Evl kolehtituotto kasvoi

Mies puri koiraa -sarjan uutinen: Viime vuonna kolehtien yhteistuotto kasvoi noin 2 %, kun inflaatio oli noin 1 %.

https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/valtakunnallisten-kolehtien-tuotto-kasvoi-hieman-vuoden-2021-jakoperusteita-arvioidaan-uudestaan/
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vaparien saama tuotto romahti samaan aikaan. Jäsenpakokin jatkui va-yhdistyksissä.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ai, onko sinulla tilinpäätösyhteenveto va-yhdistyksistä...? Me kun emme ole tehneet sellaista.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Ai, onko sinulla tilinpäätösyhteenveto va-yhdistyksistä...? Me kun emme ole tehneet sellaista.

    Kokonaisjäsenmäärät vähentyneet. Valtiontuki poistui. Siinä selkeitä merkkejä talouden kurjistumisesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kokonaisjäsenmäärät vähentyneet. Valtiontuki poistui. Siinä selkeitä merkkejä talouden kurjistumisesta.

    Valtiontuki poistui tälle vuodelle. Sen sijaan jäsenmäärä tosiaan laski 2017 -> 2018.

    "Kolehdista", ts. lahjoituksista liitolle tai yhdistyksille, ei minulla ole tietoa. Tampereella niitä ei ole vuosikausiin edes pyydetty normaalissa toiminnassa. Bussikampanjan keräys 2009 tuotti muistaakseni noin 10 000 euroa, 2013-2014 kansalaisaloitteen keräys tuotti vajaat 3000 euroa.

    Entä kirkon kolehti. Onko n. 9 miljoonaa paljon vai vähän?

    Äänestä

Ilmeisesti kolehtituotto on ollut laskussa viime vuosina...

Vapaa-ajattelijoissa uusien jäsenhakemusten määrä on tänä vuonna ollut nousussa viime vuoteen verrattuna.

Äänestä
  • Niinhän ne sinun mukaasi ovat joka vuosi olleet nousussa ja sitten jäsenmäärät aina ovat laskeneet.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi kirjoitti:

    Niinhän ne sinun mukaasi ovat joka vuosi olleet nousussa ja sitten jäsenmäärät aina ovat laskeneet.

    Viime vuonna Tampereen VA:n jäsenmäärä nousi vähäsen. Tänä vuonna nousu on selkeä, mutta kovin pienihän määrä edelleen on. Liiton luvuista ei ole vielä tietoa.

    Joko sinä olet liittynyt jäseneks?

    Äänestä

Aloittaja

Tämän jutun pääpointtia ei kommentoinut kukaan. Tämä on todella vahvasti mies puri koiraa -luokkaa.

Monta muuta kirkolle positiivista lukua näkynyt viimeiseen viiteen vuoteen? Kirkkoon liittyneiden määrä kasvoi vielä muutama vuosi sitten tosin, mutta sekin on nyt kääntynyt alaspäin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

Mies puri koiraa -sarjan uutinen: Viime vuonna kolehtien yhteistuotto kasvoi noin 2 %, kun inflaatio oli noin 1 %.

https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/valtakunnallisten-kolehtien-tuotto-kasvoi-hieman-vuoden-2021-jakoperusteita-arvioidaan-uudestaan/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu