https://www.suomenuutiset.fi/sensuuri-kiihtyy-ville-tavio-nostaa-esiin-hatkahdyttavan-luvun-36-opposition-kansanedustajista-poliisitutkinnassa/
Suomessa ei kohta saa ilmeisesti kritisoida haittamaahanmuuttoakaan?
Suomessa ei kohta saa ilmeisesti kritisoida haittamaahanmuuttoakaan?
Vastaukset 27
Vanhimmat
Rikoslaissa on n. 500 pykälää eri rikoksista, tai rikosten törkeysasteista. Niistä kaksi on käytännössä sensuuripykäliä. Kiihottaminen kansanryhmää vastaan ja sen törkeä tekomuoto. Koska niissä rikoksiksi voidaan tulkita mitä vain, niin ne estävät ja sensuroivat haitallisen maahanmuuton ja sen lieveilmiöitten ääneen arvostelemisen.
Niinpä, Niinistö otti kantaa vihapuheisiin sillä perusteella, kun ne ovat rikoslaissa rikoksiksi määrätty. Siinä sen villakoiran ydin onkin. Rikoksiksi kun voidaan määritellä lähes mitä tahansa. Mm. 1970 luvulla rikoslaista poistettiin lukuisia tekoja, jotka ennen sitä olivat rikoksia.
Kyseiset sensuuripykälät on poistettava rikolaista, tätä mm. perussuomalaiset ovat vaatineet.
Median harrastamaan itsesensuuriin ei voi rikoslain pykälin puuttua. Siihen kansalaiset voivat vaikuttaa vain jättämällä tilaamatta sellaisen lehden, jonka sensuurilinjasta eivät pidä. Tosin pahin on Yle, mutta sen asioihin voi vaikuttaa vain äänestämällä.
On luonnollista, että jos tekee rikoksia niin poliisi tutkii.
Niinpä. MUTTA ketkä tekevät ne lait, joiden mukaan rikos määritellään?
Niinpä niin. Suomesswa ne tekevät suomalaisvastainen valtaeliitti!
Oikeus- ja poliisilaitosta käytetään vain tämän härskin epädemokraattisen elitokratiamme kätyreinä.
On helppo heitellä tuollaisia kliseitä, mutta paljon vaikeampaa on tajuta asioiden todelliset taustat ja syyt!
Mutta se ei ole luonnollista, jos poliisi tutkii oikeanlaista kritisointia esimerkiksi haittamaahanmuuttajista ja matujen Suomessa tekemistä lastenraiskausrikoksista.
Vihervasemmisto sekä muu poliittinen mätä eliitti vaan haluaa raivata vastustajat pois unelmansa tieltä. Mistään muusta ei ole kysymys. Niin ja tämän hulluuden aloitti edellinen hallitus, ja tämä nykyinen jatkaa kahta kauheammalla innolla.
Mikä tahansa asia voidaan mielivaltaisesti määritellä rikokseksi, jos sille päälle satutaan. Vihervasurit ovat nyt onnensa kukkuloilla kiusaamassa isänmaallisia. Heiltä ei mielivaltaa puutu.
Suomessa leukojaan aukovat on suurempi uhka kuin terroristit ja raiskaajat, niinhän on hallitus ja myös presidenttimme joka on täys vellihousi kommentoinut. Suomessa ei saa sanoa enää mielipidettä siis ainakaan perussuomalaiset ja heitä kannattavat yli puolimiljoonaa suomalaista, kaikuille muille se on sallittua.
Juuri näin. Entisessä Neuvostoliitossa oli vankileirien saaristo, missä oli ehkä miljoonia vankeja. Rikollisten lisäksi siellä oli runsaasti poliittisia vankeja, joitten ainoa rikos oli kommunistieliitin vastainen mielipide. Heitä kutsuttiin kansanvihollisiksi.
Suomessa tuomitaan myös mielipiteistään ihmisiä, heitä ei sanota kansanvihollisiksi vaan kiihottajiksi, mutta periaate on sama.
Enää ei uskalla sanoa edes, että laivassa on perämies. Jottei joudu sensuroiduksi, on uskottava, että laivassa on perähenkilö.
Saako mitään vääryyttä kritisoida? Onko kaikka vain nieltävä mitä punikit esittää ja tekee. Eikö se ole demokratian vastaista? Tiedätkö että punaisille ihmisille ei oma maa ja kansa ole ikinä merkinnyt mitään? Nämä oli kysymyksiä sinulle joka kirjoitit 10:13.
Vastaan itse. En luota siihen että suvakki asiallista vastausta antaisi.
Ei ole demokratiasta tietoakaan silloin kun ihmiset eivät saa esittää eriävää mielipidettään. Älkää kiemurrelko, nyt puututaan jo mielipiteisiin eikä mihinkään vihaiseen puheeseen sinänsä. Tämä touhu vastaa sata prosenttisesti neukkulan touhua ja onhan neukku eu:n esikuva.
Punikit tietävät, että kun jotain asiaa tarpeeksi kauan toistaa, eikä muuta kantaansa, niin lopulta se hyväksytään. Se muuttuu todeksi. Sitä kutsutaan aivopesuksi. Näin on käynyt maahanmuuton, vaikka se olisi Suomelle kuinka haitallista.
Minne muuten palstalta hävisi Sebastianin videon linkki rasismikeskusteluun??? ? Sensuuriko iski?
Totta kai saa kritisoida.
Jotenkin vaan hirveän hankalaa tietyn puolueen edustajille kritisoida ongelmia järkevästi. Jostain syystä joillakuilla on hirveä hinku rikkoa lakia ja meuhkata. Ehkä se on se perinteinen lusikka - kauha -ongelma.
Olen kerrankin Rotan kanssa samaa mieltä. Anarkistit, äärivasurit ja antifa-sakki keskittyvät vain väkivaltaiseen meuhkaamiseen.
Juuri näin.
Mutta jostain syystä eivät riko lakia sitä tehdessään. Lusikka?
Höpö höpö. Lusikka on tuttu väline antifalla sytkärin kera. Ehkä itsellesikin.
Vai eivät riko...pyöränlukkojäbä-Tampereen paukkupommiporukka vaikka.
Kumisilmä nyrkit pystyssä poliisiautossa.
Hevostenhakkaajat, näyteikkunoiden rikkojat, soyboy kimpussa. Oos jo siellä hurskastelematta. Oliko linja-autopalojen takana Takkuvarisverkosto? Vai eivät riko lakia. Hurskastelua tuo juttusi.
Rotalle annettu pipetillä. Lusikka liian isokokoinen asiaan.
Ja silti lähinnä yhden puolueen edustajilla on ongelmia. Miksi?
Oletko ihan tosissasi noin autistinen?
The rat=Mokka Kuppa
Sensuuri keskittyy stt:lle
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/stt-alkaa-moderoida-uutissivustojen-kommenttipalstoja-ilta-sanomat-ensimmainen-asiakas/7592318#gs.a501d2
Suomessa saa sanoa mitä tahansa kunhan se myötäilee haittamaahanmuuttoa ja puolustelee sitä kaikin puolin, jos olet kriittinen heiluu rasismikortti ilman perusteluja. Ihmisillä on oikeus ilmaista mielipiteensä sehän kuuluu myös hallituksemme mainitsemiin ihmisoikeuksiin. Käytäntö ei vaan toimi. Samoin ärsyttää Rinteen mainostama oikeusvaltio periaate, mikä ihmje se on, suomessa ei tunneta käsitettä kaikki saman arvoisia lain edessä. Rattijuopot ja raiskaajatkin vapautuu rikoksista tuosta vaan joten turha puhua demokratiasta tai oikeusvaltiosta.
Vanha juttu jo.
Kantasuomalaisten tekemistä rikoksista huudetaan jo nimien ja kuvien kera uutisvälineissä, mutta mamujen tekemiä rikoksista ei enää nimiä julkaista, eikä varsinkaan kuvia.
Tuo artikkeli liittyy ketjun aiheeseen:
https://beta.oikeamedia.com/o1-123306
Sensuuri iski taas
https://www.suomenuutiset.fi/muslimiyhteiso-kritisoi-mtvn-uutistoimitus-taipui-rikosuutinen-sensuroitiin/