Pyhäpäiviä siirretään viikonloppuihin, töistä ei saa sairaslomaa, vaikka psyykkinen pahoinvointi olisi suurta, terveydenhuollosta ja sosiaalitoimesta säästetään terveyden ja hyvinvoinnin kustannuksella, yritykset hamuavat halpatyövoimaa ja maksavat palkkoja, joilla ei tule toimeen, työttömiä kyykytetään ja tukia evätään kummallisista sysitä. Tömmöiseksi on mennyt hyvinvointivaltio ja entinen maailman paras maa.
Työttömiä ei palkata, vaan maksetaan työttömyysturvaa jos jaksetaan, vaikka valtiolle olisi edullisempaa kouluttaa työttömiä uudelle alalle tai antaa täydennyskoulutusta ja auttaa työllistymisessä. Sen sijaan otetaan halpatyövomaa ja pidetään nykyiset työttömät työttöminä ja maksetaan lisäksi sosiaaliturvaa muualta tuleville matalapalkkaisille. Halpatyövoiman tuonnilla ja työttömien työttömänä pitämisellä kasvatetaan julkisia menoja syystä, että suuryritysten omistajat ja muut rikkaat hyväveli-verkostossa saisivat lisää osinkoja ja palkkioita, kun yritysten henkilöstökulut pienenevät.
Rahasta ja työnteosta on tehty epäjumalia
Anonyymi
0
123
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1225585
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954821Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404774Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682235- 1222126
- 1081827
- 2561577
- 3731328
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591161- 2241150