Tällainen taktiikka nyt

Suurelle yleisölle kerrottakoon seuraavaa: kun suomalaiskommunistit eivät ole viime vuosien vaaleissa eivätkä turuilla ja toreilla saaneet menestystä, ovat he lähteneet noudattamaan seuraavanlaista taktiikkaa, jonka he ovat lainanneet uusnatseilta: kiistetään kaikki Neuvostoliiton rikokset. Tällä tavalla päästään taas poliittiseen keskusteluun mukaan ja kuka tietää ehkä valtaakin alkaa taas karttua.
2199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Venäjällä kommunistit ovat nykyään oppositiossa Kremliin ja Putiniin, joten Voiton päivää kunnioittava ihminen saattaa olla kommunisti tai kommunistien vastustaja yhtä lailla. Ei siitä voi vielä päätellä poliittista väriä, jos joku näkee Venäjässä jotain hyvääkin.

Äänestä
  • Nyt puhutaankin suomalaiskommunisteista, jotka yrittävät aktivoida takavuosien kannattajiaan uuteen innostukseen.
    Törkeintä tässä on että menettelytavaksi on valittu Suomen sotasyyllisyyskysymyksen herättäminen ja vanhan Neuvostoliiton aikaisen propagandan tuominen takaisin keskusteluun.
    Tähän samaan uuteen toimintamalliin kuuluu kiinteästi nimenomaan Neuvostoliiton ihmisoikeusrikosten, kansanmurhien ja sotarikosten peseminen erilaisin saivarteluin ja totuudenvääristelyin olemattomiin.
    Tavoitteena on päästä poliittisen keskustelun keskiöön ja vetää mukaan kommunistisesta liikkeestä aikoinaan luopuneita sekä varsinkin nuorisoa, joiden tietämys sodista ja niiden syistä eivät ole vielä kovin vankalla pohjalla.
    Samalla viestitetään Venäjälle, jossa poliitista valtaa pitää edelleenkin kommunistisen puolueen tärkeimmän työkalun KGB:n entinen pomomies Putin, että täällä länsinaapurissa on tänä päivänäkin joukko ihmisiä jotka ovat valmiit työskentelemään Venäjän etujen puolesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


luopio-kommunisti kirjoitti:

Suurelle yleisölle kerrottakoon seuraavaa: kun suomalaiskommunistit eivät ole viime vuosien vaaleissa eivätkä turuilla ja toreilla saaneet menestystä, ovat he lähteneet noudattamaan seuraavanlaista taktiikkaa, jonka he ovat lainanneet uusnatseilta: kiistetään kaikki Neuvostoliiton rikokset. Tällä tavalla päästään taas poliittiseen keskusteluun mukaan ja kuka tietää ehkä valtaakin alkaa taas karttua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu