Britannia kieltää Rinteen takarajan!

Anonyymi

BRITANNIA lupaa antaa Euroopan unionille brexit-ratkaisuja, mutta kieltäytyy noudattamasta "keinotekoista takarajaa", sanoo pääministeri Boris Johnsonin tiedottaja AFP:lle.

Vasta eilen pääministeri Antti Rinne (sd) sanoi, että Britannialla on syyskuun loppuun asti aikaa antaa esityksensä hallitsemattoman brexitin välttämisestä. Hän kertoi takarajasta Pariisissa tavattuaan Ranskan presidentin Emmanuel Macronin.

Euroopan komissio vahvisti torstaina saaneensa joitakin dokumentteja Britannialta. Komission tiedottaja ei täsmentänyt, minkälaisista papereista on kyse.

Komission tiedottajan mukaan Britannian ja EU:n virkamiehet käyvät neuvotteluita Brysselissä tänään ja huomenna muun muassa tulleista ja saniteettisäännöistä. Huomenna keskusteluita käydään myös poliittisella tasolla, kun pääneuvottelija Michel Barnier ja Britannian brexit-ministeri Steve Barclay tapaavat.

2

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Britannia kertoo toimittaneensa EU:lle luottamuksellisia asiakirjoja EU-eroonsa liittyen. Dokumenttien kerrotaan sisältävän niitä ideoita, joita Britannialla on brexitin suhteen.

      Nyt toimitettu asiakirja on mitä ilmeisemmin epävirallinen suunnitelma siitä, miten Irlannin ja Britannian välinen rajakysymys ratkaistaan.

      Euroopan komission tiedottaja vahvistaa uutistoimistolle Brysselin vastaanottaneen asiakirjat, muttei ole vielä kommentoinut niiden sisältöä.

      Suomen pääministeri Antti Rinne (sd.)ja Ranskan presidentti Emmanuel Macron tapasivat eilen ja asettivat Britannialle takarajan. Sen mukaan pääministeri Boris Johnsonin on tuotava EU:lle virallinen esityksensä kirjallisena syyskuun loppuun mennessä.

      Johnsonin tiedottaja on sanonut torstaina uutistoimisto AFP:n mukaan, että Britannia toimittaa lopullisen suunnitelmansa Brysseliin heti kun se valmistuu, mutta ei välttämättä "keinotekoisen takarajan" puitteissa.

    • Anonyymi

      No entäs sitten. Britannia on luvannut erota EU:sta jo viime Maaliskuun lopussa. Mitäs sitten. Koska tuo Britannia nyt sitten suostuu eroamaan EU:sta. Kysyppäs tätä asiaa Boris " Putin" Johnsonilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe