.
Tällä kohdin on syytä palata lähihistoriaan ja YK' n yleiskokoukseen 2003, jolloin USA' n ulkoministeri Colin Powell kertoi (todennäköisesti esimiehensä - US-presidentti George Bush nuoremman käskystä muunneltua todistetotuutta Irakin joukkotuhoaseista - todisteita esiteltiin konkreettisella tavalla ja satelliittikuvin ...
... myöhemmin, kun US oli hyökännyt Irakiin - saamatta mitään YK-valtuutusta - kävi ilmi, että Powellin todisteet olivat tekaistuja suurelta osin, eivätkä satelliittikuvatkaan kertoneet juuri mitään todellisista todisteista. Colin Powell on katunut myöhemmin puheitaan -kertoen sen ulkoministerikautensa jälkeen. Nuorempi Bush oli halunnut oman sotansa - isänsä jatkeeksi - ikään kuin isän ja pojan nimeen.
Entä nyt, kun US-presidentti Donald Trump oli peruuttanut annetun hyökkäyskäskyn (mitä ilmeisimmin käskyä oli ehdoteltu potkut saaneen turvallisuusneuvontajana John Boltonin toimesta) - ja ehkä Iraniin hyökkäysperuutuksen valistuneesti arvaten oli ehdottanut USA' n epävirallinen Israelin yhteyksien hyväntahdon lähettiläs - vävypoika Jared Kushner.
Mutta nuo todisteet ja "todisteet" - nyt viisautena on oivallettu sälyttää todistamisen vastuu ja siitä syntyvä maine saudeille - olihan isku tehty juuri Saudi-Arabiaan. Tosin US' n ulkoministeri Mike Pompeo on vakuutellut jo nyt Iranin syyllisyyttä ja US-puolustusministeri on väläytellyt jo iskun olevan paperille piirretty - ehkä Stuxnet-toisinto.
Niin US CIA ja Israelin Mossad iskivät cyberhyökkäyksellä Iraniin jo vuosia sitten - oliko se harjoittelua, mutta niin tai näin - levisi laajalle, ja ennen kaikkea tuhosi Iranin valtion ydintutkimuskeskuksen ultrasentrifugit - oliko oikein tai väärin, niin tuo cyber nimikoidaan jo de facto CIA' n ja Mossadin piikkiin.
Entä nyt tuo drone- ja "risteilyohjus"iskut saudien oleellisiin öljynjalostamoihin ja US-toimitteiset Patriot-ohjustorjuntajärjestelmät eivät toimineet - olivatko kytketty pois päältä - herää vakaa kysymys.
Niin tai näin, nyt ollaan liekkien kohdilla bensakanisterien kanssa. Iran on aivan eri vastus kuin Irak. Irakilla ei ollut vuonna 2003 kavereita - Iranilla saattaa olla - ainakin EU, Kiina ja Venäjä ylläpitävät edelleen voimassa ja kunnioituksessa solmittua Iranin ydinsopimusta, josta US irtautui Trumpin mahtikäskyllä.
Ketkä ovat todellisuudessa nyt tuon "huthihyökkäyksen" takana - Iran, Irakin shiiat, vai peräti - jääkööt sanomatta, lukijat voivat tässä käyttää loogista mielikuvistusta ja CIA-toimien historiaa - unohtamatta Israelin Mossadia.
...
5936
Drone-isku: Kestävätkö saudien ja US:n todisteet ja väitteet
29
165
Vastaukset 29
- Anonyymi
Aivan erinomainen avaus - tutkivan journalismin laatua!
- Anonyymi
Et siis kyennyt ottamaan kantaa hyvin ajankohtaiseen tapahtumaan? On tietenkin helppo huudella puskista - oletko ylpeä saavutuksestasi. Avaus on kuitenkin hyvä, ja siihen odottaisin asiakommentteja. Eniten kiinnostaisi tiedot ja arviot miksi Patriot-järjestelmä ei toiminut!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et siis kyennyt ottamaan kantaa hyvin ajankohtaiseen tapahtumaan? On tietenkin helppo huudella puskista - oletko ylpeä saavutuksestasi. Avaus on kuitenkin hyvä, ja siihen odottaisin asiakommentteja. Eniten kiinnostaisi tiedot ja arviot miksi Patriot-järjestelmä ei toiminut!
Trollin vanhaa toistoa. Saa kiksejä elämäänsä haukkumalla jenkkejä ja Israelia.
- Anonyymi
Tuo rinnastus nyt-tilanteeseen ja vuodelta 2003 tapahtumiin laittoi etsimään linkkikokoelman kiinnostuneille:
.
~ https://www.kaleva.fi/uutiset/ulkomaat/powell-esittelee-usan-todisteet-yklle/492566/ -
.
https://www.theguardian.com/world/2003/feb/05/iraq.usa -
.
https://www.maailma.net/uutiset/valheilla-pedattu-sota -
.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/irak-tyrmasi-yhdysvaltain-syytokset/2268526#gs.41adsk -
.
https://www.huffpost.com/entry/colin-powell-wmd-iraq-war_b_2624620 -
.
https://www.independent.co.uk/news/people/tony-blair-apologises-for-mistakes-over-iraq-war-and-admits-elements-of-truth-to-view-that-invasion-a6707776.html -
.- Anonyymi
Aika vastuttamattomat linkit
- Anonyymi
Britannian entinen pääministeri Tony Blair on uutiskanava CNN:n haastattelussa pyytänyt anteeksi vuoden 2003 Irakin sodassa tehtyjä virheitä.
Blairilta kysytään myös CNN:n haastattelussa mielipidettä arvioista, joiden mukaan Irakin sota oli pääsyy ääri-islamilaisen Isis-liikkeen syntyyn. Blairin mielestä arvio pitää ainakin jossain määrin paikkansa.
https://yle.fi/uutiset/3-8406806 - Anonyymi
Juu - trollin riekkuminen on täyttä asiaa, koska Saddam oli älyttömän hyvä mies,
Hän tappoi joukkotuhoaseilla kymmeniä tuhansia ja muuten vaan miljoonan. Mitäs niistä.
- Anonyymi
Joku tutkija UPI:sta?
- Anonyymi
Pitkäaikaistyötön peräkammarista, kopioi webiin pietarilaisen trollitehtaan propagandaa
- Anonyymi
Tää oli vain yks temppu että saatiin polttoaineen hinta nousemaan, kuka sitten takana ?
- Anonyymi
Hyökkäyksen takana ovat Cia ja Mossad.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyökkäyksen takana ovat Cia ja Mossad.
"Hyökkäyksen takana ovat Cia ja Mossad."
Jotka ovat ovelina palkanneet Iranin vallankumouskaartin tekemään likaisen työn puolestaan?
:D
Todisteita alkaa tiputellen tulla. Lennokeista ja ilmeisesti ainakin kahdesta risteilyohjuksesta on jo löydetty kappaleita ja rekonstruktuoitu niitä. Uskon, että kaikissa lukee "made in Iran".
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006243344.html - Anonyymi
Jenkit ja CIA Mossadin kanssa. Muistatteko kuinka Puska valehteli Irakin osalta 16 vuotta sitten!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyökkäyksen takana ovat Cia ja Mossad.
Valeuutisoinnin takana on Pietarin trollitehdas
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jenkit ja CIA Mossadin kanssa. Muistatteko kuinka Puska valehteli Irakin osalta 16 vuotta sitten!
Trollin perushokema - nyt vääristelty juttu anonyyminä omassa kirjoituksessa.
- Anonyymi
USA hyötyy nousevasta öljyn hinnasta. Särötysöljy menee paremmin kaupaksi. Myös Venäjä ja saudit hyötyvät.
- Anonyymi
Ihan varmasti joo...eihän muita öljyntuottajamaita olekkaan pelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan varmasti joo...eihän muita öljyntuottajamaita olekkaan pelle.
Noinko alustaja väitti?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noinko alustaja väitti?
Trollasi samaa vanhaa schaisseaan. Ei se muuta osaa.
- Anonyymi
Suomessa kehitetyt häkäpönttö-autot ovat ainut mahdollisuus lähi-idän ongelmiin.
- Anonyymi
HS: https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006243435.html
HS-ote: "Kommentti: Saudien savuava ase ei vakuuta
Jalostamoiskusta ei ole vielä kiistattomia todisteita, eivätkä Saudi-Arabian kruununprinssi Mohammed bin Salman ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ole uskottavia tahoja niitä esittämään, kirjoittaa kommentissaan HS:n ulkomaantoimittaja Ville Similä. ... "- Anonyymi
Mahtaa aloittajaa vituttaa kun laitoit totuutta peliin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mahtaa aloittajaa vituttaa kun laitoit totuutta peliin
Alustaja olikin oikeassa ja HS-juttu tuki tämän aloitusta tässä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alustaja olikin oikeassa ja HS-juttu tuki tämän aloitusta tässä!
Eihän Hesarissa ole sanaakaan aloituksen älämölöväitteistä-
- Anonyymi
Kaveri tuntuu tietävän mistä kirjoittaa... no, YK tekee oman selvityksensä "syyllisistä" mutta mihin?!
- Anonyymi
Aloittaja kehuu itseään, helppo tunnistaa kirjoitusvirheistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloittaja kehuu itseään, helppo tunnistaa kirjoitusvirheistä.
Ja taas korkki auki!
- Anonyymi
Ei ole todisteita näkynyt Iranin osallisuudesta! Vai löytääkö joku paremmalla googlauksella?
- Anonyymi
Tämän avaajan jutut saavat paljon hyviä kommentteja!
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1961807Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2661222Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom66953Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183913- 48801
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah251793- 61788
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen64768- 48749
- 93732
- 160692
Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul76672- 42666
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on71636Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi50633Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal197622Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd24586- 31578
Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki25539Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26538
