Biologitkin jo kreationistien puolella!

Erittäin aktiivista apologeettista kamppailuaan luterilaisuuspalstalla käyvä "tohtori" Korkkiruuvi kertoi juuri kerrassaan huimia:

"Amerikkalaisetkin biologian ym. tutkijat ovat nykyään kreationistien puolella, koska suoltavat lisää tietoa luonnon ja solujen toimintojen monimutkaisuuksista. Meidän ei tarvitse enää muuta kuin kertoa mitä taas ovat saaneet selville ja kaikki puhuu nyt luomisen puolesta."

Tämä oli hänen tuhansien viestien historiassaan ehkä huikein tekstikappale, joten ajattelin tuoda sen tännekin ihailtavaksi.

Tämän kretupalstan ei-kreationisteja hän taas luonnehtii näin:

"Biologeja leikkivät trollit suoltaa juuri tuota edellä mainittua puppua mitä sometarpeisiin kehitellään USA:ssa."

Te ette siis ajattele itse ettekä ole opiskelleet itse, vaan vain toistatte amerikkalaista kreationisminvastaista propagandaa! 🥳

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Meidän ei tarvitse enää muuta kuin kertoa mitä taas ovat saaneet selville ja kaikki puhuu nyt luomisen puolesta."

      ROT:n omaksuma taktiikka on sama. Lähes mikä tahansa tutkimus käännetään tukemaan kreationismia, vaikka tutkijat itse väittävät kyseessä olevan evoluutiotutkimus.

      Argumentoinnin taso on kärjistetysti seuraava:
      Prosessi on monimutkainen -> GDI.
      Tätä asiaa ei tiede ole vielä selvittänyt -> GDI....

      Tällaiset perustelut uppoavat vain siihen porukkaan, joka on jo lukinnut kantansa. Kyseessä on uskovien lauman paimentaminen, ei pyrkimys tieteelliseen keskusteluun.

      • ROT on toki sort-of-einstein Korkkariin verrattuna. ROT osaa varsin teatraalisesti esittää tietävänsä bilsasta jotain, Korkkiruuvi vain heittelee poskettomia juttujaan päivästä toiseen eikä koskaan käytä eikä näytä mitään lähteitä.


      • Anonyymi

        "Lähes mikä tahansa tutkimus käännetään tukemaan kreationismia, vaikka tutkijat itse väittävät kyseessä olevan evoluutiotutkimus."

        Luonnon monimutkaisuus tosiaan tukee luomista.


      • Anonyymi kirjoitti:

        "Lähes mikä tahansa tutkimus käännetään tukemaan kreationismia, vaikka tutkijat itse väittävät kyseessä olevan evoluutiotutkimus."

        Luonnon monimutkaisuus tosiaan tukee luomista.

        Kuinka se sitä tukee?

        Minkäänlainen monimutkaisuus tai yksinkertaisuus sinänsä ei ole todiste päämäärähakuisesta suunnittelusta/valmistuksesta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        "Lähes mikä tahansa tutkimus käännetään tukemaan kreationismia, vaikka tutkijat itse väittävät kyseessä olevan evoluutiotutkimus."

        Luonnon monimutkaisuus tosiaan tukee luomista.

        "Luonnon monimutkaisuus tosiaan tukee luomista."

        No ei sitten niin millään tavalla.

        Mikään luonnossa ei tarvitse partajeesuksia tapahtuakseen ja toimiakseen. Ei mikään.

        Muutama tarkistuskysymys jumaluskoisille:

        Miksi Luoja tarvitsee aina ja joka kerta uskovaiset ihmiset tekemään "tahtonsa" mukaisia asioita?

        Mikä se sellainen maailmankaikkeuksien Luoja on, joka ei kestä ajatusta uusista lajeista?


      • Anonyymi kirjoitti:

        "Lähes mikä tahansa tutkimus käännetään tukemaan kreationismia, vaikka tutkijat itse väittävät kyseessä olevan evoluutiotutkimus."

        Luonnon monimutkaisuus tosiaan tukee luomista.

        >Luonnon monimutkaisuus tosiaan tukee luomista.

        Ei, vaan yksinkertaisuus tukisi. Monimutkaisuus tukee kehitystä, jota kukaan ei ole ollut hallitsemassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5167
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      26
      3488
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      38
      2838
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      16
      2011
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1820
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      272
      1523
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1382
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1078
    Aihe