Valtiomme tapa ja tyyli suhtautua sairaisiin ja työttömiin kansalaisiin käytännössä tukee syrjäytymistä.
- On todennäköistä että tällainen strategia on valikoitunut tarkoituksella. Kun heikosti tuottava ihminen syrjäytyy omatoimisesti, niin silloin Valtio säästää ja voi levitellä käsiä. Eikä Suomalainen usko, että Valtio voisi osallistua "aktiiviseen syrjäyttämiseen".
(Siinä vastuu ihmisen hyvinvoinnista siirretään omaisille. Jos heitä ei ole, niin vastuuta ei ota kukaan. Täytyyhän ihmisen itse pyytä apua, koska sitä ei vain voi antaa pyytämättä. Se ei ole kaiketi kohteliadta tai järkevää. Joku voi vaikka pahoittaa mielensä kun hänelle tarjoaa apua...)
Outoa on se miten Valtio voi piiloutua - vuosikymmenestä toiseen - samojen puolivillaisten lakien ja asetusten taakse.
(viittaan Kela ja TE - akseliin. Voivat simputtaa ihmisiä mielinmäärin nykyisten lakien ansiosta.)
Koska Kansanedustajamme ovat viimekädessä vastuussa lakikuvioista, niin herää kysymys onko Arkadianmäki täynnä välinpitämättömiä egoisteja jotka keskittyvät lähinnä "hillotolpan" kuppaukseen?
- Rahaahan ei riitä kaikille tasapuolisesti.
(jokainen kahmii omaan taskuun mahdollisimman paljon löysää rahaa.)
Ps. Miten se sanonta menikään? Kansa ansaitsee johtajansa...
Valtio tukee syrjäytymistä.
5
136
Vastaukset
- Anonyymi
Suomalainen johtaja on surkea.
- Anonyymi
Mainitsit loppupuolella kansanedustajat. Tässä UKK:n mielipide heistä:
-”Ne 200 pölvästiä ja jukuripäätä, jotka hyppäävät torvet töristen jyrkänteeltä ellei niitä pidä hännästä kiinni.”
Ahneudella on saastainen loppu. - Anonyymi
Mikään ei tule muuttumaan, ennen kuin sieltä Arkadianmäeltä vähennetään kylmästi puolet väestä pois ja tämän jälkeen, laitetaan suurennuslasin alle loput ja hiukan tarkastellaan jokaisen hyötyä tapauskohtaisesti.
Ei muuta kuin veronmaksajien rahoilla rellestetään ja eletään leveästi, niin leveästi.
Suomalaisia ihmisiä makaa järkyttävä määrä kotona sairaina ja suurin osa lähes työkyvyttömiä, jotka eivät pääse itse enään ylös, siitä tilanteesta mihin ovat joutuneet. Ja herrat vain jatkaa, huoletonta eloa ja maantäyttöä
muun maan kansalaisilla, Riskeistä viis.
Se mihin ollaan menossa, en uskalla edes arvata.
Suomen alasajo menossa, sama mistä kulmasta katsotaan. - Anonyymi
Suomalaisten ureapäinen suhtautuminen kaikkiin, jotka eivät rötösherrojen lompakkoja täytä, on täysin pelkkää ureapäisyyttä.
- Anonyymi
Saaks se näppylöi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949317Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki584833Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414531Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit562851Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001566- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota441254Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641232Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691164