Emeritus professori Matti Leisola on sanonut Alfa-television keskusteluohjelmassa, että "kuolleesta (pitäisi olla: elottomasta) aineesta ei voi syntyä elämää!"
Jos sitä elämää ei voi syntyä elottomasta aineesta, niin mistä se Raamatun Jumala sitä elämää oikein loihti? Elävästä aineesta?
Toisessa luomismyytissä sanotaan Jumalan muovanneen maan savesta ihmisen muotoisen patsaan, josta tuli elävä olento (ihminen/ Adam), kun Jumala puhalsi sen sieraimiin. Oliko se maa-aines jo valmiiksi elävää vai ei?
Eikö olekin niin, että kristityt myös itse uskovat Jumalan luoneen ensin elottoman aineen ja siitä sitten elämää? Mitä kreationistit sanovat tähän?
Ateistien kanta jo tiedetään: satua koko kirja (Raamattu) eikä luomista ole koskaan tapahtunut, koska Jumalaa ei ole olemassa eikä voi ollakaan olemassa, koska aineen ulkopuolella ei ole mitään (ei henkeä eikä etenkään tietoisuutta)...
Voiko elottomasta aineesta syntyä elämää?
10
80
Vastaukset
- Anonyymi
Leisola on sanonut paljon muutakin, sekä tieteellisesti relevanttia että silkkaa huuhaata. Keskustele asiasta itsesi kanssa, senhän sinä osaat.
- Anonyymi
Vääristelmäsi "ateistien kannasta" tiedetään:
"Ateistien kanta jo tiedetään: satua koko kirja (Raamattu) eikä luomista ole koskaan tapahtunut, koska Jumalaa ei ole olemassa eikä voi ollakaan olemassa, koska aineen ulkopuolella ei ole mitään (ei henkeä eikä etenkään tietoisuutta)..."
Tuossa on kolme asiaa, joihin ateistit eivät usko, mutta eivät myöskään väitä niitä varmasti mahdottomiksi. "Emeritus professori Matti Leisola"
Kiva että on tittelit kohdillaan, mutta enemmän olisi kiinnostavaa tietää, minkä alan proffa.
Jos Leisola on väitellyt vaikka kermatorttujen kuorinnasta, niin suhtautuminen on eri, kun että jos hän on väitellyt esim elottoman ja kuolleen terminologista.- Anonyymi
Leisola on tekniikan tohtori, jonka alaa on bioprosessitekniikka. Leipätyössään hän on todennut darvinististen mekanismien toimivan - nyt eläköidyttyään hän puhuu uskonnollista soopaa joko tietoisesti valehdellen tai tietoisesti valehdellen.
Joka ainoa eliö koostuu elottomista alkuaineista. Vai onko Leisola löytänyt jostain sen tieteen ajat sitten hylkäämän vitaalivoiman?
- Anonyymi
Koko elollinen / eloton käsite on järjetön. "Elollinen" on vain erilaisten olosuhteiden summa. Ei yhtään mitään muuta.
- Anonyymi
Joskus tulee mieleen, että nämä 'kuinka elottomasta eläväväksi' -tivaajat uskovat taikavoimaan nimeltään "elämä". Joskus muinoin ajateltiin tämän elämän taikavoiman sijaitsevan eliön veressä, joku uskontokunta ilmeisesti edelleen uskoo niin.
Hieman vastakkaisesti voisi kysyä, kuinka eloton voi olla niin elävä? Koko eloton universumi elää kaiken aikaa, hetkeäkään lepäämättä. Planeetat, tähdet, galaksit ja taivaankappaleet liikkuvat ja molekyylipilvet vaihtavat muotoaan sekä liikkuvat ym. Elottoman ainekappaleenkin sisällä on valtavasti elämää, lämpöliikkeestä kvanttitason värähtelyyn saakka.
Joissain idän filosofioissa sanotaankin niin päin, että mitään elotonta ei ole olemassakaan. - Anonyymi
Kuten edellä jo mainittiin, kaikki elolliset oliot muodostuvat elottomasta aineesta.
Atomit ovat elottomia. Atomeista muodostuu molekyylejä, molekyyleistä kudoksia, kudoksista elimiä, elimistä elollisia eliöitä. Missä kohtaa tässä ketjussa eloton muuttuu elolliseksi?
Onko haima elollinen, tai munuainen? Jos teurastaja heittää sian maksan ämpäriin, jatkaako se elämäänsä siellä? Mitä yleensä on elämää? Onko elämä "vain" elottomasta aineesta nouseva "hyvin erikoinen" prosessi?
Raamattu on satua
.- Anonyymi
Anteeksi rektiovirhe edellisessä viestissä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1285764
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962579- 1342497
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv82079- 121353
- 621107
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101042- 51912
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101825- 76825