Soinin Vuorenmaahan investoidaan kolme miljoonaa. Tulee uusia majoitustiloja ja kalustoa mitä ihmeellimpiin aktiviteetteihin.
Suurin huoli on että mistä saa kymmeniä uusia työntekijöitä. Kunnanjohtajakin pitäisi löytää, kun entinen ei pysy enää kehityksen perässä, vai miksi lähtee.
En uskoisi kaikkea tätä todeksi, jos ei se olisi painettu päivän Ilkkaan. 😲
Soini näyttää mallia
13
157
Vastaukset
- Anonyymi
Ei Soini mitään uutta kaupunginjohtajaa tarvitse, 2000 asukkaan kaupunki. Riittää kun hakee kuntaliitoksen Alajärveen.
Se on selvää että nuo suuruudenhullut suunnitelmat on tarkoitettu kapungin lunastettaviksi, eikä kääpiökaupungilla ole siihen rahkeita. - Anonyymi
Puheet ja teot voi olla eri.
- Anonyymi
Täältä rahakkasta Jyväskylästä ja Venäjältä katsottuna Valtatie 18 pitäisi oikaista. Nyt se on kippura kylätie, joka ei vedä turisteja.
Ainakin Tuhkion äkkimutkat järven rannassa pitäisi heti suoristaa.
Liikenneyhteydet ovat tärkeimmät turismissa.
Soinin Vuorenmaa, Keskinen Tuurissa ja Ähtäri ovat hyvä yhdistelmä turismille.
- Anonyymi
Jollakin on pakkomielle VT- kahdeksasta toista:D
- Anonyymi
Kyllä Soini näyttää mallia monelle samankokoiselle kunnalle ja vähän suuremmalleki
Yritysten liikevaihto suurimpia lähialueella esm, Ähtäriin ,Vimpeliin Lappajärvee, tai
Kuortaneeseen verrattuna. Kyllä Soini kunnanjohtajan tarvitsee. NAAPURISTA. - Anonyymi
Ulkolainen sijoitusyhtiö kaiken takana,ei hyvältä näytä.
- Anonyymi
Soini on paikkakunta, joka kehityy nyt ja tulevaisuudessa.
- Anonyymi
Mulla meinas tulla pasmat housuun kun luin sen kirjoituksen...Lappi minikoossa tai jotain...voi Vittu taas tätä etelä-pohjalaista elvistelyä Lappi on Lappi.. ei sitä voi tuoda tänne...keksis jotain mitä täällä on vois myydäkin...tekee itsensä vaan naurattavaksi idiootiksi
- Anonyymi
Kuka maksaa konkurssin?
- Anonyymi
Ei kolmella miljoonalla pääse kun alkuun jos ruvetaan kosiskelemaan turisteja...niin kun tapa on kuplaksi taitaa jäädä
- Anonyymi
Petoksista tuomittu Jorma Leppäniemi: Rakennetaan ensin, mietitään lupia myöhemmin. Kotimaa 26.1.2016
- Anonyymi
Tässä teille soinilaisille mielenkiintoinen youtube-video. Tosin Soinia ei tässä mainita lainkaan... yrittänyttä ei laiteta, vai miten se menee?
https://www.youtube.com/watch?v=BkSwlW58p3o - Anonyymi
Soini on niin kaukana ei mistään se on yleensäkin lakeuksilla ongelma jos puhutaan turisteista. Lapissa on sentään lentokentät
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746294MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415358Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.594243NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734102Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja653860Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.691147- 48923
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?29797Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62791- 233777
