Useita vuosia on palstalla kyselty ydinvoimalle mahdollista korvaajaa Suomen sääoloissa ja vuodenaikojen vaihtuvuuden puitteissa. Mitään todellista ei löytynyt. Nyt vielä ilmastomuutoksen torjuntakin vaatii jopa lisää CO2-päästötöntä ydinvoimaa. Myös huoltovarmuus ohjaa ydinvoiman käyttöön. Useat sattumanvaraisesti toimivat sähköntuotannot tuovat ajoittain lisävoimaa.
Ydinvoiman korvaajaa ei löytynyt
9
145
Vastaukset
Saksan sähkönkulutus lienee satakertainen Suomeen verraten ja he ovat jo tehneet päätöksen ydivoimasta luopumiseen.
Suomen kääpiömäinen kulutus lienee korvattavissa hyvin helposti.
Tuosta hiilidioksidista sanoisin että se on aivan välttämätöntä elämän jatkumiselle.
Ydinvoimaloiden piiput tupruttelevat taivaille mitä lie myrkkyjä ja pilaavat lopullisesti lähivetensä.- Anonyymi
Ei ne ydinvoimaloiden piiput mitään taivaalle tuprauttele. reaktorissa tapahtuvassa fissiossa ei tule Suomessa päästöjä ilmaan. Ihmisistä suurin osa ei tiedä ydinvoimasta juuri mitään ja laukoo asiasta täysin väärää tietoa palstoille.
- Anonyymi
Olisiko sinulla väitteillesi perusteita?
Saksassahan on sähkön hinta moninkertainen Suomen sähkön hintatasoon nähden juuri siksi, että ovat luopuneet ydinvoimasta. Kun sähköä ei siksi riitä joutuvat lisäämään saastuttavien kivihiilivoimaloiden käyttöä ja rakentavat uusia hiilivoimaloita.
Tämä asia on keskusteltu tällä ja uusiutuva energia palstalla aika moneen kertaan. "nazi
18.9.2019 15:43
Tuosta hiilidioksidista sanoisin että se on aivan välttämätöntä elämän jatkumiselle.""
Tuon saman olen itse sanonut usein, ja verrannut sitä samantien ydinvoimaan:
Ydinvoima "tappaa kaiken".Anonyymi kirjoitti:
Ei ne ydinvoimaloiden piiput mitään taivaalle tuprauttele. reaktorissa tapahtuvassa fissiossa ei tule Suomessa päästöjä ilmaan. Ihmisistä suurin osa ei tiedä ydinvoimasta juuri mitään ja laukoo asiasta täysin väärää tietoa palstoille.
Juu, tämmöstä ne vaan tuprettelee:
"Suomen ydinvoimalaitoksilta ilmaan johdettavista päästöistä havaitaan vuosittain keskimäärin kymmenestä kahteenkymmeneen erilaista radioaktiivista ainetta. Yleisimmät ilmaan johdettavat päästönuklidit ovat olleet tritium, hiili-14, argon-41, kromi-51, mangaani-54, koboltti-58 ja -60, hopea-110m, antimoni-122 ja 124, jodi-131, cesium-137. Argon-41 on päästönuklidi, jota muodostuu merkittävästi vain Loviisan voimalaitoksella. Suomen ydinvoimalaitosten päästöistä on havaittu myös seuraavia radionuklideja: rauta-59, arseeni-76, bromi-82, kryptonin eri isotooppeja (-85m, -87 ja -88), niobi-95, telluuri-123m, jodin eri isotooppeja (-132, -133 ja -135), cesium-134 ja ksenonin eri isotooppeja (-133, -133m, -135, -135m ja -138)."
https://www.stuk.fi/stuk-valvoo/ydinturvallisuus/stukin-ydinturvallisuusvalvonnan-tehtavat/sateilyturvallisuuden-valvonta/radioaktiivisten-aineiden-paastot-ilmaan
Ydinvoiman osuus sähköntuotannossa koko maailmassa lienee jotain 10% luokkaa, Loput 90& on siten korvattu jollain muulla, kuten esimerkiksi uusiutuvilla energioilla.
Ydinvoima on ylivoimaisesti vaarallisin enenergiantuotantomuoto. Todennäköisesti erään Einsteinin lauma "ydinvoima tappaa käyttäjänsä" toteutuu.
Ydinvoima on jyrkässä ristiriidassa kestävän kehityksen periaatteiden kanssa. Varmaa on, että yksikään järkevä eliölaji ei tekisi niinkuin me teemme omia jälkeläisiämme kohtaan: vaarannamme TIETOISESTI heidän henkensä ja terveytensä vähintäänkin 200 000 vuodn ajan oman ahneutemme ja itsekkyytemme vuoksi.Tuossa eräs hra väitti että Saksassa sähkön hinta olisi moninkertainen Suomeen verrattuna ja sehän on valetta.
Tässä viimeisin hintavertailu:
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Electricity_price_statistics/fi
Muistakaamme että energian hintaan vaikuttavat jopa kymmenet eri tekijät.Upeat tilastot löysit, joten on jonkinlaista faktaa mistä keskustella. Niistä oli kuitenkin, ainakin minun, vaikea saada selvää. Saksan ja Suomen kotitalouksien sähkön hinnat tietysti kiinnostaisi eniten.
Saksassa kotitalouksissa on kymmeniä tuhansia sähkövarastoja, joilla mahdollistetaan "osta sähköä halvalla, kuluta kalliin sähkön aikana"-toiminto. Siitä oli iso TV-juttu ehkä noin reilu vuosi sitten: monet toiminnut on kotitalouksissa voitu automatisoida tapahtumaan sähkön hinnan muutosten mukaan (vertaa Suomen tuntisähkö, fingrid). Se ohjelma saisi tulla uudestaa, YLE.
- Anonyymi
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Electricity_price_statistics/fi
Sähkön hinta kotitalouksille;
- Saksa 0,3 euroa ( kWh
- Suomi 0,16 euroa/kWh
Saksassa kotitaloudet maksavat 2-kertaista hintaa Suomeen verrattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M317024Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1073775Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453743KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501951Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331830Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e401817Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn271266- 771243
Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj291161Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61146