Valtio tukee syrjäytymistä.

Anonyymi

Valtiomme tapa ja tyyli suhtautua sairaisiin ja työttömiin kansalaisiin käytännössä tukee syrjäytymistä.
- On todennäköistä että tällainen strategia on valikoitunut tarkoituksella. Kun heikosti tuottava ihminen syrjäytyy omatoimisesti, niin silloin Valtio säästää ja voi levitellä käsiä. Eikä Suomalainen usko, että Valtio voisi osallistua "aktiiviseen syrjäyttämiseen".
(Siinä vastuu ihmisen hyvinvoinnista siirretään omaisille. Jos heitä ei ole, niin vastuuta ei ota kukaan. Täytyyhän ihmisen itse pyytä apua, koska sitä ei vain voi antaa pyytämättä. Se ei ole kaiketi kohteliadta tai järkevää. Joku voi vaikka pahoittaa mielensä kun hänelle tarjoaa apua...)
Outoa on se miten Valtio voi piiloutua - vuosikymmenestä toiseen - samojen puolivillaisten lakien ja asetusten taakse.
(viittaan Kela ja TE - akseliin. Voivat simputtaa ihmisiä mielinmäärin nykyisten lakien ansiosta.)
Koska Kansanedustajamme ovat viimekädessä vastuussa lakikuvioista, niin herää kysymys onko Arkadianmäki täynnä välinpitämättömiä egoisteja jotka keskittyvät lähinnä "hillotolpan" kuppaukseen?
- Rahaahan ei riitä kaikille tasapuolisesti.
(jokainen kahmii omaan taskuun mahdollisimman paljon löysää rahaa.)

Ps. Miten se sanonta menikään? Kansa ansaitsee johtajansa...

5

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomalainen johtaja on surkea.

    • Anonyymi

      Mainitsit loppupuolella kansanedustajat. Tässä UKK:n mielipide heistä:
      -”Ne 200 pölvästiä ja jukuripäätä, jotka hyppäävät torvet töristen jyrkänteeltä ellei niitä pidä hännästä kiinni.”

      Ahneudella on saastainen loppu.

    • Anonyymi

      Mikään ei tule muuttumaan, ennen kuin sieltä Arkadianmäeltä vähennetään kylmästi puolet väestä pois ja tämän jälkeen, laitetaan suurennuslasin alle loput ja hiukan tarkastellaan jokaisen hyötyä tapauskohtaisesti.
      Ei muuta kuin veronmaksajien rahoilla rellestetään ja eletään leveästi, niin leveästi.
      Suomalaisia ihmisiä makaa järkyttävä määrä kotona sairaina ja suurin osa lähes työkyvyttömiä, jotka eivät pääse itse enään ylös, siitä tilanteesta mihin ovat joutuneet. Ja herrat vain jatkaa, huoletonta eloa ja maantäyttöä
      muun maan kansalaisilla, Riskeistä viis.
      Se mihin ollaan menossa, en uskalla edes arvata.
      Suomen alasajo menossa, sama mistä kulmasta katsotaan.

    • Anonyymi

      Suomalaisten ureapäinen suhtautuminen kaikkiin, jotka eivät rötösherrojen lompakkoja täytä, on täysin pelkkää ureapäisyyttä.

    • Anonyymi

      Saaks se näppylöi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9317
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      58
      4833
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4531
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      56
      2851
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1566
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      44
      1254
    9. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1232
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1164
    Aihe