Suvakkien kuningas on poissa.

Suvakkien idoli Robert Mugabe on kuollut. Gebardinhattu päälikkö on kelataivaassa.
38<50
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Suvakkien kuningas taisteli valkoisia vastaan. Ajoi valkoiset pois maastaan ja romautti maansa :=) Katastrofi koko mies, ja siitähän suvakit pitävät. Robert oli todellinen moniosaaja.

2Äänestä
  • Mugabe toteutti kyllä persujen politiikkaa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mugabe toteutti kyllä persujen politiikkaa

    Juuri näin. Jos kuoritaan koko jutusta ihonvärit pois, Mugabe teki juuri sitä josta joka ikinen persu näkee märkiä päiväunia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mugabe toteutti kyllä persujen politiikkaa

    #Ei, ja ei.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mugabe toteutti kyllä persujen politiikkaa

    Taasko olet kamoissa?

    Äänestä

Ropert ei SUVAINNUT valkoisia, ja nyt maa on täys nolla. parasta ö-luokkaa.

1Äänestä
  • #TOTTA !

    Äänestä

Mukabe oli mukaba.
Kebeät mullat mukaballe miehelle niinguin näggerinainengin sanoi.
Rest in biece.

Äänestä

Ennen Mugabea mustat joutuivat olemaan töissä, nykyisin elanto tulee avustuksista, niin kuin muillakin afrikan mailla. Mugabe on suuri sankari afrikkalaisille.

1Äänestä
  • Robert oli moniosaaja. Todellinen gebardihattu osaaja.

    1Äänestä

  • Ja nyt valuvat Afrikasta nigget loisimaan Peräpohjolan Hölmölään asti, mista Kela Gold Card napsahtaa taskuun satuja kerrottuaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Robert oli moniosaaja. Todellinen gebardihattu osaaja.

    Gebardihattu!!! Oikea muoto : GEPARDIHATTU

    T: Cielinazi

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Robert oli moniosaaja. Todellinen gebardihattu osaaja.

    :0) jep jep.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Robert oli moniosaaja. Todellinen gebardihattu osaaja.

    Pekka h haavisto perii tuon legendaarisen hatun !

    Äänestä

Afrikka on iso viemäri. Ja nyt viemäri tulvii eurooppaan. Ja suvakit taputtavat likaisia käsiään.

1Äänestä

Mugabe oli paikallinen persu. Hän usutti seuraajiaan vähemmistö matuja (valkoisia) vastaan ja nämä tekivät työtä käskettyä. Mugabea maahanmuuttokriittisempää miestä saa 2000-luvulta etsiä. Ainoastaan Josef Stalin ja Adolf Hitler viime vuosisadalla ovat olleet maahanmuuttokriittisempä kuin Mugabe.

Äänestä

Tasavaltamme ex-presidentti, rauhan nobelisti Mara Ahtisaari (sd) vilahti allekirjoittamassa diktaattori Mugaben kanssa jotain papereita Ylen Annon tv-uutisissa.
Että sillei jokainen ajatelkoot aivoillaan, mitä se läskipallero Mara onkaan puuhastellut Afrikassa.

1Äänestä
  • Läski-mara sanoi "kutsukaa maahanmuuttaja kylään kahville". Onkohan mara jo kutsunut esim tuon "ENON" kahville. Tai mukaben ? robert olis aika gorea seuraa..

    Äänestä

No, ei se Roope kaksinen kunkku ollut. Liian kauan oli kansanjohtajana. Olisi riittänyt vähempikin.
Oli sentään hyvä, että järjesti sen vallankumouksen ja vapautti kansansa valkoisten ikeestä. Olisi tosin riittänyt vähempikin aika olla kunkkuna.
Mullista nyt sitten tiedä, kunhan on peitto päällä, ettei villieläimet raatoa syö.
Mutta kiitokset Roope ajastasi.

Äänestä

Aikamoinen nero.
"Mugaben noustessa pääministeriksi 70 prosenttia maan viljelymaasta oli valkoisen vähemmistön hallussa. Myönteisenä pidetyn alkutaipaleen jälkeen Mugaben johtama Zimbabwe on noussut uutisiin muun muassa valkoisiin kohdistuvista väkivallasta ja rotusorrosta. Maassa on tehty maauudistus, jossa valkoisten maanviljelijöiden maita on jaettu mustille. Valkoisten tilojen pakkolunastuksissa ja häädöissä on ollut mukana Zimbabwen armeija ja muita aseellisia joukkoja. Valkoisia ja heidän mustia työntekijöitään sekä heidän perheitään on pahoinpidelty, murhattu ja raiskattu. Valkoisilta anastettuja tiloja on luovutettu tahoille, joilla ei ole kokemusta maanviljelystä, muiden muassa Mugaben hallituksen suosikeille ja sotilashenkilöille. Alun perin Mugabe lupasi antaa valkoisilta riistetyt tilat mustille sisällissodan veteraaneille" jne..tuo oli sitten wikistä että ei joku suvakki tule parkumaan vale puheesta.
Valkoisia ollut ainoastaan viisi prosenttia. Ja heti maa kaaoksessa kun nekin vähät ajettu pois. Että semmosta osaamista.

Äänestä
  • #Niinpä. . .

    Äänestä

Sama homma E-Afrikassa, kun mustat astui remmiin. Köyhyys alkoi levitä joka puolelle maata.

Äänestä
  • Totta.

    Äänestä

Oli pätevä kaveri. Vapautti maareformin avulla heimolaisensa valkoisten orjuudesta ja työnteon ikeestä sekä valuuttauudistuksella teki näistä miljardöörejä. Siinä on Suomenkin nykyhallitukselle haastetta.

Äänestä

Kuinka monta gepardihattua suomen kehitysavusta on mukavalle ostettu? kysyn vaan. siis niiden eriväristen mersujen jälkeen, täh

Äänestä
  • Ja aseiden..?

    Äänestä

Paljonkohan Robert Mugabe pisti Suomenkin kehitysapua omiin ja sukunsa taskuihin

Äänestä
  • 1 00000 0000000 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000. Valuutan voit päättää itse.

    Äänestä

  • Vaan eihän hölmö ole se joka pyytää, vaan se joka maksaa.

    Äänestä

Mugabe on persujen esikuva. Pisti maassa etuoikeutetut matut aisoihin.

Äänestä
  • "Mugabe on persujen esikuva. Pisti maassa etuoikeutetut matut aisoihin."

    Taasko saat hallusinaatioita persuista.

    Äänestä

Mugabeha oli sosialisti, joka puheidensa lisäksi myös käytännössä toteutti jaloa aatettaan. Valkoiset olivat elitistinen taantumuksellinen parempiosaisten luokka, jota kohdeltiin luokkavihollisena ja otettiin omaisuus kansan yhteiseen omistukseen.
Mugabe järjesti talouselämän, maatalouden, terveydenhoidon yms. uudelleen siten, että valta ja omistus oli kansalla eikä kukaan päässyt rikastumaan toisen kustannuksella, kuten vaikkapa sairauden kustannuksella.
Myös paikallinen posti ja veikkaus pantiin kuntoon hänen jämerällä otteellaan, vastahankaiset poliitikot poistettiin hallitusneuvostoista.

Mugabella oli eri arvopohja kuin omistavalla luokalla, luokkataistelijan arvopohja.
Leikkisästi voisi sanoa, että Mugabe oli Afrikan Antti Rinne.

Äänestä
  • Ei tarvi olla yhtään leikkisä tai käy yhtä huonosti. Myös Venezuelassa on toteutettu samaa Rinteen vihervasemmistolaista politiikkaa. Sieltä kaikki kykenevät pakenee tällä hetkellä rajojen yli.

    Äänestä

  • Mugabe oli maahanmuuttokriitikko joka ajoi matuvastaista agendaansa ja monet valkoiset joutuivatkin palaamaan takaisin esi-isiensä maille.

    Äänestä

Äärivasemmisto hallitus suruliputtaa loppuvuoden. Kuka on hänen seuraaja valkoisten hävittämisessä?

1Äänestä
  • Ei valkoisia voi hävittää koska heitä ei ole ollut vuosisataan olemassa yhtäkään. Sinäkin olet lähempänä somalia geneettisesti kuin valkoista miestä.

    Äänestä

Taitaa olla Kokoomuksen suurin idoli koska onnistui ahmimaan itselleen kaiken ja se taas on jokaisen kokkareen unelma.

Äänestä
  • Tuo on kyllä totta..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suvakkien idoli Robert Mugabe on kuollut. Gebardinhattu päälikkö on kelataivaassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu