Putinin tapailu vain vaikeuttaa Ukrainan kriisin ratkaisua. Venäjän valtamedia kun antaa kuvan, että Niinistö kannattaa Venäjän politiikkaa ja haluaa siksi tapailla Putinia.
Tämä rohkaisee Venäjää pyrkimään samanlaiseen suhteeseen muidenkin EU maiden johtajien kanssa.
Niinistö haluaa vain tietää mitä Putin ajattelee ettei Suomea yllätettäisi kuten Ukraina yllätettiin Krimillä. Mutta Venäjän valtamedia ei tätä kerro.
Tämä rohkaisee Venäjää pyrkimään samanlaiseen suhteeseen muidenkin EU maiden johtajien kanssa.
Niinistö haluaa vain tietää mitä Putin ajattelee ettei Suomea yllätettäisi kuten Ukraina yllätettiin Krimillä. Mutta Venäjän valtamedia ei tätä kerro.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sananlaskuhan sanoo, että tie helvettiin on kivetty hyvillä aikomuksilla.
Presidentti Niinistö ja Ulkoministeri Haavisto ovat vain päättäneet ottaa järjen käteensä Suomen suhteessa Venäjään.
Stubbilais-Kataislainen avoin vittuilu on jo mennyttä aikaa, kun enää porvarien lahtarihallitus ei ole enää vallankahvassa.
Naapurille kannattaa antaa viesti, että uudet, rauhantahtoiset tuulet puhaltavat jälleen Pohojolassa.
Niinistöllä hyvä tarkoitus ja Putinin tapailu vain vauhdittaa Ukrainan kriisin ratkaisua.
Ongelma vain ei ole mihinkään poistunut. Niinkauan kuin Venäjä miehittää vieraanmaan alueita, ratkaisua ei ole näköpiirissä. Putinia voi aina tavata, mutta länsi ei peräänny oikeudenmukaisista tavoitteistaan, miehitysjoukot pois ja Krim oikealle omistajalle.
Sainko minä oikean käsityksen että sinä olet näin päättänyt.
No turhia ovat sitten neuvottelut.
Niinistö vain päivitti Putten aivoimplantin Putten vartalon aukon kautta.
Kohta Venäjä palauttaa Krimin.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/37216cee-479c-4247-aaa2-a330e9cb1a68
Chapovskyi arvioi, että Venäjä valmistelee aggressiota Ukrainaan koko ajan, koska Ukrainan rajan pintaan ilmestyy jatkuvasti lisää uutta sotakalustoa.
Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Arkady Moshes vastikään kirjoitti kommenttipuheenvuorossaan, että ”riski menettää Venäjän kaasutoimitukset kokonaan kasvaa sen jälkeen, kun Turkstream ja Nord Stream 2 -kaasuputket ovat otettu käyttöön. Tällöin ympyrä sulkeutuu. Siitä hetkestä lähtien Venäjän on mahdollista ryhtyä laajamittaiseen konfliktiin Ukrainan alueella vaarantamatta kaasutoimituksiaan Eurooppaan”.
Chapovskyi yhtyy Moshesin arvioon. Hän sanoo, että kaasuputken valmistuminen saattaa hyvinkin toimia laukaisijana sodan eskaloitumisen suhteen.
Venäjä ei halua mitään rauhanomaista ratkaisua niin kauan kun sille ei panna kovaa kovaa vastaan.
Venäjällähän voisi heti olla hyvät suhteet kaikkiin naapurimaihinsa jos Venäjän niin päättäisi.
Venäjä itse on eristänyt itsensä uhkailu ja voimapolitiikallaan.
Kävi juuri niin kuin avauksessani sanoin. Venäjän media antaa kuvan että Niinistö kannattaisi Venäjän politiikkaa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006238572.html
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö sai kokea Ukrainassa omakohtaisesti, kuinka venäläinen valeuutinen syntyy ja leviää
”Venäjää vastaan säädetyt talouspakotteet ovat osoittautuneet täysin tehottomiksi. Ne eivät ole romuttaneet Venäjän taloutta eivätkä muuttaneet Moskovan politiikkaa, joten pakotteiden jatkamisen sijaan Euroopan on nyt siirryttävä dialogiin Venäjän kanssa.”
Tässä on tiivistetysti se viesti, jonka tasavallan presidentti Sauli Niinistö välitti Venäjän median mukaan perjantaina Ukrainassa puhuessaan arvovaltaisessa Yalta European Strategy -konferenssissa.
Venäjän tiedotusvälineiden mukaan Niinistö tyrmäsi myös selvin sanoin Ukrainan uuden presidentin Volodymyr Zelenskyin vaatimukset, joiden mukaan Euroopan pitäisi jatkaa Venäjän vastaisia pakotteita Krimin valtauksen ja Itä-Ukrainan sodan vuoksi.
Niinistö vaikutti selvästi yllättyneeltä siitä, kuinka hänen sanansa oli tulkittu.
Niinistön mukaan Suomen sitoutumisesta pakotteisiin ei pitäisi olla mitään epäselvyyttä.
– Tämä on aika selkeä asia, eikä siitä pitäisi vallita minkään näköistä väärinkäsitystä. Jos sellaista on, se on vähän tahallista, Niinistö korosti.
Huhtikuussa Pietarin Arktisessa foorumissa Niinistö muotoili Suomen pakotekannan erittäin selkeästi ja vieläpä niin, myös Vladimir Putin oli kuulemassa sen suuren yleisön edessä.
– Pakotteet on otettu käyttöön Venäjän käyttäytymisen takia. Jos ne syyt eivät poistu, pakotteet jäävät voimaan, Niinistö paalutti tuolloin.
Eikö Niinistö huomaa minkälaisena "hyödyllisenä idioottina" Venäjä häntä pitää. Edessäpäin ollaan niin ystävää mutta puukotetaan selkään.
Kuten Sandarmohin historian väärennös ja Niinistön sanomisten vääristely.
"vähän tahallista" Täysin harkittua paremminkin.
Venäjällä kaikesta valehdellaan. Turha olettaa että Suomen kanssa toimittaessa painettaisiin rehellisyysnappia.
Ei sellaista nappia ole.
Venäläinen sananlasku kertoo, että Venäjällä vauva oppii valehtelemaan ennenkuin puhumaan.
Sauli Niinistö aloitti presidentti Volodymyr Zelenskyin tapaamisen torstaina 12.9.2019 tervehtimällä kunniakomppaniaa Mariinski-palatsin edustalla sanoen: ”Slava Ukraini!” (”Kunnia Ukrainalle!”)
Lännen tukemat ja pahamaineiset Ukrainan nationalistijoukot, Azov, Dnepr, Donbass sekä muut ”kansalliskaartin” palkkasotilasyksiköt ovat hyökätessään Itä-Ukrainan venäläisalueille Maidan-vallankaappauksen jälkeen mylvineet tätä järkyttävän trauman aiheuttanutta ”Slava Ukraine!” -taisteluhuutoa niin kauhistuttavin seurauksin, että venäläiset hätkähtävät sitä provokaationa.
Onkin vaikea keksiä epädiplomaattisempaa aloitusta valtiovierailulle
”Azov, Dnepr, Donbass sekä muut ”kansalliskaartin” palkkasotilasyksiköt ovat hyökätessään Itä-Ukrainan venäläisalueille Maidan-vallankaappauksen jälkeen mylvineet tätä järkyttävän trauman aiheuttanutta ”Slava Ukraine!” -taisteluhuutoa niin kauhistuttavin seurauksin, että venäläiset hätkähtävät sitä provokaationa.”
Jos ja kun joku taistelee oman maansa puolustamiseksi niin väitätkö, että ’Slava Ukrainii’ huuto on kv. provokaatio kun taas venäläisen ’vapaaehtoisen’ alueella kiekaisema ’Slava Russki’ ei sitä ole? MITÄ hän tekee vieraassa maassa?
Sauli Niinistö teki jälleen selväksi Suurlähettiläspäivillä: Hän vastustaa Suomen perustuslaillista itsenäisyyttä ja liittoutumattomuutta
Sekoitat kaksi eri asiaa?
Ei kansallinen itsenäisyys ole ristiriidassa liittoutumisen kanssa!?