Jos vuodessa on 52 sunnuntaita ja joka sunnuntai on vähintään 3 kokousta, niin aikuinen aktiivimormoni istuu silloin vähintään 3x52 = 156 kokouksessa.
Lisäksi tulee muitakin, jotkut on viikolla, lisäksi kotikäynnit ja/tai kotiopetukset (ajankäyttö riippuu siitä miten moneen huusholliin pitää mennä kuukausittain).
Lisäksi tietysti matkat ja valmistautuminen. En uskalla edes yrittää laskea miten monta tuntia vuodessa mormoni käyttää pelkästään kokouksiin ja kotikäynteihin ja matkoihin ja valmistautumiseen.
Melkein kaikki sopivanikäiset pojat panevat lisäksi kaksi kokonaista vuotta valmistautuminen lähetystyöhön. Monet tytötkin menee ellei ehdi naimisiin ennen 21 ikävuottaan.
Jos on jossakin ns. johtavassa asemassa, niin sitten on vielä näiden lisäksi paljon paljon muita kokouksia.
Piispa käyttää suuren osan aikaansa seurakunnan jäsenten puhutteluihin ym. Koska jokainen jäsen kuuluu puhutella vähintään kerran vuodessa ilman mitään erityistä aihettakaan saati jos on kyseessä pappeuteen asettaminen, tehtävänanto tai muu sellainen.
Lisäksi on huolehdittava seurakunnan käytännön asioista, ja vaikka piispa voi nimittää apulaisia, on hänellä kuitenkin vastuu. Sitten on raportoitava kaikesta ylöspäin vaarnaan. Vaarnan johtajilla taas on sitäkin enemmän kokouksia.
Olisi ennätettävä elämäänkin jossain välissä. Mutta ehkei mormoneilla ole samoja tarpeita kuin tavan tallaajilla. Tai ehkä kokouksissa juoksu tyydyttää heidän tarpeensa?
Lisäksi tulee muitakin, jotkut on viikolla, lisäksi kotikäynnit ja/tai kotiopetukset (ajankäyttö riippuu siitä miten moneen huusholliin pitää mennä kuukausittain).
Lisäksi tietysti matkat ja valmistautuminen. En uskalla edes yrittää laskea miten monta tuntia vuodessa mormoni käyttää pelkästään kokouksiin ja kotikäynteihin ja matkoihin ja valmistautumiseen.
Melkein kaikki sopivanikäiset pojat panevat lisäksi kaksi kokonaista vuotta valmistautuminen lähetystyöhön. Monet tytötkin menee ellei ehdi naimisiin ennen 21 ikävuottaan.
Jos on jossakin ns. johtavassa asemassa, niin sitten on vielä näiden lisäksi paljon paljon muita kokouksia.
Piispa käyttää suuren osan aikaansa seurakunnan jäsenten puhutteluihin ym. Koska jokainen jäsen kuuluu puhutella vähintään kerran vuodessa ilman mitään erityistä aihettakaan saati jos on kyseessä pappeuteen asettaminen, tehtävänanto tai muu sellainen.
Lisäksi on huolehdittava seurakunnan käytännön asioista, ja vaikka piispa voi nimittää apulaisia, on hänellä kuitenkin vastuu. Sitten on raportoitava kaikesta ylöspäin vaarnaan. Vaarnan johtajilla taas on sitäkin enemmän kokouksia.
Olisi ennätettävä elämäänkin jossain välissä. Mutta ehkei mormoneilla ole samoja tarpeita kuin tavan tallaajilla. Tai ehkä kokouksissa juoksu tyydyttää heidän tarpeensa?
Vastaukset 15
Vanhimmat
rehellistä työtä, vaan lojuu vähintään työpaikalla jossain johtajan kopissa. Siksi niille kymmenystenkin maksaminen on niin helppoa, kun ei ole tarvinnut itse ansaita rahojaan.
Ja kirkon johtajathan käyttävät tunnetusti surutta elämiseensä näiden kymmenyksiä maksavien saamattomuuksien rahoja. Ja kun kukaan ei tee oikeaa työtä tai omaa edes mitään oikeita ongelmia, kerkeää siinä toki loistavasti juosta kokouksissa pohtimassa turhanpäiväisyyksiä.
Tässä linkki, joka kertoo kirkon johtajista:
http://mormonismi.net/artikkelit/hierarkia1.shtml
Kuten huomaat, ei siellä pahemmin siviiliammateiltaan mutterinkääntäjiä tai siivojia ole. Onhan siinä sitten aikaa loikkia viakka kuinka monissa kissanristiäisissä kummastelemassa jumalaa tai tässä tapauksessa kirkon luojaa, joka on paholainen itse.
työläisiä, ei se paljon sano jos johto onkin sikariportaasta lähtöisin.
miksi heistä halutaan vääntää kummallisia ?
Normaalisti käyvät työssä ja ovat haluttuja työntekijöitä terveen elämäntapansa vuoksi( ei rokulipäiviä) ja myös rehellisyytensä ja luotettavuutensa vuoksi.
Voisipa sinustakin sanoa samaa!!
Kuka valitsee MAP-kirkon jäsenyyden sitoutuu kuluttamaan aikaansa paljon kirkon tehtävissä ja kirkon kokouksissa ja jäsenten kissanristiäisissä.
Useat kokevat sen positiiviseksi, hyvä niin!
Itse koin sen kahleeksi ja kulkemiseksi "laput silmillä" kun ei jää aikaa miettiä asioita sen tarkemmin.
Eli pohdintasi on ihan oikeaa ja kyse on puhtaasti makuasiasta miten aikansa haluaa kuluttaa. Meillä on jokaisella onneksi vapaus valita.
olet Herran palveluksessa.
Mitä pahaa voi olla siinä että toimii ja auttaa ja palvelee??
Mielestäni se on hyvin kristillistä ajankäyttöä.
Jeesuskin opetti epäitsekkyydestä - itsensä unohtamisesta ....lähimmäisten huomioimisesta ja rakastamisesta...
MUTTA! Kristus meni sairaiden ja hyljeksittyjen pariin...
Kirkko käpertyy omiin porukoihinsa suurimmaksi osaksi. Muualle tehtävä laupeuden työ tulee jos on aikaa muilta kirkon toimilta.
Jos on käynyt temppelissä, niin on myös vannonut näin:
THE LAW OF CONSECRATION.
PETER: A couple will now come to the alter.
(The Witness couple comes forward, and kneels at the altar as before.)
We are instructed to give unto you the Law of Consecration as contained in the book of Doctrine and Covenants (The Officiator picks up a copy of the Doctrine and Covenants from the altar, and holds it up in view of all patrons.),
in connection with the Law of the Gospel and the Law of Sacrifice which you have already received.
It is that you do consecrate yourselves, your time, talents and everything which the Lord has blessed you, or with which he may bless you, to the Church of Jesus Christ of Latter-day Saint, for the building up of the Kingdom of God on the earth and for the establishment of Zion.
All arise. (All patrons stand.) Each of you bring your right arm to the square.
You and each of you covenant and promise before God, angels, and these witnesses at this altar, that you do accept the Law of Consecration as contained in this, (The Officiator holds up a copy of the Doctrine and Covenants again.), the Book of Doctrine and Covenants, in that you do consecrate yourselves, your time, talents, and everything with which the Lord has blessed you, or with which he may bless you, to the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, for the building up of the Kingdom of God on the earth and for the establishment of Zion.
Each of you bow your head and say "yes."
PATRONS: Yes.
Huomatkaa, että kaikki luvataan antaa MAP-kirkolle. Ennen luvattiin Jumalalle.
Se on Jumalan valtakunta maan päällä. Kirkolle pyhittäytyminen on Jumalan asialle pyhíttymistä. Kysymys on lähimmäistemme palvelemisesta. Kukaan ei elä ylellisyydessä kirkon kustannuksella. Jos ei usko kirkon olevan palautettu oikea kirkko, niin ei temppeliin tule pyrkiäkään.
ja todella antoisaa elämää. Toisten palvelemiseen Kristus perusti kirkkonsa. Kirkkoon kuuluminen on elämäntapa ja hyvä sellainen. Aika ei ainakaan kulu turhanpäiväiseen, vaikka onhan virkistäytyminenkin sallittua.
Siihenkin kirkolla on mahdollisuus. Nuorilla esim. on monia yhteisiä tilaisuuksia, joihin he itse suunnittelevat ja toteuttavast ohjelmat.
Sama koskee Apuyhdistystä ja Alkeisyhdistystä. Vanhemmilla veljillä ei ole kovin paljon virkistystoimintaa, mutta on sitäkin ainakin paikoitellen.
savusauna. Siellä te sitten vissiin istutte tiiviisti yhdessä ja kehutte kirkkoa ja toisianne että kuinka pyhiä te olette ja ihanaa olla jäsen ainoassa tosi kirkossa maan päällä, ja kuinka sääli tulee ulkopuolisia, kun eivät ole ymmärtäneet liittyä mormonikirkkoon, ja voivoi kuinka teitä vainotaan.
Onpa antoisaa elämää juu.
sori vain, mutta minua naurattaa, nimittäin tuo on aivan totta: tuollaista siellä tosiaan puhutaan. Ainakin silloin kun minä olin vielä siellä, kirkkoa ihaillaan, ulkopuolisia säälitään, voivotellaan ja arvostellaan. Ja se lähentää jäseniä, todistus vahvistuu ja niin edelleen. Tuntee olonsa turvalliseksi, kun on ainoassa oikeassa kirkossa, pelastuu, saa korotuksen ja kenties pääsee jumalana hallitsemaan jotakin planeettaa. Ainakin minun ystäväni uskoi pääsevänsä jollekin kaukaiselle planeetalle jumalaksi.
Kyllä sinun tarinasi täällä ovat huikeita.
siinä kirkossa missä minä käyn, ei kyllä tuollaista ole ollut, ei sitten sinne päinkään, ettet nyt liioittelisi vähän ja oikeammin oikein kovasti.
Sinusta taitaa olla kivaa mustamaalata mormoneja.
mutta tiedätkös- ei sinua kukaan usko, kun nykyään ihmiset on jo niin valistuneita, että erottavat pahanpuhumisen ja pilkan oikeasta asiatiedosta.
Ja sinulta ei nyt tuota asiatietoa löydy näköjään.
Kyllä toi on tiivistetysti sitä mormonielämää, mitessanotaankaan, pähkinänkuoressa.
sinä perjantain poika, en minä sitä väitä, etteikö mormonit olisi "normaaleja"...mitä se nyt tarkoittaakaan...siis mormonit käyvät työssä ja opiskelevat ja menestyvät ja harrastavat. En ole sellaista väittänyt. Mutta muistan erittäin hyvin lukuisat yhteiset hetket, viikottain, apurissa ja kaiken maailman tilaisuuksissa, missä me koko ajan ihailimme kirkkoa ja päivittelimme, miksi muut ihmiset eivät tule kirkkoon. Sinä kyllä nyt höpötät oikein kovin, jos väität, ettei tällaista ole. Se oli ihan tavallista, joka hetki, kirkossa ja mormonikodeissa. Ihmeteltiin luterilaisten ja ortodoksien ja muiden oppeja ja kirkonmenoja ja käytöstä.
HUOM. On aivan totta ja ymmärrettävää, että niin mormoneissa kuin missä tahansa muuallakin on monenlaisia ihmisiä, mutta kyllä mormonit vähän tiukemmalla seulalla on katsottava, heitä kun on niin vähän ja he väittävät olevansa ainoat oikeassa olevat ja että kirkko on täydellinen. On pakko olettaa, että ihminen, joka menee mukaan sellaiseen kirkkoon, muuttuu...jos nyt ei aivan täydelliseksi, niin paljon paremmaksi kuin me muut, jo täällä maan päällä eikä tuonpuoleisessa.
Siinä asiassa mormonit painivat vähän eri sarjassa kuin vaikkapa luterilaiset tai ortodoksit. Hehän sanovat, että kirkko on vajavaisten ihmisten vajavainen kirkko ja että virheitä on tapahtunut menneisyydessä.
VAlitettavasti minulla on täysin sama kokemus!
Sääli sinänsä että kirkosta on tuollainen kuva monella....