Työttömytsturvan huononnus,eläkeputken poisto, liksojen alennus ja ilmaistunnit?? Työnantajien vaade?? Näin Suomi muka nousisi? Kertokaa tarkemmin?
Häkämiehen logiikka?
Anonyymi
36<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Näin Suomi pysyy pyörillään... Tosiaanko? Nämä pyörät eivät ole ainakaan pyöreät. Rikkaiden päättäjien on kamalan helppo suunnitella vaikka mitä, onhan heillä rahaa, mitä väliä muista. Ei heille kuulu pätkääkään miten muut pärjäävät, vai pärjäävätkö. Köyhempien kustannuksella pitää vaan tahkoa rahaa, rahaa ja vielä enemmän rahaa.
Nyt uutta,että valtion maksettava vielä palkat, ainakin osa,?
Niin ja osa liksaa sosiaalituki? Häkä kehtaa!
Mikäs tuossa on outoa, tulonsiirtojahan on tehty koko ajan.
Esimerkiksi verotushan on yhtä tulonsiirtoa. Se että ei maksa veroja ja saisi vielä lisäpalkkion siitä ei mene meikäläisen ymmärrykseen.
Sinulla+nyt+ei+paljon+ymmärrystä+olekaan,+mistä+syystä+ilmeisesti+äänestätkin+tökkökokkareita.
"Esimerkiksi+verotushan+on+yhtä+tulonsiirtoa."
Suurin+osa+menee+julkisen+sektorin+palkkoihin+ja+tarvikkeisiin.+Voimme+tietysti+lakkauttaa+poliisin,+pelastustoimen+ja+julkisen+terveydenhuollon.
Suoranaisiiin+tulonsiirtoihin+verovaroista+kuluu+korkeintaan+10%,+luultavasti+reilusti+vähemmän,
Tosirikas ei veroja maksa .
Häkkis elää vielä maaorjuus lumossa,? Ei se kestänyt pitkässä juoksussa..
Ymmärtääköhän tuo Häkämies itse edes mistä puhuu vai onko aina hänen tilinauhassa vaade mitä mieltä hänen pitää olla kunakin kuukautena. Sipilän hallitu jo meni ja hyvä niin, mutta Häkämies ei sitä ymmärrä ja höpisee edelleen mitä palkka velvoittaa. Ei edes ymmärrä että nolaa itsensä rahan ahnudessaan.
Kokoomuslaista työpolitiikkaa!!
Palkanmaksu valtiolle ja verot duunareille, kokoomus!
Jos vaikka valtio nimellisestikin maksaisi palkkoja niin mistä rahat? No tietysti yritysten pääkassavirrasta poikkeavasta verouomasta.
Yrityksethän ne kaiken maksavat tässä maassa! Joko suoraan tai pienen mutkan kautta!
Yritys ei maksa mitään vaan asiakas. Asiakas maksaa yrityksen työntekijöiden palkat ja verot.
Paljonko olet maksanut noita palkkoja tai veroja työläisten puolesta ilman, että siinä on ollut yritys välittäjänä?
Tuo mainitsemani yritysten kassavirta on sitä rahaa joka virtaa yritysten kassan läpi juuri asiakkailta moneen eri lokeroon joista palkat ja verot sekä palkkaverot ovat osana.
Onko arvon Anaalin järjenjuoksua joku kokkare patoamassa?
Miksikähän tämä Suomi muuttuisi joa nämä Häkämiehet Susanna Kosket ja Matti Apuset järjästäisivät niitä Kuuluisia Dynaamisia vaikutuksia.
Mistähän johtuu että edellisen Keskustan ja Kokoomuksen hallituksen aikana ja jälkeen tulee usein puheissa ja kirjoituksissa esiin vuoden 1918 tapahtumat.
Sipilän toiminta herätti kapinahengen,,?
Hei, sehän meidän märkä unemme.
Elämä on suurempi, kuin yhden hengen hyrrä. Kuka ihmeessä tuon pani noin pyörimään. Hajotusta hävityksen päälle.
Syrjäseudun kuntien kurjistaminen.
Hei, hän nauttii, kun ORPo on lieassa.
Logiikka on kohdallaan, palkka pitää oikeasti ansaita!
Älä märise. Osingot lankeaa itestään. Voi ryypätä ja pyöriä huorissa päivät..
Olet arvon Anaali tyypillinen komuloinen joka ei tiedä miksi osinkoja maksetaan. Ei niitä aiheetta lankea kenellekään yrityksiltä vaan sinun pitää ensin omistaa yrityksestä jolu osa ja sen perusteella maksetaan osinkoa. Osingon summa taas riippuu siitä miten yrityksellä menee, sitä ei voi maksaa kuin positiivisen tuloksen osalta.
Jos yrityksen tulos on vaikka 100'000€ ja siitä osa lisätään vapaaseen pääomaan, esin 60'000€ niin osingon jakoon jää 40'000€. Jos osakkeita on myyty vaikkapa 1000 kpl niin yhdellä osakkeella saa 40€, jos olet isompi omistaja niin 100 osaketta tuottaa 4000€ osingon josta maksetaan vero.
Jotta olet saanut varallisuutta tuohon osakemäärään niin työtä on tehty ja hoidettu taloutta järkevästi eli tuo henkilö tuskin viettää aikaansa laillasi ryyppäämässä ja huorissa pyörien. Tuo sinun käsityksesi siitä miten ansaitaan osinkoja osoittaa ettei järkikulta ole tehnyt pesää korviesi väliin!
Niin palkka kuin osingotkin pitää ansaita, joskin niiden ansaitatavat eroavat toisistaan.
Aivan, herää kysymys miksi kusessa ollaan, kun kokoomus on ollut hallituksessa putkeen lähes 30 vuotta? Ja kas hyvin menee? Oi saatana nämä kokkeli pellet pitäisi..........
Kuuke pelle! Osakkeet ja omaisuus on peritty. Punaniskat minulle rahaa raataa. Ei päivääkään töitä tehnyt osingoilla loisija..
Kokoomuksella ei ole ollut mitään diktaattorin oikeuksia vaan hallitukset ja eduskunta ovat aina vesittäneet ne "hyvät" ideat joilla olisi päästy ulos siitä sosialismin ansasta jota ay mafiosot edelleen pitävät esteenä hyvinvoinnin kasvulle.
Kokoomuksen kannattama yritysmaailma on se ainoa osa kansaa joka kykenee hyvinvointia luomaan, se jarruosa eli ay mafia taas ei luo muuta kuin ongelmia ja työttömyyttä typerillä ideoillaan!
Seuraava hallitus onneksi maallemme ja meille kansalaisille on taas Kokoomusvetoinen. Jonkunhan on alettava taas korjaamaan sosialismin virheitä joita nykyinen pikavippihallitus on vauhdilla luomassa.
Kuule kuuke, kuka on kuka ei. Peritty omaisuus on tietysti onnen kauppaa mutta jos sitä ei osaa hoitaa, joka hoitokin on työtä, niin ilo jää lyhyeksi.
Kuitenkin suuri osa nykyisistä hyvinvoivistä työläisistä joilla on muutakin tuloa kuin palkkansa on sen itse ansainnut ja järkevällä talouden hoidolla saa sen kasvamaan.
Itse olen tästä esimerkki, olen koko työikäni pyrkinyt järkevällä taloudenhoidolla kehittämään pääomaani joka nyt eläkevuosina antaa lisämahdollisuuksia lisätulojen muodossa sekä jos on isompaa tarvetta niin myymällä saa kohtuullisen potin.
Jos aiot osinkoja saada myös tulevaisuudessa, on osakkeita tai muuta niihin oikeuttavaa omaisuutta hoidettava, se voi olla kovaakin työtä jos pyrkii ne säilyttämään koska esim osakkeiden arvot muuttuvat jatkuvalla syötöllä ja jos et huolehdi niistä olet kohta ilman osinkojasi tai ne ainakin kutistuvat oleellisesti.
On typerää alkaa laillasi isottelemaan asialla josta ei ole kuin kännissä kuultua mutu tietoa mutta kaikki reaalinen tieto on vielä kadoksissa.
Oi kokkeli ex-työkkäri kokoomus ja talous oppi on se et osaa hokea aivan fantastista ja väärentää asiakirjan kuten käteinen, mites yhtälö lasketaan veroja ja maksetaan velkaa pois, millä rahalla? Jostain ne rahat ovat saatava vai mitä URPO? Miksi eduskunta on vesittänyt kokoomuksen "hyvät ideat" kun kokoomus on ollut suurin puolue silloihan sillä on eduskunnan enemmistö takana, kaikenlaisia kokkareita se maa päällään kantaa..........
Pukuköyhä meklari hoitaa salkut. Saa murusia itsekin. Jos huonosti, saa kenkää. Tulijoita riittää. Pikkusästäjät vain kusetuksen kohde.. Myydään niile, kun alkaa kurssilasku..
Kukaan ei kiellä itse hoitamasta osakesijoituksiaan tai muitakaan sijoituksia. Siihen tosin menee aikaa jos aikoo seurata markkinoita tiukasti.
Mikä on pikkusäästäjä? Voisitko kertoa sen jotta tiedän kun minulle se on uusi termi!
Itse sinun on mietittävä koska ostaa ja mitä ostaa ja milloin myydään. Se on niin vaikeaa ja aikaavievää jotta itse en siihen viitsi ryhtyä.
En kuitenkaan usko tuohon kusetukseesi, itsehän päätät kenen annat asioitasi hoitaa, joku muu tai sinä itse!
Sehän on sitä kokoomuslaista työllisyyspolitiikkaa, johon tarvitaan lisää paikallista 'sopimista'!
Kyllähän se on häkä-äijän hyvä huudella palkkamalttia,ansiosidonnaisen porrastamista,
eläkeputken poistoa,orjatöitä,ym,ym,kun kaverit järkkäsi aikoinaan häkä-äijälle pomon viran EK,hon ja 400 000€ vuosiliksat
Häkämies ja kokoomus, eli Kari ja Tyri Jyri ovat tyrinneet ihan liikaa....
Häkämiehen ei työnsä puolestakaan kuulu ymmärrä että on se päivä huomennakin. Verovaroin tämä yhteiskunta toimii ja jostain ne on saatava.
Jos ei makseta kunnolllista palkkaa niin ihmiset ei pysty kuluttamaan ja pitämään yrityksiä ja yhteiskuntaa pystyssä rehellisten yritysten kanssa jotta ne voisi palkata työntekijöitä joille maksaa sellaista palkkaa että sillä tule toimeen ja pystyy pitämään palveluita tarjoavia yrityksiä pystyssä.
Pitää muistaa että Häkämies edustaa Kokoomusta jossa ei ole tunnetusti sitä terävintä porukaa ajattelussa. Häkämies saanut virkansa juuri siksi että on oikeasti noin tyhmä ja vietävissä.
Onkohan matikantaidot Jykän ja Stubin tasoa?
Matteus 28:
31. Kansojen tuomio
"Mutta kun Ihmisen Poika tulee kirkkaudessaan ja kaikki enkelit hänen kanssaan, silloin hän istuutuu kirkkautensa valtaistuimelle.
32. Kaikki kansat kootaan hänen eteensä, ja hän erottaa ihmiset toisistaan, niin kuin paimen erottaa lampaat vuohista.
33. Hän asettaa lampaat oikealle puolelleen ja vuohet vasemmalle.
34. Silloin Kuningas sanoo oikealla puolellaan oleville: 'Tulkaa tänne, te Isäni siunaamat. Te saatte periä valtakunnan, joka on ollut valmistettuna teitä varten maailman perustamisesta asti.
35. Sillä minun oli nälkä, ja te annoitte minulle ruokaa. Minun oli jano, ja te annoitte minulle juotavaa. Minä olin muukalainen, ja te otitte minut luoksenne.
36. Minä olin alaston, ja te vaatetitte minut. Minä olin sairaana, ja te kävitte minua katsomassa. Minä olin vankilassa, ja te tulitte minun luokseni.'
37. Silloin vanhurskaat vastaavat hänelle: 'Herra, milloin me näimme sinut nälkäisenä ja annoimme sinulle ruokaa, tai janoisena ja annoimme sinulle juotavaa?
38. Milloin me näimme sinut muukalaisena ja otimme sinut luoksemme, tai alastomana ja vaatetimme sinut?
39. Ja milloin me näimme sinut sairaana tai vankilassa ja kävimme sinun luonasi?'
40. Niin Kuningas vastaa heille: 'Totisesti minä sanon teille: kaiken, minkä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle.'
41. Sitten hän sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun luotani, te kirotut, siihen ikuiseen tuleen, joka on valmistettu Paholaiselle ja hänen enkeleilleen.
42. Sillä minun oli nälkä, mutta te ette antaneet minulle ruokaa. Minun oli jano, mutta te ette antaneet minulle juotavaa.
43. Minä olin muukalainen, mutta te ette ottaneet minua luoksenne. Minä olin alaston, mutta te ette vaatettaneet minua. Minä olin sairaana ja vankilassa, mutta te ette käyneet minua katsomassa.'
44. Silloin hekin vastaavat hänelle: 'Herra, milloin me näimme sinut nälkäisenä tai janoisena tai muukalaisena tai alastomana tai sairaana tai vankilassa emmekä palvelleet sinua?'
45. Silloin hän vastaa heille: 'Totisesti minä sanon teille: kaiken, minkä olette jättäneet tekemättä yhdelle näistä vähimmistä, sen te olette jättäneet tekemättä minulle.'
46. Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."