistolle ei ole matujen harjoittama rasismi myöskään ongelma.
Kyllä nyt husuttaa taas niin vietävästi...
Mikä siinä onkin että vihervasemmiston ja mamujen harjoittama rasismi suomalaisia vastaan on täysin sallittua ja hyväksyttyä ???
Tähän ei ole tullut selitystä.
Milloinkahan vihervassut ymmärtävät olevansa itse rasisteja???
Ketjun tärkein viesti ja tärkein linkitys on tässä:
>>> Jos on tutkinut vähänkin historiaa, tietää kyllä, mistä NYKYpersujen arvomaailman juuret juontavat:
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006205991.html
<<<
Lukekaa tuo linkki, se avaa silmät näkemään monta tärkeää asiaa.
Tämä ketju on erittäin suositeltavaa luettavaa kaikille.
Jos tältä nykyPS-palstalta haluaa lukea vain yhden ketjun niin lukekaa tämä.
Ja erityisen tärkeää on lukea myös linkit.
Päivän tärkein uutinen:
Samoin kuin kesäkuun IS-kyselyssä paljastui, että nykyPS on YLIVOIMAISESTI SUOMEN INHOTUIN puolue, niin samoin paljastui nyt SK:n kyselyssä, että nykyPS on YLIVOIMAISESTI SUOMEN RASISTISIN puolue.
Ote Suomen Kuvalehden tutkimusraportista:
>>> SK:n kyselyn mukaan rasistisesti ajattelevien osuus on perussuomalaisissa siis noin kolminkertainen verrattuna koko vastaajajoukkoon. <<<
Kiitos tämän ketjun aloittajalle!
Aika heikossa hapessa on tuo raukka 🤔🤨😣
Viestin 10:25 hs-linkki on todella lukemisen arvoinen.
Kiitos Helsingin Sanomille hyvästä artikkelista!
Nähtävästi et ymmärrä, että tuossakin on kyse vain yhden ihmisen omasta mielipiteestä, siis mitä mieltä hän on, eikä edes perusteluja miksi ?
Sinullehan tuollainen onkin sama asia, kuin "tutkimus", jollaisina kauppaat kaiken maailmaan kyselyjä ja mielipiteitä. Oletko ihan järjissäsi, ja mikä on näiden tarkoitus.
Teet itsestäsi todellakin typeränoloisen trollin palstalle.
Viestissä 12:21 on neljä selvää valhetta. Sen on varmaankin kirjoittanut trollaava persu. Ei epäilystäkään.
Lukekaa tämä hs-artikkeli:
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006205991.html
Ei voi kuin todeta, kyllä on hädissää Vihervasemmiston trollit palstalla. Kellokalle kehuu kommenttejaan ja linkkejään, joiden taso on 👅 mutta vihervasemmistontrollille ainoa oikea totuus.
suomen kuvalehti ei edes pysty teettämään tutkimusta
sanan käyttö on tyypillistä heikkolahjaisille toimittajille
joille erilaiset selvitykset ilman kritiikkiä vertaisryhmiltä
ovat TUTKIMUKSIA vaikka eivät ole edes sinne päinkään
Tyypillistä persuille on, etteivät he hyväksy tosiasioita.
He keksivät oman "todellisuutensa" ja jankkavat sitä, kunnes uskontoverit pitävät sitä "totuuunena".
Epärehellisyys ei kuulu suomalaisuuteen.
Valheellisilla ja harhaanjohtavilla jutuillako vihervasemmisto tarjoaa sitä "totuutta", ja syyttää sitä kritisoivia valehtelijoiksi ?
Sehän onkin sitä kunnon vihervasemmistolaisuutta joka ei salli heidän "totuutensa" kyseenalaistamista, vaikka heillä ei ole mitään todellista aiheesta esitettävänä.
Vihervasemmiston suomalaisuuteen todellakin tuntuu kuuluvan epärehellisyys ja harhaanjohtaminen olennaisena osana kansalaisten hallitsemiseksi.
Tyypillistä tuntuu olevan nykyään valtaapitävien jakaman tiedon ainoa ja oikea totuus, johon hyväksyvät vain itseään ja omia päämääriään tukevia "tutkimuksia", jotka eivät itseasiassa täytä yleensä alkuunkaan "tutkimuksen määritelmää, vaan ovat mielipiteitä, kyselyjä ja yksittäisi päätelmiä noiden pohjalta.
"Tutkimus, asiantuntijat, erityisasiantuntijat" joita käytetään varsin huolettomasti vakuuttelemaan kansalaisia "pakollisista", yleensä heidän elämäänsä rajoittavista ja puuttuvista asioita, veroista ja joita on kerättävä pieni- ja keskituloisilta sekä leikkauksia joita on tuolta ryhmältä tehtävä, siis perustelut syötetään tälle ennen niin "kuuliaisesti" kuplassa eläneelle kansalle, auktoriteettien kanssa - ei totuuden ja tiedon pohjalta.
Kun tutkimus kertto, että persut ovat kaikkein rasistisimpia, niin he alkavat jankuttaa vihervasemmiston rasismistä. Säälittävää tyhmyyttä.
Mikähän se "tutkimus" on joka tuollaista osoittaa ?
Vihervasemmisto on itseasiassa ihmisvihaajia. He vihaavat ihmisiä ja varsinkin lapsia. Se takia kannustavat homoseksuaalisuuteen, että ihmiset ei lisääntyisi.
Vanha, viisas Linkola sanoi, ettei rasismia ole olemassakaan, miehet vain puolustavat reviiriään. Näinhän se on kaikilla eläimillä, ihmisilläkin.
Muslimeilla on ovela keksintö, ne peittää naiset kaspuihin, niin vieraat urokset jättää heidän naiset rauhaan.
Muslimityttö, jos ihastuu suomalaiseen tai ruotsalaiseen poikaan, niin kunniamurha uhkaa veljien tai jopa isän kädestä.
Suvaitsevaisia nuo muslimit, vai mitä suvakit?
Ei se ole rasismia. Se on lajioppia
Hmm... Minkähänlaisesta rasismista nyt mahtaa olla kysymys?
- Ikärasismista, työmarkkinoilla syrjitään yli 50 vuotiaita.
- Ikärasismista jossa tietyt hotellit / kylpylät ovat lapsilta kiellettyjä.
- Sukupuolirasismista.
- Poliittinen/uskonnollinen syrjintä.
- Koulu- ja työpaikkakiusaaminen.
- Oman kansakunnan edun laittaminen muiden edelle.
Ei rasismi Suomesta sillä lopu vaikka kaikki toivottaisivat pakolaiset tänne tervetulleeksi!
Tää kaikki nalkuttaminen vaan lisää rasismia. Itse heittävät kokojan lisää vettä kiukaalle noilla käsittämättömän typerillä kommenteillaan.
Selviää, kun luet aloituksen linkin!
Miksi vain Perussuomalaisia syytetään rasismista? Eikö rasismia ole muslimien tekemät raiskaukset kohteena SUOMALAISET KRISTITYT tytöt/ naiset? Koraanihan hyväksyy teot, kun kyseessä on vääräuskoinen. Pahimmasta päästä rasismia. Ja raiskauksen uhreilla voi vuosien terapia edessä, että pääsee asian yli.
Eihän tuo tutkimus syytä yhtään mitään!
Raiskaus on rikos. Siitä saa tuomion. Millä perusteella sanot raiskausta rasismiksi? Mitä rasismia se t3idän Putkonen harjoitti? On tuomittu raiskauksesta.
Aloittaja on aivan oikeassa, on ehkä väärin väittää että kaikki perussuomalaiset ovat rasisteja, mutta hyvin suuri osa heistä on.
HEH HEH,
tämä yksinkertainen vasuri länkyttää loputtomasti samaa asiaa uudelleen.
Ei kuitenkaan ymmärrä annettuja vastauksia.
Eikä osaa vastata itse mihinkään kysymykseen.
Toki osaa jankuttaa persua loputtomiin ilman järkeä......
Aika tyypillistä 3-vuotiaan tenavan tasolla .:DDDDDDDDDDDDDD
Saattaa hyvinkin olla, että sadan persun joukossa on yksi sellainenkin, joka ei ole umpirasisti?
Vassarin pitää käsitellä sairas ja pakkomielteinen katkeruutensa, kaunansa ja rasistisen vihansa Perussuomalaisia kohtaan jossain muualla kuin tällä keskustelupalstalla.
Esimerkiksi pätevällä psykiatrialla. ..
Aloittajahan mainostaa avoimesti, että vasemmiston rasismi on paljon parempaa, ettei edes Ohisalon johtama suvakkipoliisii puutu asiaan.
Tuossa iässä pitäisi jo hallita luetun ymmärtäminen. Ei tuo teksti ole pakkoruotsia.
Onko joku muka nähnyt sellaisen persun, joka ei ole umpirasisti???
onko joku nähnyt sellaisen vihervasemmistolaisen joka rahoittaa näemyksensä omillaan ja joka myös noudattaa näkemyksiään?
Onko joku muka nähnyt sellaisen vihervassarin, joka ei valehtelisi??
Vasemmiston fasismi ja natsismi ovat Suomen suurimpia ongelmia.
mikä lienee jutun tekijän oma puoluekanta ja näkemys asioihin mikäli realismi käännetään rasismiksi ja haittamaahanmuuton velvollisuuksista kuten lakien noudattamisesta sekä itsensä elättämisestä vaietaan.
Demarithan ovat Suomen johtava rasistipuolue nykyään.
Tutmus osoittaa, että rasisteja on kaikkien puolueiden kannnattajissa.Perussuomalaisten kannattajissa heitä on kolme kertaa keskimääräistä enemmän. Ei se muuksi muutu, vaikka miten räksyttäisi.
Ressukka .... onko sulla rasistiset ideat jo vähissä ???
Demarithan ovat Suomen johtava rasistipuolue nykyään.
😂🤣😂😁🤣😂🤣😁🤣😂🤣 😁😂🤣😂😁🤣😂🤣😁
Ohisalo ei ole käynyt Teukan sahan yliopistoa ja siksi persut haukkuvat häntä kitalaki punaisena 24/7. Dorkaa.
Ressukka .... onko sulla rasistiset ideat jo vähissä ???
Demarithan ovat Suomen johtava rasistipuolue nykyään...
😂🤣😂😁🤣😂🤣😁🤣😂🤣 😁😂🤣😂😁🤣😂🤣😁
Kopiopersu kieriskelee taas ylpeänä omassa oksennuksessaan. Ällöä.
Kyllä on täällä kirjoittavilla persuilla naurettavan epätoivoista tuo yritys koettaa trollaavin eli valehtelevin keinoin kumota aloituksen esittämät faktat.
NykyPS lienee paitsi inhotuin ja rasistisin puolueemme, myös valehtelevin.
Pitäisikin teettää tutkimus aiheesta:
Mikä puolue mielestäsi valehtelee eniten?
Äänestän silti persuja.
Saisiko taas, tai joko saisi sitä faktaakin . . .mistä PerusSuomalaiset siis puolue, on sinulle valehdellut ?
Jos väitetään ja sanotaan että Persujen kannattajissa (Huom. ei edustajissa) on enemmän rasisteja kuin muiden puolueiden äänestäjissä. Niin kysymys kuuluukin että miten tämä nyt on jotenkin kyseisen puolueen syytä?
Vähän sama asia kuin jos jalkapallohuligaanien tekemistä teoista ruvettaisiin syyttämään jotain tiettyä jalkapalloseuraa!
Onkos KuPS nyt jotenkin erityisen rasistinen jalkapalloseura kun sen kannattajat tuolla tavalla käyttäytyy?
https://www.is.fi/jalkapallo/art-2000006231682.html
Pitäisikö muiden seurojen nyt ilmoittaa että niiden arvopohja poikkeaa niin paljon KuPS:n arvopohjasta että KuPS pitää sulkea sarjan ulkopuolelle?
Kyllä menivät Perussuomalaisia rasisteiksi luulleet aika hiljaisiksi - Miksiköhän?
Eihän tuo tutmus syytä ketään! Siinä todetaan vain tilanne.
Totta. Käsittätöntä tollutta, että persut räksyttävät aivan asian vierestä.
Vasemmiston fasismi ja viha meitä suomalaisia kohtaan ovat Suomen suurimpia ongelmia.
Tämä punavihreä rasismi, joka kohdistuu meihin tavallisiin suomalaisiin, on kitkettävä pois.
Antti Rinne on osoittanut, ettei hän siihen kykene.
Kuten mediassakin on moneen kertaan todettu: Persuja äänestetään äärioikeistolaisuuden ja rasismin vuoksi. Myös vihalla on olennainen osa persuja yhdistävänä voimana.
Kerrotko vielä missä mediassa??
Kerrotko myös miksi Demarit on Suomen johtava rasisti-puolue??
Tämä punavihreä rasismi, joka kohdistuu meihin tavallisiin suomalaisiin, on kitkettävä pois.
Antti Rinne on osoittanut, ettei hän siihen kykene.
Kohudemarista pressaksi Hussein al-Taee.
Taitavaa sanankäyttöä perussuomalaisesta rasismista...
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4119142-mike-pohjola-eiko-perussuomalaisia-saa-sanoa-rasisteiksi
Erittäin hyvä, asiallinen ja aina ajankohtainen avaus.
Kiitos
Näin on. Eri puolueiden kannattajien rasistisuus perustuu heidän itse antamiinsa vastauksiin. Tutkimus ei syyttele ketään!
Niin no, onneksi rasismissa ei kuitenkaan ole mitään vikaa. Se on hyvä asia
Ensin persut kehuvat tutkimuksessa olevansa rasisteja. Sitten he pieraisevat, nauravat päälle ja öyhöttävät, että kaikki onkin "huumoria".
Eivät persut vielä Soinin aikana noin sekaisin olleet.
Ei se ole meidän vika että sinä olet jälkeenjäänyt etkä ymmärrä huumoria vaan raivostut hillitömästi kuin joku Asperger Syndrooma potilas.
Siitä sekaisin olemisesta . . . . 🙄 Et taida suuremmin omia kommenttejasi ajatella 😏
Oliko sipilä rasisti suomen kantaväestöä vastaan 2015?
kertokaas taas miten monimuotoista rasismi on
Tavallaan arvostan persuja, jotka häpeilemättä kertovat olevansa rasisteja. Nämä luikertelijat ovat henkistä puhjamutaa.
Täällä Keravalla minulla on naapurina eräs Pekka L., joka on tällainen avoin rasisti.
Lastenkin piti heidän Sipoossa asuessaan vaihtaa koulua, kun samalla pihalla olivat välitunnilla ruotsinkielisen koulun lapset. Tosin rasistiset puheet ovat vähän harventuneet, kun tytär meni naimisiin ghanalaisen kanssa.
Nuo tarinasi, valheesi kertovat vain sinusta, ei Persuista, ei rasismista eikä Ghanalaisista tai tyttäristä. Vain sinun valheistasi ja tyhmyydestäsi.
Olen kanssa keravalainen. Mahtaako olla sama Pekka, joka harrastaa moottoripyöräilyä? Vaimon nimi alkaa P:llä.
Sen ois pitäny sanoo sille tyhmälle tyttärelleen että kaikilla ghanalaisilla on aids ja kuppa. Minä ainakin sanon kaikille naisille aina niin
Afrikkalainen mies häipyy usein kun lapsi syntyy. Ei halua jäädä elättämään ja kasvattamaan lasta. Vaihtaa mielummin naista
Sama mies Mattilankadulta.
On se hyvä, ettet kuitenkaan ole rasisti.
Persu ja rasisti taitavat olla jo saman sanan synonyymejä käytännössä??
Rasisti on luokkataistelijoiden käyttämä sana
Antti Rinnehän tukee rasismia, yksikään Demari ei saa syytteitä rasismista.
Husu ja Al-Taee loistavia esimerkkejä.
Kuten Ohisalon ohjaama suvakkipoliisi totesi:
" Ei anna aihetta poliittiseen ajojahtiin"
Yeet
Mutta onhan persuissa yhä se eräs mummo, joka ei tiedä mitä sana rasismi tarkoittaa?
Hän pesee kaikki muut persut olemassa olollaan puhtaaksi rasismista??
Hyvää tekstiä persukriitikolta - Kiitos tästä -
Monet ovat uskoneet nykypersuihin ja ennen viime vaaleja kojuilla pyöri paljon ihmisiä. Monet odottivat toiveikas tunne rinnassa, että nyt kun äänestän nykypersuja niin Suomen asiat saadaan kuntoon. Monet odottivat ilman muuta, että nykypersut on hallituskelpoinen puolue ja menee hallitukseen että heilahtaa.
"Hyvin hyvin monet nykyPS on pettänyt. Hyvin hyvin monet eivät enää toista kertaa tule nykypersuja äänestämään. Ei edes hallitukseen päässyt! Se ei johdu muiden puolueiden kateudesta nykypersuja kohtaan vaan yksinkertaisesti kyvystä nähdä, miten avuton ja yhteistyökyvytön puolue nykyPS todellisuudessa on. Äärikonservatiivinen, ääriahdas ja äärioikeistolainen yhden asian puolue. Turvapaikanhakijoiden rikoksilla ratsastava puolue. Natsihenkisten ihmisten lempipuolue. Suomen ylivoimaisesti inhotuin puolue. Suomen trollaavin eli valehtelevin puolue. Jne."
Antti Rinnehän tukee rasismia, yksikään Demari ei saa syytteitä rasismista.
Husu ja Al-Taee loistavia esimerkkejä.
Kuten Ohisalon ohjaama suvakkipoliisi totesi:
" Ei anna aihetta poliittiseen ajojahtiin"
HUH HUH
"Kaikki persut eivät ole rasisteja, mutta kaikki rasistit ovat persuja".
Suuremmaksi ongelmaksi muodostuu tuo ajatusmaailman suuntautuneisuuden mukaan tulkinnat "rasismista", nekään eivät oikein kanna reaali-elämään saakka ja ovat sellaisia lähinnä kai "trollaukseen" verrattavia tulkintoja.