Millä sähköllä Googlen palvelimet pyörivät?

Pelkästään uusiutuvilla vai tarvitaanko fossiilistakin? Todellinen ympäristöteko?
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Väliäkö sillä koskaan on. Enemmän on aina parempi.

Äänestä

Halvimmalla

Äänestä

Eipä sitten ihmetellä tyynenä yönä kun Google ei vastaa

Äänestä
  • Eikös se ole hyvä, että ihmiset voivat nukkua yöllä. Jaksavat aamulla paremmin polkea lumihangessa kierrätyskeskuksiin töihin.

    Äänestä

Joko loviisan tai venäjän ydivoimasta ottaa virtansa.

Äänestä
  • Sosnovyj Borista tulee salainen merikaapeli Haminaan.

    Äänestä

Googlen laitos käyttää tuulivoimalla tuotettua sähköä.

Äänestä
  • Mitä silloin, kun tuulivoimaa ei ole riittävästi saatavilla? Tuo tuulivoiman käyttö on pelkkää höpötystä ja jopa valehtelua.

    Äänestä

  • Eikös sille tuulivoimalle olisi muutakin käyttöä ja muuta tuotantoa voitaisiin siten vähentää. Sähkönkulutuksen lisääntyminen, myös uusiutuvan, merkitsee aina päästöjen kasvamista. Aina ei tuule ja silloin pitää olla muuta tuotantoa tai lisätuontia

    Äänestä

"Sähköä tuotiin siirtojohdoilla Ruotsista ja Venäjältä. Viroon puolestaan vietiin Suomesta runsaan 700 megawatin teholla ja pohjoiseen Norjaankin vajaalla 40 megawatin teholla.

Voimajärjestelmän käyttötilanne oli normaali: niin siirtojohdot kuin isot sähkön tuotantolaitoksetkin olivat iskussa. Suomen vuorokausimarkkinoiden sähkön aluehinta oli noin 56 euroa megawattitunnilta".

https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/talous/artikkeli-1.352461

Eri tuotantomuodoista ydinvoima ja sähkön ja lämmön yhteistuotanto kattoivat leijonanosan: Suomen neljä ydinreaktoria tuottivat sähkötehoa yhteensä 2 793 megawattia. Kaukolämmön tuotannossa syntyi sähköä samalla 2 640 megawatin teholla. Teollisuus tuotti yhteistuotannossa sähköä 1 535 megawattia ja vesivoimalla rahtusen alle 1 700 megawattia.

Tuulivoimalla syntyi vaatimattomat 210 megawatin tehot ja aurinko oli painunut mailleen: tehot 0 MW.

Äänestä

Tuontisähköllä varmasti, sillä Suomi tuo aina 2-3 tuhatta MW sähköä, olipa omatuotanto mitä tahansa.

Äänestä

Valtakunnan verkostahan sähkö otetaan mahdollisimman halvalla. Eri tuotantotapojen sähköjä ei pysty erottelemaan asiakaspäässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pelkästään uusiutuvilla vai tarvitaanko fossiilistakin? Todellinen ympäristöteko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu