Presidentti Niinistön suosio huipussaan!

Tässä Keskustan puheenjohtajavaalin tulosta odotellessa on kiva laittaa tänne tieto, että presidentti Niinistö on suositumpi kuin koskaan. Kantar TNS:n Hesarin toimeksiannosta tekemän tutkimuksen mukaan yli 90,% vastanneista arvioi, että Niinistö on onnistunut tehtävässään ainakin melko hyvin, 49 % näkee hänen onnistuneen erittäin hyvin:

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006230636.html

Hienoa, että edes ylin johtajamme saa kansaltamme noin suurta tunnustusta. Kyllä Niinistö on luottamuksensa ansainnut. Jos minulta olisi tuossa tutkimuksessa kysytty mielipidettä, tuolle tummimmalle alueelle se minunkin mielipiteeni olisi tullut.

Onkohan meillä koskaan tehty vastaavaa tutkimusta pääministerin onnistumisesta? Jos olisi tehty, millainen väritys olisi mahtanut tulla Sipilän osalta? No, pääministeriä koskeviin mielipiteisiin varmaan vaikuttaisi enemmän vastaajan poliittinen puolue. Presidentin nähdään - ihan oikeinkin - olevan puolueiden yläpuolella, vaikka jonkin puolueen ehdokkaana hänet on tehtävään valittu.

Minkälaisia lukemia mahtoi muuten Kekkonen saada tuollaisessa tutkimuksessa? Vitsi, vitsi - ei noita tutkimuksia silloin tehty ja jos olisi tehtykin, ei olisi julkaistu.

24

69

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole varma, mutta luultavasti tuollaisia kyselyjä (oikea termi) ei tehty Kekkosen aikana, kun puoluekannatuskyselyjäkin tehtiin vain pari kertaa vuodessa. Jos olisi tehty, Kekkosen saamat myönteiset luvut olisivat varmasti olleet huikeat, kun hän sai vaaleissakin niin suuren kannatuksen.

      Hyvin noissa kyselyissä ovat presidentit yleensäkin menestyneet. Hesari nostaa esille ainakin Mauno Koiviston ja Tarja Halosen. Tarkoittaako se, että Ahtisaaren suosio oli matala? Muistaakseni hänkin kyllä menestyi hyvin, ainakin paremmin kuin pääministerit ovat vastaavissa kyselyissä menestyneet.

      • Minä höntti en plarannut tuota laittamaani linkkikirjoitusta loppuun asti enkä niin ollen nähnyt noita vertailuja muiden presidenttiemme saamiin tuloksiin. Muistan kyllä, että niin Manu kuin Tarjakin saivat varsin korkeita lukemia, ehkä jopa yhtä korkeita kuin Sale nyt. Kekkosen vaaleissa saamaa kannatusta en pitäisi vertailukelpoisena tuollaiseen, sillä Kekkoslovakiassa tärkeinä vaikuttajina oli asioita, jollaisia ei enää - onneksi - ole ollut aikoihin.

        Mielenkiintoista tuossa Niinistöä koskevassa on sen, että demarit ja kepulaiset antavat hänelle suurempaa tunnustusta kuin kokoomuslaiset, erinomaisen hyvin onnistuneena hänet näkee demareista 63 %, kepulaisista 62 % ja kokoomuslaisista vain 59 %.


    • Anonyymi

      Niinistö = kokoomus= suurpääoma= riistoporvarit

      • Anonyymi

        Noinhan se menee!


    • Niinistö oli valitsijayhdistyksen ehdokas viime vaaleissa. Se tietysti helpotti kaikkien "muupuoluelaisten" äänestyskäyttäytymistä.

      Myönnän, että tunsin hieman epäluuloa Niinistöä kohtaan v.2012 mutta en enää.

      Hyvin on työnsä hoitanut ja tietty arroganssi pukee häntä.

      • Ainoa pikku miinus siitä että ei halua itsensä eikä muiden keskustella avoimesti NATO:sta.


      • Anonyymi
        OikeistoSosDem kirjoitti:

        Ainoa pikku miinus siitä että ei halua itsensä eikä muiden keskustella avoimesti NATO:sta.

        Lasketko siis miinukseksi sen, että presidenttimme ymmärtää suurvaltapolitiikan päälle ja ymmärtää myöskin syyn sille, miksi Nato ja siitä keskustelu ei ole Suomen kohdalla aiheellista? Meillä on suht hyvät oltavat USA:n ja Venäjän välisessä seurassa. Sinun Nato-politiikkaasi jos lähdettäisiin noudattamaan, niin tekisimme typeryyttä ihan omaehtoisesti. Katsos vaan, miksi aina kun on ollut tilannetta päällä, niin Niinistö on ollut sitä soppaa selvittämässä. Miksiköhän tämä ei onnistu muiden EU-maiden päämiehiltä?

        Se, että emme kuulu Natoon on pienempi riski konfliktille itänaapurin kanssa. Liittyminen Natoon toisi Venäjän sotajoukot ja ohjukset rajan pintaan ja tilanne olisi kuin odottaisi. milloin joku nakkaisi tulitikun puolityhjään bensakanisteriin. Eli kannattaako sitä olla omaehtoisesti typerä?


    • Anonyymi

      Aina kun kuulen sanan Kokoomus, tulee mieleen vääryys, eriarvoisuus, riisto, väkivalta, tappaminen, kaikenlainen rikollisuus ja vääryys. Vastapareina Empatia Kokoomus! Vastenmielisyys!
      savut.silmillenne

      Minulle tulee tällähetkellä päällimmäisenä kokoomuksesta ja keskustasta mieleen se joukkoraiskattu tyttö Oulusta joka sittemmin teki huhujen mukaan itsemurhan :,(
      Ja Orpo se vaan laivaristeilyllä ryyppää ja virnuilee. En kehtaisi enää koskaan naureskella julkisesti TVssä, jos olisin ollut asioista päättämässä.

      Kokoomus haisee juutalaisen esinahalle.

      Benito.Zyccivicky


      Ilkka Kanerva lähettämässä tekstiviestejä teinitytölle.
      Kokoomuksesta tulee mieleen ahneus, matu ja suomen tuho.

      Ääni Kokoomukselle on ääni järjestäytyneelle rikollisuudelle.


      Siellä missä Kokoomus siellä rikos.

      • Anonyymi

        Katainen väärensi asiakirjan. Se on Kokoomuksen tavaramerkkiä.


      • On erittäin vastenmielistä että tragedioills tehdään politiikkaa.
        Perussuomalaiset ettei totuus unohdu olivat mukana 2015 päättämässä epäonnistuneesta turvapaikkapolitiikasta.


      • Anonyymi
        OikeistoSosDem kirjoitti:

        On erittäin vastenmielistä että tragedioills tehdään politiikkaa.
        Perussuomalaiset ettei totuus unohdu olivat mukana 2015 päättämässä epäonnistuneesta turvapaikkapolitiikasta.

        Ettei totuus unohtuisi Hallis muistutti monet kerrat, ettei hallitus pysynyt sovitussa turvapaikkapolitiikassa. Eli tehtiin toisin kuin oli sovittu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ettei totuus unohtuisi Hallis muistutti monet kerrat, ettei hallitus pysynyt sovitussa turvapaikkapolitiikassa. Eli tehtiin toisin kuin oli sovittu.

        Itse asiassa Soini oli pj ja sopi maahanmuutot sun muut. Ja muuttui siniseksi kesken kauden.


    • Anonyymi

      Ei vaan pure tuo kannatuslukema. Onko Taloustutkimuksen tekemä, joka näsille ei saanut koskaan alle 20 % kannatusta? Vaikka olen keskituloinen, en tiedä ketään joka Niinistöä kannattaisi ainakaan avoimesti. Niinistö on persun vihaajaa, sananvapuden rajoitta, natottaja ja alennetun eläkeidenksi hyväksyjä ja alulle panija.

    • Anonyymi

      Vain tyhmät ja vanhukset enää ihannoi kiiltokuva pressaa.

      Kokoomus on kansan tuho

    • Anonyymi

      Suomalaisia näköjään tyydyttää Putinin edessä nöyristely. Vaikka Sale sentään Halosta enemmän yrittää näytellä Putinia tavatessaan olevansa länsimaisen valtion presidentti, ei se välity maailmalle.

    • Anonyymi

      Pulinat pois. Kansa on sanansa sanonut. Niinistön suosio on suurta ja mitä olen kuullut niin kukaan ei voi nimetä mitään negatiivista hänen toimistaan. Noilla kansan toreilla ja turuilla ihmisten puheita seurannut.
      Kansa ilmaisi tahtonsa jo pressavaaleissa selkeästi.

    • Anonyymi

      Tämä ketju olisi kuulunut Presidentti-palstalle eikä yksittäisen pienehkön puolueen palstalle.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1330
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe