Osa-aikajumala?

Anonyymi

Mahtaako Jumalaan enää valvoa 24/7 maailman asioita, kun pahaa tapahtuu niin paljon? Luulisin, että hän on vähentänyt reilusti työtuntejaan....

7

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jumala oli jeesuksen mielikuvituksen tuotos.

    • Anonyymi

      Kolminaisuudesta on jäljellä enää pyhä henki, joka asustaa taivaissa ja toisinaan sukeltaa esim. BB-talon Villeen.

      Jeesus asui taivaissa ylösnousemuksensa jälkeen n. 1000 vuoden ajan, sen jälkeen matkusti ajassa taaksepäin aikojen alkuun ja loi maailman ja myöhemmin hedelmöitti Marian, ja taivaanisänä asusti itsensä eli Jeesuksen rinnalla taivaissa, mutta vuoden 1500 aikoihin matkusti ajassa taaksepäin ja ryhtyi pyhäksi hengeksi.

      Taivaissa aluksi siis oli pelkkä Jumala, ylösnousemuksen jälkeen kolminainen Jumala, 1000 vuoden päästä enää Jumala ja pyhä henki, nykyisin jäljellä on pelkkä pyhä henki joka pysyy taivaissa ikuisesti, mutta on silti sama olio kuin Jeesus ja taivaanisä.

    • Anonyymi

      > Mahtaako Jumalaan enää valvoa 24/7 maailman asioita, kun pahaa tapahtuu niin paljon?

      Toisaalta, jos kaikki on jo tiedossa jo alussa, ei välttämättä tarvii valvoa. Raamatun kautta meillekin asiat on jo tiedossa. Ny näyttää, että ollaan menossa tässä vaiheessa:

      "Ja sentähden, että laittomuus pääsee valtaan, kylmenee useimpien rakkaus."
      Matt. 24:12

    • Anonyymi

      Jos olen oikein ymmärtänyt, niin ihmisten tekemä paha johtuu tosiaan siitä, että meillä on vapaa tahto. Ja koska vapaassa tahdossa tuppaa tulemaan ahneutta, kateutta, vihaa ja muuta ***kaa, ei ihme että maailma on tällainen. Ja jos maailma olisi täydellinen, ihminen ei olisi nykyisenkaltainen, vaan meidän pitäisi kai olla robotteja, joita jumala ohjailisi? Luonnonmullistuksiin, sairauksiin jne. sanoisin, että mihinkäpä ihminen Jumalaa tartteis, jos kaikki menis koko ajan kivasti. Ainakin minulla Jumala on enemmän mielessä pahoina päivinä kuin hyvinä.

      • Anonyymi

        Raamatun mukaan ei johdu. Vapaan tahdon oppi on Raamatun ulkopuolista filosofointia.
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/16067598/ratkaisukristillisyyden-vaaryys

        Roomalaiskirje:
        9:15 Sillä Moosekselle hän sanoo: "Minä olen armollinen, kenelle olen armollinen, ja armahdan, ketä armahdan."
        9:16 Niin se ei siis ole sen vallassa, joka tahtoo, eikä sen, joka juoksee, vaan Jumalan, joka on armollinen.

        Roomalaiskirje:
        11:32 Sillä Jumala on sulkenut kaikki tottelemattomuuteen, että hän kaikkia armahtaisi.


    • Anonyymi

      Matteuksen evankeliumi:
      28:18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.

      1.Johanneksen kirje:
      5:19 Me tiedämme, että olemme Jumalasta, ja koko maailma on pahan vallassa.

      • Anonyymi

        Minä uskon enkeleiden olemassa oloon, se riittää lohdukseksi tässä maailmassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2993
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      48
      2618
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2255
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2158
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1966
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1732
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1507
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1320
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    Aihe