Postin toiminnasta valittaminen epäisänmaallista

Anonyymi

Koska isämaallisessa maassa ei ole sosialismia, jossa kaikki jaettaisiin kaikkien hyväksi, on siis epäisänmaallista valittaa postin palkkapolitiikasta.
Hyvin isänmaallisessa maassa, kuten Saksassa silloin joskus suuryritysten herrat olivat suunnattoman rikkaita ja työntekijät pitivät velvollisuutenaan työnteon pienelläkin palkalla, olihan sentään ajateltava tulevaisuuttakin ja etenkin sota nieli paljon rahaa.

2

51

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saksassa oli kunnonpalkat ja rikkaimmatkin joutuivat soppasunnuntain viettoon eli hernesopalle köyhimpien kanssa.

      Saksassa ei yksityistetty postia tai valtionrautateitä

    • Sillä välin kun miehet kuolivat sodassa, tahkoivat suuryritysten (BASF, Thyssen, Agfa, VW, etc.) pamput rahaa ilmaisella keskitysleirityövoimalla. Eikä siitä kenenkään silloin auttanut valittaa, ellei halunnut itse leirille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      3
      3626
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2012
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      826
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      754
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      728
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      708
    7. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      705
    8. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      692
    9. 35
      640
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      638
    Aihe