Osuuspankin kirjautumismuutos

Osuuspankin asiakaspalvelu on ruuhkautunut. Syynä kirjautumiseen tehty muutos, jossa asiakkaan täytyy syöttää avainlukulistan tunnusluku. Mutta, mutta... millainen onkaan taas atk-suunnittelijan toteutus. Järjestelmä pyytää syöttämään avainlukulistan luvun xxxx. Ja moni on tehnyt työtä käskettyä ja syöttänyt tuon annetun luvun.

Ilmainen vinkki suunnittelijalle: muuta tekstiä esim. Syötä avainlukulistan sarakkeessa xxxx oleva tunnusluku.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vieläkin ruuhkautunut. En pääs hoitaa mitään asioita , kun on vanha numero siel tiedoissa. Jää lääkkeet, eläke, laskut kiitos op tiedottamisesta

Äänestä

Pari päivää sitten Osuuspankki muutti tekstiviestin tekstin muotoon "vahvista maksut availukulistan järjestysnumeroa xxx vastaavalla avainluvulla. No nyt asiakkaat ihmettelevät, että järjestysnumerosta puuttuu yksi merkki kun tunnuslukukortissa on asia esitetty etunollin neljällä numerolla.

Ei näytä olevan menevän ihan putkeen OP:n tunnistautumisen ja maksamisen muutokset.

Äänestä
  • Toimiiko homma, jos laitat itse xxx:n eteen 0:n, siis 0xxx?

    Äänestä

Eikä siinä vielä kaikki. Minun OP-Visa luottokortin saldo ei ole pitänyt paikkaansa enää yli viikkoon! Siis siellä ei näy suorittamani maksut. OP tarjosi "korjausta"..elikkä korotti "väliaikaisesti" luottorajaa. Kummaa hommaa! En aio maksaa mitään ylimääräistä OP:lle heidän itse aihettumansa sotkun takia.

Äänestä

Jumalauta minkälaisen paskatempun on osuuspankki ASIAKKAILLEEN mennyt tekemään avainlukuLISTAN kirjautumismuutoksen yhteydessä. EI SAATANA TULLUT SITTEN MUUTOKSESTA PÄÄTTÄJILLE MIELEEN, ETTÄ VANHAA PAPERISTA AVAINLUKULISTAVERSIOTA SISÄÄNKIRJAUTUMISESSA OLISI KANNATTANUT PITÄÄ SAMAAN AIKAAN RINNALLA VOIMASSA NIIN KAUAN, ETTÄ ASIAKKAAT SAAVAT TARVITTAVAT TIETONSA MUOKATTUA KUNTOON JA TOTTUVAT UUTTEEN SYSTEEMIIN.

LISÄKSI TÄSSÄ PUHELIMEEN LÄHETETTÄVÄSSÄ AVAINLUKULEIKISSÄ
HEIKENNETÄÄN PANKKITURVALLISUUTTA ERITTÄIN PALJON. NYT KUN JOLTAIN MUMMOLTA PÖLLII PUHELIMEN, NIIN KAUPAN PÄÄLLE ON KÄTEVÄ VIELÄ PÖLLIÄ MUMMULTA TILIKIN TYHJÄKSI.

Äänestä
  • Tunnusluku
    Salasana
    Avainlukulista

    Myös nuo olisi pöllittävä kännykän lisäksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tunnusluku
    Salasana
    Avainlukulista

    Myös nuo olisi pöllittävä kännykän lisäksi.

    Op-moibiilipankin kautta katoaa rahat tililtä kuin se kuuluisa pieru saharaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Osuuspankin asiakaspalvelu on ruuhkautunut. Syynä kirjautumiseen tehty muutos, jossa asiakkaan täytyy syöttää avainlukulistan tunnusluku. Mutta, mutta... millainen onkaan taas atk-suunnittelijan toteutus. Järjestelmä pyytää syöttämään avainlukulistan luvun xxxx. Ja moni on tehnyt työtä käskettyä ja syöttänyt tuon annetun luvun.

Ilmainen vinkki suunnittelijalle: muuta tekstiä esim. Syötä avainlukulistan sarakkeessa xxxx oleva tunnusluku.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu