Tässä erään sähköavusteisen polkupyörän ostotarinaa:
9.6. ostin XXL Tammistosta pyörän. Ostovaiheessa pyörän akku oli vain osittain latautunut ja sain tiedon, että kiireen takia lataamista ei ole loppuunsaatettu. No kotona akku ei latautunut yhtään enempää. Siispä pyörä matka-autoon ja suuntana XXL Tammisto. Mainittakoon, että retkemme ajoittui ennen 30 pv:n tyytyväisyystakuuajan päättymistä. (Ei ilmeisesti ole tulkittavissa reklamaatioksi?)
Seuraavaksi huollon pakeille, jossa ystävällinen huoltotyöntekijä kertoi, että akku tulee ajaa tyhjäksi ja kalibroituu lataamalla akku täyteen. Vaan eipä akku latautunutkaan saamillani neuvoilla.
Vahingokseni olen ollut pois kotimaasta heinä- ja elokuukaudet ja akun tyhjäksiajo jäi syksyksi. Niinpä lähdin muutama päivä sitten toiveikkaana vesijumppaan ja akku oli tyhjä 2-3 km:n ajon jälkeen. Eipä muuta kuin työtämään pyörää uimahallille ja takaisin. Matkaa kertyi 5-6 km, mikä työntöurakka oli melkoinen yli 70-kymppiselle. Ja sitten taas toiveikkaana lataamaan akkua, vaan eipä onnistu yhtään paremmin kuin aiemmin, siis latautuu vain osittain=aarviolta n. 30 -40%
kokonaistehosta!!
Suivaantuneena pyörän työntöurakasta jälleen XXL Tammistoon ja vateenani oli, että haluan purkaa kaupan vedoten 100 pv:n palautusoikeuteen.
Kuulemma XXL haluaa lähettää akun tai jotakin muuta tarkistettavaksi valmistajalle- siis ilmeisesti Kiinaan!?
Pyörää ei voi palauttaa noin vain, kun sillä oli ajettu yhteensä 40 km ja siis oli KÄYTETTY pyörä.
Eli näin tämä 100 pv:n palautusoikeuslupaus toimii XXL:ssä
Olisin halunnut keskustella myyntihenkilöstön esimiehen kanssa asiasta, mutta eihän se onnistunut kiireen vuoksi. Niinpä jätin soittopyynnön esimiehelle.
Mietityttää, ostinko ns:n maanataipyörän yli 1500 eurolla!!
Sitä soittoa vielä odotellessa.
Hyvä pyörä, jos vain toimisi kuten luvataan.
XXL- 100 pv:n palautusoikeus = täyttä HUUHAATA!!!
Anonyymi
0
585
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1212286
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4242163Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971176Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?14974- 44794
Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34790Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109766Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!15764Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166706Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti32689