Tällä palstalla on äärimmäisen pieni ja häviävä vähemmistö ateisteja, jotka nimittelevät "kaikkia" kristittyjä mielisairaiksi, vajakeiksi, idiooteiksi, älykääpiöiksi, tolloiksi, jne.
Millä tavalla ateistien valtaisa enemmistö kohtelee eriuskoisia ihmisiä, joista kristityt ovat suurin ja tärkein ryhmä näin Suomessa?
Miten on oikein suhtautua uskoviin?
7
125
Vastaukset
- Anonyymi
Jokainen aikuinen joka uskoo satuihin on selkeästi johonkin mainitsemaasi ryhmään kuuluva.
Oliko sinulla joku pointti?- Anonyymi
No pointti?
Oou pisteistä puhen olen
Sain mensan testistä 10 pistettä, aika hyvin ateistisellla koluarvoastuekolla !
t. G4G
Ei haukku haavaa tee.
- Anonyymi
Debiilin nussijasta se lähti, jos et tiennyt.
- Anonyymi
Uskovaisiin on oikein suhtautua siten kuin he eivät olisi ihmisiä ja ihmisarvon omaavia henkilöitä?
Suhtaudun kaikkiin ihmisiin samalla tavalla ihan uskonnosta riippumatta. Pyrin kunnioittamaan jokaista ihmisenä, vaikka olisinkin asioista eri mieltä. Harvoinpa uskonasiat tulevat arkielämässä edes puheenaiheeksi. En itseasiassa edes tiedä ketkä työkavereistani ovat teistejä ja ketkä ateisteja.
Aika usein tulee sanottua uskonnoista aika suoraan millaista kuraa ne on, mutta uskovaisia en ole lähtenyt nimittelemään. Lapsena saadulla indoktrinaatiolla on iso vaikutus myöhempään uskovaisuuteen. Syytön kai ihminen siihen lapsena saamaansa aivopesuun on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864650Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1793655Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.682096Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791288- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1471094- 501000
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30904