SF6-kaasua käytetään eristeenä esimerkiksi tuulivoimaloissa

Anonyymi

Se siitä tuulivoimaloiden "vihreästä" energiasta!
Kansalaisille tätä vihreää energiaa tyrkytetään ovista ja ikkunoista, miksi???!
Tuulivoimaloissa käytettävä SF6-eriste on 23 500 kertaa hiilidioksidia pahempi kasvihuonekaasu, ja sen päästöt lisääntyvät nopeasti, syynä vihreä energia!
Ihmettelen että myydään vihreänä energiana, vaikka sen tuotannosta syntyy kasvihuonekaasuja rutkasti!

SF6 on sellainen veijari että pysyy ilmakehässä jopa 1000 vuotta!

Ei kyllä tarvitse ihmetellä ilmastonmuutosta yhtään, kun tätä myrkkyä käytetään sumeilematta!

12

208

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulevaisuudessa tuulivoimalat ja aurinkopaneelit ovat ongelmajätettä.

      • Anonyymi

        Kuten myös käytetty uraani, mikä on ilmeisesti täysin vaaraton, ainakin tuuli- ja aurinkovoimaan verrattuna.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuten myös käytetty uraani, mikä on ilmeisesti täysin vaaraton, ainakin tuuli- ja aurinkovoimaan verrattuna.

        uraani säilötään peruskallioon jossa siitä ei ole ongelmaa,minne vihervasemmiston voisi laittaa että muut ihmiset saisivat elää ongelmitta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuten myös käytetty uraani, mikä on ilmeisesti täysin vaaraton, ainakin tuuli- ja aurinkovoimaan verrattuna.

        CARBON POLLUTION

        With climate change, hotter temperatures have been evaporating more moisture off the landscape and leaving less flowing in the river and its tributaries. Scientists describe it as a “megadrought” and one that, unlike the long droughts of the past, is being amplified by carbon pollution and the heating of the planet.
        ( https://eu.usatoday.com/in-depth/news/nation/2021/06/06/hoover-dam-drought-water-levels-lake-mead/5291323001/ )

        Epäilen, että meiltä SALATAAN yhtä sun toista, tässä massiivisessa ihmisen itsensä aiheuttamassa ekokatastrofissa, jonka johtava voima on loputon, kapitalistinen "KASVU-AJATTELU". No, kasvua on, ympäristötuhoissa...

        Nyt markettiin ostoksille, vaikka hankkimaan hyttystappajaa, tai osallistumaan aito-radion kilpailuun, jossa sellainen on palkintona....


      • Anonyymi

        Rikki-heksa- fluoridi on sähkönjakelussa yleisesti käytetty eristävä kaasu.
        SF6 kaasua on lähes kaikilla sähköasemilla.
        Katkaisijassa jolla sähkövirtoja kytketään ja katkaistaan on sisällä kyseistä kaasua.

        Tuulivoiman kanssa sillä ei sinänsä ole mitään tekemistä.
        Kaikki töpselisähkö, autonlataussähkö on SF6 kaasulla saastutettua.
        Olkoon kyseessä aurinkosähkö, tuulisähkö, vesivoima, ydinsähkö, hiilivoima, maakasusähkö, kaikki tulevat SF6 saastaisten katkaisijoiden läpi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rikki-heksa- fluoridi on sähkönjakelussa yleisesti käytetty eristävä kaasu.
        SF6 kaasua on lähes kaikilla sähköasemilla.
        Katkaisijassa jolla sähkövirtoja kytketään ja katkaistaan on sisällä kyseistä kaasua.

        Tuulivoiman kanssa sillä ei sinänsä ole mitään tekemistä.
        Kaikki töpselisähkö, autonlataussähkö on SF6 kaasulla saastutettua.
        Olkoon kyseessä aurinkosähkö, tuulisähkö, vesivoima, ydinsähkö, hiilivoima, maakasusähkö, kaikki tulevat SF6 saastaisten katkaisijoiden läpi.

        Mutta sitä ei näy ja kaikki uskovat sähkön puhdistavan maailman, vaikka todellisuus on aivan toinen.
        Vasta tulevaisuus näyttää, että mennään ojasta allikkoon, kun siirrytään puhtaaseen sähköenergiaan.


    • Anonyymi

      vihervasemmisto totuttuun tapaan jakanut osatotuuksia asiasta ja jättänyt näkemyksiinsä sopimattomat kohdat mainitsematta,ihmetellä pitää miten hyväuskoiset yhä edelleen kannattavat vihervasemmistoa.

    • Anonyymi

      Kaikki tuulivoimaloiden haitoiksi luetellut haitat ovat ns. noseboilmiöitä: kielteiset odotukset tuottavat haitallisia terveysvaikutuksia!

      Persut Suomessa oireilevat muita yleisimmin, sillä pelkkä uskomuskin voi sairastuttaa. Persuilla on HUOMATTAVASTI enemmän uskomuksia kuin faktaan perustuvaa tietoa!

      Uskomus sairastuttaa ja siitä syntyy psykofyysinen kierre, joka pahentuessaan voi johtaa täydelliseen invalidisoitumiseen, kuten olemme usean persun kohdalla saaneet havaita!

      • Anonyymi

        vihervasemmiston harhaisuus sairastuttaa kaikki muutkin.


    • Anonyymi

      Äänestäkää vaihtoehtoa. Ainakin itse olen kurkkuani myöten täynnä tätä vihreää siirtymää, joka haiskahtaa pelkältä tulonsiirrolta ja omaisuuden uusjaolta.

    • Anonyymi

      Eurorahan painaminen pitäisi lopettaa. Ei ole oikein että rahaa painetaan nyt ennennäkemättömiä määriä ilmastopolitiikan vuoksi joka peitetään koronan jälkeiseen toimiin joka on taas seurausta yleismailmallisesta taantumasta.
      Tuulimyllyjä rakennetaan jotta saadaan työtä mutta mitenkä on 25-vuoden kuluttua kun niitä pitää uusia. Energiasähkön hinta tulee nousemaan joka on nyt jo huomattu vaikka tuulimyllyt eivät ole tulleet elinkaarensa päähän. Vihreäenergia tulee kalliiksi kun akkuteollisuudessa kaivetaan yhä suurempia kaivoksia ja ongelmajätettä tulee yhä enämpi. Tähän euroopassa rahanapaino koneet on nyt valjastettu ja rahaa jaetaan nyt jokaiselle joka vähänkin inisee vaikeuttaaan tai osaa käyttää vihreää arvoja kun hakee eu.n vihreän löysäärahaa markkinoilta.

    • Anonyymi

      Siis äly hoi! Kaikissa sähköympäristöissä käytetään ST6-eristekaasua ei pelkästään tuulivoimaloissa!
      Kukahan tutkisi kuinka paljon tuota kaasua vapautuu suomen sähköverkostoista ja selvittäisi kumpi on ilmastolle vaarallisempaa sähkö vai muut energiat vaikkapa autoilussa

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      461
      2775
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2615
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      267
      1575
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1174
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      440
      1121
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1088
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      960
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      928
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      879
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      875
    Aihe