Kreationismi hidastaa tieteellistä kehitystä. Tuottavan tieteellisen tutkimustyön sijaan tieteentekijät joutuvat käyttämään kohtuuttomasti tehokasta työaikaa kreationistien valheellisten väittämien oikaisemiseen. Ja mikä kaikkein ärsyttävintä kreationistit eivät edes ota opikseen. Samaa typerää inttämistä samoilla typerillä väitteillä joihin he ovat saaneet vastaukset jo lukemattomia kertoja. He toistavat samoja virheellisiä argumenttejaan uudestaan ja uudestaan kuin jotain mantraa.
Kreationismi hidastaa kehitystä
Anonyymi
9<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuskin.
Hyvin harva on tutkija on niin tosikko, että ottaa kreationistit tosissaan.
Kretuhöpinät on oppimattomille ja trollattaville.
Aivan oikein. Kretuhöpinöiden kaatamiseen riittää alasta kiinnostuneen maallikon tietotaso.
Dawkins taitaa olla yksi harvoja ammattilaisia ja hänkin ainakin osin sen takia, että evoluutiobiologian tutkimuksen lisäksi hän on toiminut Oxfordin yliopistossa tieteen kansantajuistamisen professorina 1995–2008. Sinä virassa pseudotieteilyn torjuminen kuuluu toimenkuvaan.
>Tuottavan tieteellisen tutkimustyön sijaan tieteentekijät joutuvat käyttämään kohtuuttomasti tehokasta työaikaa kreationistien valheellisten väittämien oikaisemiseen.
Enpä ole huomannut, että käyttäisivät siihen aikaansa juuri lainkaan. Kreationismin kaikupohja on vähäinen ja löytyy ihmisistä jotka eivät tieteilijöitä muutenkaan kuuntelisi eivätkä heidän puheistaan mitään ymmärtäisi.
Ei pidä paikkaansa. Kreationistisia höpinöitä ei kuule kuin tällaisilla palstoilla joissa kirjoittelee ehkä kymmenkunta ihmistä, ja väitän että yksikään näistä ihmisistä ei ole tänne työajallaan kirjoittava tutkija.
Suomessa+ei+kreationisteilla+juuri+ole+sananvaltaa+eikä+heitä+ota+kukaan+tosissaan.+Tilanne+on+toinen+rapakon+takana+missä+porukasta+40+%+on+kreationisteja.
Siellä+johtavat+tieteentekijät+ja+ei-kreationistiset+poliitikot+ovat+jatkuvan+uskonnollisen+sontavirran+alla+niin+somessa+kuin+työelämässäkin.
Yliopistoaikanani en kuullut kertaakaan mainittavan sanaa kreationismi.
Niin vähän sillä on oikeasti vaikutusvaltaa.
Kreationismi on eläkeläisten harrastustoimintaa. Pitää kai sitä eläkeukoillaja -akoilla jotain tekemistä olla. Tiedemaailma on noille hihhuleille korvaansa lotkauta.
Jos kreationismi hidastaa kehitystä, niin sitten voisi kuunnella evoluutioon perehtynyttä tutkijaa https://areena.yle.fi/1-4519977 , jolla on tietoa.
Oletko sekoittanut yksilön hitaan rappeutumisen ja populaation rappeutumisen toisiinsa, vai mikä oli pointtisi?
Ihan hyvä ohjelma ja hyvä esiintyjä. Tulin juttua kuunnellesani tilanneeksi Maria Katajavuoren kirjan Kuoleman ja elämän kysymys. Kiitos vinkistä.