mineraaliöljyjen paremmuus

Anonyymi

puhetta on palstalla paljon niin sanotuista öljyistä. olen sitä koulukuntaa joka näkee että mineraaliöljy on parasta koska se on alkuperäistä. synteettinen on keinotekoisesti valmistettua. hieman sama kuin joku pirkka-cola ei ole yhtä hyvää mitä aito cola jos niin sanottu vertaus sallitaan.

ongelmana on mineraaliöjyjen saatavuus nykyaikana koska kaikki menee synteettiseksi ja kalliiksi samalla.

niin sanotusta ilmastonmuutoksesta en olisi huolissani koska ilmasto on aina muuttunut. se nyt osaltaan liittyy tähän öljykeskusteluun koska myös bensa ja diese jalostetaan mineraaliöljystä.

12

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsekin uskon vahvasti mineraaliöljyjen paremmuuteen. Käytän uudessa -18 Mersussani vain 15w40 mineraaliöljyä.

    • Anonyymi

      Fordin hieno ecoboost-moottorikin toimii parhaiten 20w50 mineraaliöljyllä.

    • Anonyymi

      Folkkarilla ei voi ajaa 30 tuhatta mineraalilla?

      • Anonyymi

        Aika erikoista, kun raskaskalusto voi ajaa mineraaleilla LL ajoa jopa 100 000km jotte volkkarilla 30 000.

        Itselläni BMW530xda ja LL mineraali öljy Teboil diamont diesel ja hyvin menee noin 30 000km, ennen, kuin auto ilmoittaa haluavansa öljyn vaihdon...


    • Anonyymi

      Jos mineraali olis parempaa niin Formuloissa ajettaisiin sillä.

    • Anonyymi

      Ainut mineraaliöljy, jossa olisi jotain hyötyä verrattuna synteettisiin olisi yksiasteöljy. Mineraali moniasteöljyjen lämpimän pään viskositeetti on nostettu viskositeetti-indeksin nostajalla, joka kuluu nopeasti. Valitettavasti yksiasteöljyjä ei enää myydä kaupoissa, vaan esim. purkissa jossa lukee SAE-30 on oikeasti 10w-30, eli jos haluat etsiä vaikka 30 yksiaste mineraaliöljyn, täytyy etsiä 30-30 tai 30/30, näitä on kyllä teollisuuskäytössä edelleen niiden hyvien ominaisuuksien takia.

      Yksiasteöljyjä ei tosin kannata käyttää laitteissa, joita ei ennen käynnistystä lämmitetä täyteen käyttölämpötilaan.

    • Anonyymi

      Ford Ecoboost kone hajoaa, jos käyttää muuta kuin 0W/20 öljyä. Tuossa autossa pitää käyttää synteettistä liru öljyä.

      Nykyautoon ei saa laittaa mineraaliöljyä tai jos erehtyy laittamaan, niin ei saa enää laittaa synteettistä öljyä.

      Miksi? Mineraaliöljyssä ei ole moottoria puhdistavia aineita, joten kone karstoittuu.
      Jos käytät aina mineraaliöljyä niin kone tulee hyvin karstaiseksi mutta toimii.

      Kun mineraaliöljyn käytön jälkeen laittaakin synteettistä öljyä, niin tämän öljylaadun puhdistavat aineet irroittavat sen mineraali karstan tukkien öljykanavat ja moottori on vainaa.

      Varman valinta kaikkiin autoihin, paitsi Ford ecoboost on 0W/40 synteettinen öljy!
      Jos autossasi on jakohihna, niin kelpaa myös 5W/50, 10W/60

      Ketjukoneisiin suosittelen 0W/40 esilämmitys mahdollisuuksien mukaan ja tiuha öljynvaihto.

    • Anonyymi

      🧐🧐🧐🧐🧐🧐🧐

    • Anonyymi

      Ja mites se jakohihna vaikuttaa tuohon öljyn viskositettiin.:-DD

      • Anonyymi

        Öljy voitelee ketjua. Miksi nuo hymiöt, nauratko omalle tietämättömyydellesi?

        Ketjujen hajoaminen ei ole mitenkään harvinaista ja öljyn tehtävä on tärkeä kun puhutaan ketjun kestosta. Kun ketjukoneelle laitetaan öljyvaatimus, ketjun voitelu kaikissa tilanteissa on tärkeässä roolissa.


    • Anonyymi

      Mistäpä luulet synteettistä öljyä valmistettavan ? Sitä voidaan valmistaa vaikka perunankuorista, mutta ei valmisteta , kun on halvempaa tehdä raakaöljystä.

    • Anonyymi

      Mulla on semmonen kaiku "korvissa " että nämäkin synteetiset öljyt on täysöljystä tislattuja kuten mineraaliöljytkin mutta täydennetty monilla eri lisäaineistuksilla, Etuna esim. pidemmät vaihtovälit. Täyssynteetiset öljyt ovat menneet kehityksessä jo niin pitkälle ettei välttämättä voida enää puhua fossiilisen öljyn sivutuotteesta vaan voitelu- kitka- ja puhdistusominaisuudet on ratkaistu kemiallisesti erillaisilla muilla lisäaineistuksilla vaikka näissäkin yhtenä osatekijänä on vielä mukana erittäin moneen kertaan puhdistettu fossiilinen perusöljy ja ehkä vain edullisuutensa tähden verrattuna muihin korvaaviin kemiallisiin aineisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7495
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3987
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3520
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      2822
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2672
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2411
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2299
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2264
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1982
    Aihe