ÄLKÄÄ ODOTTAKO MUUTA
Älkää enää ylösoton edelle odottako muuta kuin Antikristuksen ilmestymistä vahvistamaan Jerusalemin valerauhaa! Kaikki muut edeltäviksi oletetut tapahtumat voivat olla epävarmoja, väärää tulkintaa tai toteutuvat vasta vaivan ajassa.
Tyypillinen odotettava, josta olen varoittanut, on uusi juutalaistemppeli. Kolmas temppeli voi tulla, mutta mahdollista on myös, että Antikristus vie kuvansa Jerusalemin ylimmällä paikalla sijaitsevaan Kristuksen taivaaseen astumisen kirkkoon.
Toinen monien odottama on kymmenvaltioliitto EU:n paikalle. Martti Ahvenainen puhui TV 7:llä uudesta kirjastaan ja siitä, että ennen ylösottoa tulisi muinaisen Rooman alueelle kymmenvaltioliitto. Itse en ole opettanut kymmenvaltioliittoa vuoden 1986 kirjaseni ensipainoksen jälkeen. Dan 2:31-41 kyllä puhuu tulevasta Euroopan yhdysvalloista, mutta kuvapatsaan kymmenen varvasta eivät välttämättä tarkoita jäsenvaltojen määrää vaan voivat tarkoittaa jo nykyistä EY:n jälkeistä EU:ta.
Raamattu kyllä tuntee kymmenen kuningasta (Daniel 7:7, 24 ja Ilm. 17:12, 17), mutta puhutaan myös siitä, että se polttaa paavin ydinasein ja tuskin sellainen petovaltio nousee paavin Italiasta ja sen ympäriltä. Kohta sopii Neuvostoliiton historiaan ja sen jatkoon, ja tarkastikin, jos Gorba palaisi valtaan. Sitäpaitsi EU:n tilalle mahdollisesti tuleva kymmenen valtion liitto voisi valmistua vasta ylösoton jälkeen eritoten, jos Antikristus on joku muu kuin EU:n johtaja. Antikristusehdokas, Ranskan Macron voi rakentaa EU:n sisään kymmenen sotavaltion liiton, mutta muut valtiot olisivat edelleen muinaisen Rooman alueella. Suomikin muka mukana, vaikkei koskaan kuulunut muinaiseen Roomaan. Iso Britanniakaan ei kuulunut muinaiseen Roomaan, joten ilmeisesti sen ero EU:sta olisi ennaltatiedetty?
Sodat. Vilho Rantanen odotti ylösoton edelle kolmatta ja ratkaisevaa sotaa Israelin ja Egyptin välillä. Googin sota alkanee heti ylösoton jälkeen. Jotkut odottavat muitakin sotia. Ne voivat olla väärää tulkintaa tai toteutua vasta vaivan ajassa. Käytän vihan ajan termin sijasta vaivan aikaa, sillä aloin teon uudesta kirjasta edesmenneen helluntaisaarnaaja ja kirjailija Jalmari Kauppalan kanssa, ja hän puhuu vaivan ajasta.
Vaarallista on keksiä ylösoton edelle vielä joitakin muitakin merkkitapahtumia. Mutta onhan keskellänne luterilaiset, joiden enemmistö uskoo Harmagedonin ja koko vaivan ajan tapahtuvan ennen ylösottoa. Ulos kirkosta siitäkin syystä, vaikka se on jo yli sadas hyvä syy lähteä kirkosta http://wwnet.fi/users/veijone/kirkko.htm
Tietenkin valerauhaa edeltävät hyvät asiat toteutuvat kuten hysteerinen herätys. Ja kriisejä, konflikteja, hirmumyskyjä, polttavaa aurinkoa, nälänhätää ja maanjäristyksiä yms. tapahtuu edelleen jo ennen ylösottoakin. Vaikka mitä vielä tapahtuisi, ei pidä odottaa muuta kuin Jerusalemin valerauhaa seurakunnan ylösottoineen!
Harri Veijonen http://wwnet.fi/users/veijone/
Mitä tapahtuu ennen loppua?
Anonyymi
1
167
Vastaukset
- Anonyymi
Mittee työ sekkoilette. Johan se pit tulla ylöstempavus melekeen 2000 v sitte. Niihä se Jeesus lupas opetuslapsillee, jotta ette työ kerkii kuolla,kun hää suapuu jo takas. Vua taes vua lämpimiksee valehella, ku ei ou näkynnä,aenakaa tiällä päi.
-Hilima-
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247