Suomalaiselle duunarille potkut ja halpatyövoimaa tilalle.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/50d3f3ab-83f6-4002-8897-a3d2d1880908
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/50d3f3ab-83f6-4002-8897-a3d2d1880908
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Puhu t paskoo.
Rinne sdp h än perui. Viimeaikaisten moni vuotisen porvarihallituksen hyväksymän leikkaus lin ja posti työntekijöiden palkkoihin.
Postin bonukset vaan johdolle miksi vain johdolle.
Rinnehän toisti juuri lauantaina TV:n Ykkösaamussa että ulkomaisen halpatyövoiman tarveharkinta on säilytettävä vaikka kokoomus, rkp ja vihreät haluavat tämän suojamuurin murtaa. Rinne siis aivan Halla-ahon tolkun linjoilla.
Hyvä Rinne! Turvamuurina porvarien normitolkutappotalkoiden edessä.
Rinne Ykkösaamussa: Porvarihallituksen saldo noin 51 000 turvapaikanhakijaa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16019649/rinne-ykkosaamussa-porvarihallituksen-saldo-noin-51-000-turvapaikanhakijaa
Tämä afrikkalainen halpatyövoima, jota Rinne ja Andersson tänne haallii on SDP:n ja vasemmistoliiton tulevaa äänestäjäkuntaa.
Onneksi on persut.
Ainoa puolue, joka pistää suomalaisen duunarin hyvinvoinnin halpatyövoiman edelle.
Sipilä+romahduttimonen+perheiden+ostovoiman+ja+talouden+.
Jopa+eläkeläisillä+ei+enää+varaa+lääkkeisiin+.
Hoitoalalla.+.+Lapset+eivät+päässe+lomille+.
Naapurinkin+hoitajankin.+osti+lapsille+vain+jätskit+ähtärin+matkan+sijaan.
Mutta+eihän+maataloustukiloiset+tätä+tajua+kun+tukee+lappaa+ovista+ja+ikkunoista+milloin+milläkin+nimikeellä.
Niin+laittoihan+sipilä+yritystenkin+talouden+kuntoon.
Mutta+ei+paljon+lämmitä+Köyhää++joka+maksaa++kaiken+tämän+maatalous+listen+huvittelun
sos+hallituksen+ja+"arvojohtaja"+sipilän+aikaansaannoksia:
Subjektiivista+päivähoito-oikeutta+rajattu
Vuorotteluvapaan+ehtoja+kiristetty
Vanhempainvapaan+päivärahoja+leikattu
Sairastavan+vuosilomaa+leikattu
palauttamalla+siihen+omavastuupäivät
Vuosiloman+kertymistä+vähennetty
äitiys-,+isyys-+ja+vanhempainvapaan+ajalta
Ansiosidonnaisen+kestoa+leikattu+100+päivällä
Kiky+leikkasi+julkisen+sektorin+lomarahoja+30+%
Vuosittaista+työaikaa+pidennetty+24+tunnilla
Työsuhdeturvaa+heikennetty+(mm.+koeaikaa
pidennetty,+takaisinottovelvollisuutta
lyhennetty+ja+pitkäaikaistyöttömän
määräaikaisuuksia+helpotettu)
Aikuiskoulutustuen+kestoa+lyhennetty
(19+kk+->+15+kk)+ja+perusosaa+leikattu+15+%
Ammatillisen+koulutuksen+määrärahoja
leikattu+190+miljoonaa+euroa
Korotetusta+työttömyyspäivärahasta+luovuttu
Lähes+kaikkia+Kelan+etuuksia+leikattu
(mm.+lapsilisää,+äitiys-,+isyys-+ja
vanhempainpäivärahaa,+peruspäivärahaa
ja+kansaneläkettä)
Yleisen+asumistuen+perusomavastuuta
suurennettu
Opiskelijoiden+opintorahan+osuutta
pienennetty+ja+lainaosuutta+kasvatettu
Palkkatuella+tehdystä+työstä+kertyvää
työssäoloehtoa+kiristetty
Aktiivimalli+leikkasi+työttömyysturvaa
Kasvatti+kansalaisten+maksamat+maataloustuet+ennätyssuutiksi
Samoin+yritystuet+en+n+ätyssuuriksi+
Suunnitteilla+oli+myös:
+Irtisanomissuojan+heikentäminen
+Aktiivimalli+2
Samaan+aikaan+kuitenkin+
Pörssiyhtiöt+voittoja+ovat+tehneet+koko+Sipilän+hallituskauden.+Tänä+keväänä+yritysten+omistajat+tulevat+nostamaan+yhtiöistään+rahaa+noin+14+miljardia+euroa+osinkoina,+Viime+keväänä+nostivat+12,+4+miljardia,+vuoden+2017+keväällä+11,3+ja+vuoden+2016+keväällä+nostivat+10,2+miljardia+euroa.+Yritykset+ovat+siis+tehneet+reippaita+voittoja+joka+vuosi,+mutta+kilpailukykyä+ja+kasvua+eivät+vain+halunneet+luoda.
Sipilän+hallitus+valtaan+päästyään+ryhtyi+kurjistamaan+kansaa+ja+kikyttämään.+Kasvua+ei+vain+syntynyt.+Hallituksen+järjestämät+varat+ja+muut+rahan+arvoiset+helpotukset+yrityksille+valuivat+vain+osinkoina+yritysten+omistajien+taskuihin.+
Valtaosa+sijoittajista+investoi+yrityksiin+olettaen,+että+yritysjohto+keksii+liikeideoita.+Mutta+onko+nyt+niin,+että+suursijoittajat+eivät+luota+yritysten+kasvuun,+vaikka+rahaa+on?+Jos+näin+on,+kyllä+silloin+suursijoittajien+pitää+ryhdistäytyä+ja+aloittaa+kasvuhankkeiden+luominen.+Paljon+puhutaan+yrittämisen+urheudesta+ja+kasvun+luomisesta+riskeistä+huolimatta,+mutta+kun+sille+luodaan+aina+vain+parantuvia+edellytyksiä+niin+yritysten+omistajat+nostavat+rahat+ja+pistävät+päänsä+pensaaseen.+Työtä+odottavat+ne+lukuisat+yhden+hengen+yrityksetkin,+jotka+ovat+syntyneet,+kun+työnantajat+ovat+ulkoistaneet+palkkatyötä.
Maataloustukiloinen
Tästä Jussi varoitti ja varoittaa. On se kumma kun Jussin neuvot ei kelpaa.
Sitähän demarit ovat aina halunneet.
"Suomi täyteen mamuja ja kantasuomalaiset itsemurhaan!" on demareiden motto.
Kelaan lisää porukkaa onko ne niitä uusia duunareita?
Antti Rinteen ehdotus, että jos hakijalle ei myönnetä turvapaikkaa, hänelle myönnetään välittömästi työlupa.
Tällöin tulvahtaisi kerralla tuhansia halpatyöläisiä työmarkkinoille.
Esim. hoitoalalle ei tarvitsisi enää kuntapoliitikkojen yrittää etsiä hoitajia Aasian halpamaista, vaan halvat hoitajat olisivat jo täällä. Tällöin vaalilupaus 0,7 mitoituksesta olisi halpa toteuttaa.
Järjetöntä suomalaisen duunarin etujen polkemista.
Tästähän rakennusliittokin taannoin jyrähti.
Tässä kohtaa kokoomuskin kumartaa Antille.
Kokoomus, vihreät, sdp ja vasemmistoliitto yhteisellä asialla luomassa halpatyömarkkinoita suomeen.
SDP ja Kokoomus ovat koko ikäni "veljeilleet" keskenään.
Hallituspuolue (nyt ja kekkoslovakiassa SDP) kysyy oppositiopuolueelta (nyt ja kekkoslovakiassa kokoomus), muulloin vaihdellut hallituskoostumuksen mukaan.
Näin ollen SDP ja kokoomus -kumpikin- puolustavat hyvävelijärjestelmää.
Täysin naurettava avaus kun katsoo demareiden todella pitkää listaa saavutuksista sadan vuoden ajalta suomalaisen työntekijän hyväksi.
Nythän puhutaankin nykyajasta ei menneisyydestä.
Paljonko nykyduunaria tai työtöntä lämmittää se, että demarit on ollut joskus muinoin työväenpuolue.
Halpatyömarkkinat vie suomalaisilta työpaikkoja ja laskee roimasti palkkoja.
Aika paljon lämmittää nykyajan duunareita ja monia muitakin nuo kaikki saavutukset:
https://sdp.fi/fi/tutustu/tietoa-sdpsta/vuosisatasaavutukset/
Juri näin, vastaavasti persujen saavutukset: aktiivimalli ja sekään ei duunaria lämmitä kun jää työttömäksi. No, mitä muuta kuin pelkkää passsskaa voi porvarisäärioikeistolaiselta persupopulistipuolueelta odottaa.
REMURIT OLIVAT 1918 TERRORISTIPUOLUE
SAKSDP ajaa AY:n agendaa eli työpaikkojen karkoittamista Kiinaan paitsi palvelutehtävät itsepalveluautomaateille.
Ruotsinkin demarit valmistelevat työllisyyttä parantavaa irtisanomissuojan keventämistä Tanskan, Saksan ja Sveitsin tapaan.
Suomalaiset duunarit kortistoon, ja halpatyövoimaa tilalle. Sitä Anttikin haluaa.
Kokoomuksen trollitehdas taas työssään. Kun kokoomuksen kohdalla tätä ulkomaisen tarveharkinnan poistohalua ei voi valehdella piiloon, koitetaan syyllistää myös demarit.
Kuten linkistä näkee niin demarit kyllä syyllistävät itse itsensä.
Palkkatuki laajalti käyttöön sopivissa työpaikoissa.Esim SPR.Puolet palkasta palkkatukena kun on hallituksen mieleinen työpaikka.
En kyllä jaksa ymmärtää tuota demareiden ja vasemmistoliiton sekä vihreiden ajamaa halpatyömarkkinoiden lisäämistä suomeen.
Jo nyt ovat etenkin rakennusalalla työskentelevät suomalaiset saaneet kärsiä alemmilla palkoilla työskentelevän halpatyövoiman saapumisesta työmarkkinoille.
Miten se lisää suomalaisten työllistymistä jos tänne rahdataan tuhansittain halpatyövoimaa toiselta puolelta maapalloa ?
Niitä on niin helppo saada, tuolla miljardi raksamiestä tulossa suomeen huomenna, se on paratiisi päästä tänne hommiin, saa hyvää palkkaa, hyvät elinolot, terveydenhuolto. Ei tarvitse mennä kuin 100km etelään tilanne on täysin toinen, ei työtä, omillasi olet.. ei tarvitse ihmetellä hetkeekään miksi virolaisia tulee tänne töihin. Se on joskus elämän ja kuoleman kysymyskin.. Virossa niin kuin venäjällä ei tavallisia taloja paljoa rempata kun ei siitä kukaan maksa, ne on sitten sen tasoisessa kunnossakin, hirveitä lääviä mitkä odottaa vain romahtamista.
Ongelma ei ole vain se että etteikö suomestakin kantaväestöstäkin löytyisi ihan merkittävästi työvoimaa. Vaan ongelma on niin muuttunut yhteiskunta että nuoria jää liikaa vain oleilemaan laakereilleen tukien kanssa, normi duunit ei kiinnosta eikä koulut. Elämä on mennyt niin helpoksi että ei ole mitään hätää elää vain olemalla vaan joutilaana. Osa myös osaa hankkia helppoja lisätuloja monin eri keinoin että toimeen tullaan.
Olen kritisoinut meidän ammatillisia koulutuksia jo ainakin 15 vuoden takaa siitä miten kaukana ne on liian usein työn todellisesta kuvasta ja osaamis tarpeista. Ei esimerkiksi hoitoalalle saa olla mitään yleistävää koulutusta vaan koulutuksen pitää antaa oikeasti osaamista hoitoalalle. Yleisosaaminen on liki sama kun et tiedä etkä osaa oikeasti yhtään mitään sillä koulupohjalla, kärjistin vähän mutta kirjoitan paljon totuudestakin. Mikä on myös erikoista että miten paljon eri hoitoalan ammattiryhmien kesken voidaan vaihtaa työpaikkaa vaikka ei ole ns mitään pohjaa sille tietylle osaamisen saralle. Kuten ambulansseja ajaa hoitajia jotka ei osaa edes elvyttää, voitteko kuvitella että osaako ne mitään muutakaan ensihoitoa ja paljon muuta mitä kaikkea siihen liittyy. Tai että neiti hoivatyöntekijä lähtee psygiatriselle osastolle töihin ja palkataan vielä sinne. Yksityisellä puolellahan tätä tehdään ihan surutta kun on työvoima pulaa niin otetaan mitä vaan.
Tätä tälläistä on muillakin aloilla.