Osa-aikajumala?

Anonyymi

Mahtaako Jumalaan enää valvoa 24/7 maailman asioita, kun pahaa tapahtuu niin paljon? Luulisin, että hän on vähentänyt reilusti työtuntejaan....

7

205

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jumala oli jeesuksen mielikuvituksen tuotos.

    • Anonyymi

      Kolminaisuudesta on jäljellä enää pyhä henki, joka asustaa taivaissa ja toisinaan sukeltaa esim. BB-talon Villeen.

      Jeesus asui taivaissa ylösnousemuksensa jälkeen n. 1000 vuoden ajan, sen jälkeen matkusti ajassa taaksepäin aikojen alkuun ja loi maailman ja myöhemmin hedelmöitti Marian, ja taivaanisänä asusti itsensä eli Jeesuksen rinnalla taivaissa, mutta vuoden 1500 aikoihin matkusti ajassa taaksepäin ja ryhtyi pyhäksi hengeksi.

      Taivaissa aluksi siis oli pelkkä Jumala, ylösnousemuksen jälkeen kolminainen Jumala, 1000 vuoden päästä enää Jumala ja pyhä henki, nykyisin jäljellä on pelkkä pyhä henki joka pysyy taivaissa ikuisesti, mutta on silti sama olio kuin Jeesus ja taivaanisä.

    • Anonyymi

      > Mahtaako Jumalaan enää valvoa 24/7 maailman asioita, kun pahaa tapahtuu niin paljon?

      Toisaalta, jos kaikki on jo tiedossa jo alussa, ei välttämättä tarvii valvoa. Raamatun kautta meillekin asiat on jo tiedossa. Ny näyttää, että ollaan menossa tässä vaiheessa:

      "Ja sentähden, että laittomuus pääsee valtaan, kylmenee useimpien rakkaus."
      Matt. 24:12

    • Anonyymi

      Jos olen oikein ymmärtänyt, niin ihmisten tekemä paha johtuu tosiaan siitä, että meillä on vapaa tahto. Ja koska vapaassa tahdossa tuppaa tulemaan ahneutta, kateutta, vihaa ja muuta ***kaa, ei ihme että maailma on tällainen. Ja jos maailma olisi täydellinen, ihminen ei olisi nykyisenkaltainen, vaan meidän pitäisi kai olla robotteja, joita jumala ohjailisi? Luonnonmullistuksiin, sairauksiin jne. sanoisin, että mihinkäpä ihminen Jumalaa tartteis, jos kaikki menis koko ajan kivasti. Ainakin minulla Jumala on enemmän mielessä pahoina päivinä kuin hyvinä.

      • Anonyymi

        Raamatun mukaan ei johdu. Vapaan tahdon oppi on Raamatun ulkopuolista filosofointia.
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/16067598/ratkaisukristillisyyden-vaaryys

        Roomalaiskirje:
        9:15 Sillä Moosekselle hän sanoo: "Minä olen armollinen, kenelle olen armollinen, ja armahdan, ketä armahdan."
        9:16 Niin se ei siis ole sen vallassa, joka tahtoo, eikä sen, joka juoksee, vaan Jumalan, joka on armollinen.

        Roomalaiskirje:
        11:32 Sillä Jumala on sulkenut kaikki tottelemattomuuteen, että hän kaikkia armahtaisi.


    • Anonyymi

      Matteuksen evankeliumi:
      28:18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.

      1.Johanneksen kirje:
      5:19 Me tiedämme, että olemme Jumalasta, ja koko maailma on pahan vallassa.

      • Anonyymi

        Minä uskon enkeleiden olemassa oloon, se riittää lohdukseksi tässä maailmassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      55
      1022
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1004
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      852
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      786
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      55
      774
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      659
    8. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      50
      638
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    11. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    14. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      13
      570
    15. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      558
    16. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      555
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      548
    18. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      120
      536
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      515
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      9
      513
    Aihe