Maksupäätteiden kulut pitää maksattaa kortilla maksavilla

Anonyymi

Maksupäätteestä aiheutuu pienellekin yritykselle huomattavat kulut. Hankintakulut, ja pankin vaatimat ylläpitokulut sekä jokavuotiset ohjelmapäivitykset tulevat todella kalliiksi.
Nämä tuhansien eurojen kulut pieni kahvila joutuu lisäämään tuotteiden hintaan, jolloin me käteisasiakkaatkin joudumme niitä maksamaan!

Sen lisäksi että kortilla maksavat aiheuttavat kahviloihin pitkät jonot, niin korttiasiakkaat aiheuttavat meille kätesasiakkaille myös selvää rahanmenoa.
Kahvikuppi voisikin maksaa jonossa seisoville korttiasiakkaille 3,50 euroa, ja meille tasarahan tiskiin lyöville nopeille käteisasiakkaille 1,50 euroa. Silloin se olisi tasapuolista.

16

57

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerrankin joku uskaltaa sanoa sen ääneen.
      Olen kahvilayrittäjänä ollut jo pitkään samalla kannalla. Mutta kun ne kortiasiakkaatkin tuo sitä liikevaihtoa, vaikka ne tuovatkin enemmän työtä ja pienemmän katteen.

    • Anonyymi

      on ihan oikein että käteisellä tulee kalliimmaksi

      • Anonyymi

        Olipa siinä tasa-arvoinen kommentti. Varmaan et pidä pakolaisiakaan ihmisinä.


    • Anonyymi

      Näin on!

    • Anonyymi

      Vaikea uskoa , että lähimaksulla maksaminen kestää kauemmin kuin käteisellä.

    • Suhteellisen usein komiasti kun joku heilauttaa korttia ei tapahdu kassakoneessa mitään. Jo vaihtuu väri kortinheiluttajallan kasvoilla.

    • Anonyymi

      Internetin kieltäminen kaikille on toteutettava huomenna. Minä vain yksin saan sitä käyttää. Muuten määrään ja toteutan päät poikki kaikilta kenraaleilta.


      Sanoo Hirmuvaltias.

    • Anonyymi

      Edes muslimitkaan eivät luota muovirahaan.

    • Anonyymi

      Romaneista nyt puhumattakaan.

    • Anonyymi

      Hyvin tuossa oli lueteltu huonoja puolia, sekin vielä, että korttimaksulla ostos on pakko lyödä kassaan

    • Anonyymi

      Suomen seuraava sisällissota käytäneen korttimaksajien ja käteismaksajien välillä.

    • Anonyymi

      Korttimaksu aiheuttaa hintoihin korotuksia, jotka myös käteisasiakkaat joutuvat maksamaan. Maksakoon korttiasiakkaat omat kulunsa. Se olisi oikein.

      • Anonyymi

        Tästä nimenomaan on kysymys.
        Korttiasiakkaalle kahvin hinta olkoon 3,50
        Käteisasiakkaalle kahvi olisi sitten 1,50


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tästä nimenomaan on kysymys.
        Korttiasiakkaalle kahvin hinta olkoon 3,50
        Käteisasiakkaalle kahvi olisi sitten 1,50

        Ja jos ei halua kuittia, 1.4€ käteismaksajalle.


    • Anonyymi

      Joo sota tulee, toinen lyö kortilla päähän ja toinen hakkaa setelitupolla.

    • Anonyymi

      Mikään laki ei määrää että ihmisellä pitää olla pankkikortti. Jos jollakin on se , pitää sen olla kalliimpi kuin käteismalkiu. Tavallisen ihmisen elämä ai saa tulla kalliimmaksi kuin muitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      309
      1847
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1589
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1291
    4. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1141
    5. 143
      1128
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1071
    7. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1047
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      973
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      942
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      155
      899
    Aihe