Mahtava Ideapark!

Tässä hienoa ilmakuvaa eiliseltä. Kiitos kuvaajalle, kun laittoi kaikkien iloksi nettiin. 🤗

Oli se vaan hyvä, että tehtiin Seinäjoelle eikä Lapualle, koska Lapualle olisi tullut paljon, paljon pienempi. 👌

https://www.youtube.com/watch?v=oDiuciXDecY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3tXBV4wBzKdOtmMD18s4Gb95oabSqdBaY-jqc9eA_VTJR9HKmI-UBL5cY
2455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Jos ja kun ideaparkin on tarkoitus olla koko maakunnan yhteinen kauppapaikka. Niin sijainti Lapualla olisi ollut liian pohjoisvoittoinen. Seinäjoki on maantieteellisesti ja väestöjakaumallisesti alueen keskellä, ja sijainti on tasapuolinen joka suuntaan. Jos maakunnan jakaa Seinäjoen kohdalta poikki, niin etelä ja pohjoispuolella on suunnilleen yhtä paljon väkeä.

Jos taas maakuntarajojen ulkopuolelle katsotaan, niin joka suunnasta on aika vähän tulijoita. Ideapark on nimenomaan eteläpohjalaisten ideapark. Siinä sen idea.

Lapuan novaparkin suunnitelmissa piirrettiin Jyväskylään asti ulottuva ympyrä. Se oli utopiaa. Ei Jyväskylästä kukaan lähde Seinäjoen ideaparkiin, samat kaupat löytyy Seppälän liikekeskuksesta.

Valtaosa asiakkaista tulee max 100km säteellä. Kaikki sen ulkopuolelta tulevat on marginaalia. Nuorgamista voi Jouni tulla kerran elämässään poikkeamaan, mutta sen varaan ei kannata laskea.

Äänestä
  • Kyllä se on ihan Sukarin Ideaparkki, siihen saakka kun myy eteenpäin (=pian). Turha siihen on mitään maakunnallisia nimiä liittää, aika moni haluaa pysyä siitä kaukana.

    Äänestä

Mahtavaa, upeeta kyllä käyp katteeksi. Miksi Lapualle ei saada mitään tälläistä?
Täällä jostain paskaputkestä väännetään vuosikaudet. Ihme jos väki muuttaa pois. Niin minäkin.

Äänestä

Jippii...Onneksi Vaasassa on toimiva lentokenttä ja kohta pääsee joka viikko hollantiinkin laivalla..hae vaan ne hampparis Ideaparkista ja saa sydäri..ny kun valtio ottaa haltuun lääkärikopterit siirtää senkin johonkin muualle..ja se ei oo parkin katolle.kauppojen ja tapahtumien City on niissä hyvä mitä se tekee..mutta eipä sillä pummilaumaa läpi vuoden elätä velka kasvaa...

Äänestä

Turhuuden monumentti.

Äänestä

Tasainen katto, mitä tapahtuu talvella kun raskas lumi peittää koko rakennelman?
Toivottavasti on paljon sankoja joihin kerätä sulava ja katon läpi tuleva vesi.

Äänestä
  • nuorissa_on_tulevaisuus

    8.11.2017 22:00
    Vesikatto vuotaa ja lämpö karkaa. Rakennuksessa olisi sisäilmaongelmia alta vuoden.

    Äänestä

Voi laps rukat, nekun ympärillä piirileikkivät.

Äänestä

Onpa Seinäjoki sovinistinen paikka

nuorissa_on_tulevaisuus

27.8.2019 4:16
Tiedätte mistä lukea lisää. 😐

Äänestä
  • 100 ajomahdollisuus edes yhdelle pikitielle,,,,valtatielle ,, Sjoelle.
    Nyt kolme pikitietä ja 80 rajoitus.
    Olisi nukkumalähiössä sitten helpompi asua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    100 ajomahdollisuus edes yhdelle pikitielle,,,,valtatielle ,, Sjoelle.
    Nyt kolme pikitietä ja 80 rajoitus.
    Olisi nukkumalähiössä sitten helpompi asua.

    Seinänen on kipiä paikka, ei lapualta kukaan siinne käy

    Äänestä

Minä haen ilmaisen muoviämpärin. Muuta en ideaparkista ostakkaan
Tehkää muukin maakunnan väki niin. Ostakaa oman pitäjän kaupoista. Niin takaatte oman kunnan palvelut. Ja samalla ilmasto säästyy, kun ei ajella turhia matkoja seinäjoelle

Äänestä
  • Ei sun muoviämpäristäs oo asiat kiinni. Minä käyn joka päivä Lapualta Seinäjoella töis. Ei mun työpaikka siirry Lapualle, vaikka kuinka ostelis asiat Lapuvalta. Minä ainakin ostan sieltä mistä kulloinkin sattuu huvittamaan. Mulle sillä asialla ei ole mitään merkitystä.

    Äänestä

Minä ostan kaiken lähikaupastani. Se on puolen km.n päässä, jonne poljen fillarilla.

Äänestä
  • Pakko on Eunukin mennä pyörällä kauppaansa, kun ei ole ajokorttia eikä autoa.
    Valtatielle pyöräilevä Eunukki olisi huvittava näky.
    Muuten Suomi on vapaa maa, kukin ostakoon mistä haluaa.

    Äänestä

  • Mäkin säästä bentsiinis ja käyn aina lähimmäs kaupas, lapuallamme on näin rauhalista pyörätää aina tarvittavissa kauppaliikeissä ja käväistä samalla kaffellakin.

    Äänestä

  • Kukaan sua mulukku ei kaffelle halua. Haiset paskalle,

    Äänestä

Näin Lapualla-
-Hurmaavan riemun tunne täyttää mielen, kun kesäaamuna istuu pohjolan kukkanurmella.
-Niin tärkeää osaa näyttelee kasvikunta ihmisten elämässä, että he ovat alkaneet kutsua sitä "luonnoksi". Kun pieni ihmisryhmä on vetäytynyt pois meluisasta kaupunkielämästä tai tiiviisti rakennetusta maalaiskylästä metsään, niityn reunaan, järven rantaan tai jylhään kivilouhikkoon, niin huomauttaa joku joukosta: "Nyt saadaan olla luonnonhelmassa."

Äänestä
  • Aloittaja

    Kukkanurmi kivipyramidien ympäriltä vedettiin tylsän sileäksi. Nyt sopisi talven tulla, vaan tulleeko tuota enää lainkaan, kun ihminen ahneuksissaan on valjastanut kaikki rahtilaivat ja lentokoneetkin tuomaan Kiinasta hyödytöntä krääsää ja pilannut ilmakehän peruuttamattomasti?

    Ei auta ostella lähikaupasta, kun kaikkien tavaroiden pohjassa lukee "Made in China". 🤯

    Äänestä

  • Kyllä lapua on hyvä muutopaikka, elämisen kehto voisin sanoa.

    Mikä meille todella on rakasta – runollinen piirre, sävelmä, maisema, tuoksu – sen me omistamme. Runon sanat "sen omaks hälle hehkuvan sydämen lämpö antoi" ovat sananmukaisesti tosia.

    Äänestä

  • nuorissa_on_tulevaisuus kirjoitti:

    Kukkanurmi kivipyramidien ympäriltä vedettiin tylsän sileäksi. Nyt sopisi talven tulla, vaan tulleeko tuota enää lainkaan, kun ihminen ahneuksissaan on valjastanut kaikki rahtilaivat ja lentokoneetkin tuomaan Kiinasta hyödytöntä krääsää ja pilannut ilmakehän peruuttamattomasti?

    Ei auta ostella lähikaupasta, kun kaikkien tavaroiden pohjassa lukee "Made in China". 🤯

    Ostan eBay.de, made in germany tuotteita. Pontikkapannut Puolasta, sama sivusto. Ei Ideaparkille.

    Äänestä

Ideaparkista tulee kiinalaisen krääsän pesä.
Te, jotka olette huolissanne ilmastosta, älkää menkö Ideaparkkiin.

Äänestä

Turha juttu. Miksi siitä tehtiin laatikkomainen tasakattotalo? Vesivahinkoa pukkaa tulevaisuudessa.

Äänestä

Pompivat -kuin pienet tenavat lelujensa ympärillä hu huu

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


nuorissa_on_tulevaisuus kirjoitti:

Tässä hienoa ilmakuvaa eiliseltä. Kiitos kuvaajalle, kun laittoi kaikkien iloksi nettiin. 🤗

Oli se vaan hyvä, että tehtiin Seinäjoelle eikä Lapualle, koska Lapualle olisi tullut paljon, paljon pienempi. 👌

https://www.youtube.com/watch?v=oDiuciXDecY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3tXBV4wBzKdOtmMD18s4Gb95oabSqdBaY-jqc9eA_VTJR9HKmI-UBL5cY

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu